Когато работим заедно, националните предимства се превръщат в регионална сила, заяви зам.-министърът на иновациите Мира Йосифова

За регионално сътрудничество, обединяване на силните страни на отделните държави в региона и споделено внедряване на технологии призова Мира Йосифова, заместник-министър на иновациите и дигиталната трансформация, в откриващата министерска сесия на започналата днес в София Трета Регионална икономическа конференция на Американските търговски камари (3rd AmChams Regional Economic Summit, ARES 2026), на която БТА е медиен партньор. 

Сътрудничеството тя определи като стратегия. 

„Когато действаме заедно, отделните национални предимства се превръщат в обща регионална сила“, каза Йосифова и добави: „Когато към регионалните усилия се добавят капиталът, технологиите и опитът на стратегическите партньори, тази стратегия се превръща в реални инвестиции, в работни места с висока добавена стойност“. 

Според нея днес свързаността на пазари, на вериги на доставки, на таланти и технологии е най-големят общ капитал на страните в региона. 

Мира Йосифова декларира, че в този процес България е амбицирана да има решаваща роля заедно със своите партньори.

„Имаме утвърдени научно-изследователски центрове, динамична екосистема от стартъпи и над 50 години история в микроелектрониката. От гледна точка на космическите технологии България е 32-та държава към Споразумението Артемида, а български компании  доказват, че иновациите ни имат място в глобалните вериги на стойност,“ изтъкна тя. 

Според нея тези постижения са основа за по-тясно сътрудничество с българските стратегически партньори. 

В момент, когато иновациите се раждат във всяка точка на света, заместник-министърът изтъкна, че това разкрива възможности пред региона, стига да се изградят екосистемите, в които бизнес идеите да намират достъп до пазара, ноу хау, талант и капитал. 

Тя посочи, че при изграждането на тези екосистеми държавата има своята ясна, но премерена роля, състояща се в това не да създава иновациите, а да изгражда средата с предвидими правила, достъп до финансиране и администрация, която работи с темпото на бизнеса. 

Целта ни е публичният сектор да не бъде спирачка, а двигател на промяната.Бъдещето на региона няма да се определи от това коя технология ще се появи, а от възможността да я внедряваме заедно, каза още зам.-министърът.

Мира Йосифова изтъкна, че за три години Регионална икономическа конференция на Американските търговски камари се е превърнала в ключова за икономическия диалог в региона и в пространство за среща на бизнеса, институциите и нашите стратегически партньори.

Третата Регионална икономическа конференция на Американските търговски камари се организира съвместно от  Американските търговски камари в България, Гърция и Турция. Домакинството в България се състои под патронажа на Министерството на икономиката, инвестициите и индустрията, с институционалната подкрепа на Министерството на енергетиката, Министерството на външните работи и Министерството на иновациите и дигиталната трансформация. Конференцията се провежда в хотел „Хилтън София“ (Hilton Sofia).  

Събитието посрещне повече от 300 бизнес лидери от 15 държави от Югоизточна Европа; Централна Азия и Кавказ. Срещата, според домакините на тазгодишното издание на ARES2026 от Американската търговска камара в България, има за цел да задълбочи регионалното сътрудничество и да укрепи икономическите връзки. 

 

репортер - Делян Петришки

оператор - Ангел Димитров

монтаж - Силвия Пешева

/БТ/

Към 19:19 на 28.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация