„Празнувай България“ ще бъде името на нова рубрика на БТА за фестивалите в страната, обяви генералният директор на Агенцията Кирил Вълчев във Велико Търново
„Празнувай България“ ще бъде името на нова рубрика на Българската телеграфна агенция за фестивалите в страната. Това обяви генералният директор на Агенцията Кирил Вълчев на представянето на юлския брой на списание ЛИК на Българската телеграфна агенция (БТА), посветен на най-дългогодишния фестивал на открито за опера и балет в България – „Сцена на вековете“. Той се провежда във Велико Търново и историческият хълм Царевец е неговият естествен декор.
През септември, за международния ден на туризма - 27 септември, БТА ще започне нова рубрика с карта на всички фестивали в България, в която ще бъдат поместени новините за тях и от тях. „Рубриката ще бъде наречена „Празнувай България“, Festive Bulgaria в новините на английски език. Идеята е да съберем на едно място този толкова пъстър културен календар на на нашата страна, където особено място заема и нашият домакин тази привечер - Велико Търново“, каза генералният директор на БТА.
Кирил Вълчев допълни, че рубриката е обсъдена с министъра на туризма Илин Димиров и БТА ще има подкрепата на Министерството на туризма, а при осъществяването на рубриката Агенцията ще бъде в сътрудничество с Българското национално радио (БНР) и Българската национална телевизия (БНТ).
Планираме да представим възможностите за фестивален туризъм в България на специални разговори във всички национални пресклубове на Агенцията, а те вече в страната са 33, добави Кирил Вълчев.
Той отбеляза, че корицата на списанието този месец е в лилаво - цветът на Велико Търново, и представя 20-те издания за 40-те години на фестивала, чествани през миналата година. „Тогава подписахме договор за партньорство за културния календар на Велико Търново с кмета на града Даниел Панов“, уточни генералният директор на БТА.
Вълчев каза, че още тогава заедно с кмета на Велико Търново се уточнили броят на списание ЛИК да бъде издаден не по време на 20-ото издание, а след него, за да може в броя на списанието да бъдат отразени и тези годишнини.
Кирил Вълчев посочи, че това е поредният брой на ЛИК, посветен на фестивали в България. Досега има осем други - „България в джаза“ (с карта на 65-те джаз фестивала у нас), „Синелибри на 10“, „Варненско лято“, „Златна роза“, „Аполония“, „Бургас и морето“, „50 години „Южна пролет“ и „Мартенски музикални дни“.
БТА има договори със 17 общини за подкрепа на техните културни календари и с повече от 30 фестивала, припомни генералният директор на БТА.
От януари 2024 г. списание ЛИК е със свободен достъп. Всички броеве от неговото възстановяване през 2022 г. до днес могат да бъдат изтеглени в електронен формат от интернет страницата на БТА. Юлският брой, на тема „Сцена на вековете“, можете да откриете тук.
Репортер – Ваня Сухарова
Оператори – Любен Младенов, Нешо Миладинов
Монтаж – Петър Кърпаров
/АБ/