Министър Иван Василев създава консултативен съвет от роботи към Министерството на иновациите и дигиталната трансформация

Министърът на иновациите и дигиталната трансформация Иван Василев създава консултативен съвет от роботи към Министерството на иновациите и дигиталната трансформация (МИДТ). Това обяви той по време на дискусия на тема „Може ли България да се превърне в иновационен хъб и център за развитие на изкуствен интелект (AI/ИИ) на Европа“ в рамките на „Уебит 2026“ (Webit 2026). Конференцията се провежда днес в зала 3 на Националния дворец на културата (НДК). 

Съветът, по думите му, няма да замести хората, а ще даде възможност за визионерски разговор за бъдещето на роботите и как те да намерят приложение в администрацията и в живота на хората, и не на последно място - как България да се развива по-бързо. 

Той покани като първи член робота Робърт, който е участник в дискусията, както и робота София, която откри „Уебит“.  

Конференцията събира на една сцена министри, инвеститори, изпълнителни директори на глобални компании, предприемачи, учени, визионери и създатели на промяната.

 

България не може да си позволи да догонва, както беше досега, а е време да води. Това послание отправи Иван Василев, министър на иновациите и дигиталната трансформация, в дискусия на тема „Може ли България да се превърне в иновационен хъб и център за развитие на изкуствен интелект (AI/ИИ) на Европа“ в рамките на конференцията „Уебит 2026“ (Webit 2026), която се провежда в зала 3 на Националния дворец на културата (НДК). 

Според Василев сегашното правителство на България е на „ти“ с технологиите, разбира ги и вижда накъде се развиват те. Целта на кабинета е да превърне България в най-доброто място за стартиране и развитие на бизнес с висока добавена стойност, базиран на иновациите и технологиите. 

„Целта е през 2030 година да сме осъществили тази цел, така че България не само да има традициите във високите технологии, но и бъдеще да развива, привлича компании, таланти, капитал, да създадем повече и по-добри високоплатени работни места и по-голям брутен вътрешен продукт чрез услуги и продукти, основани на иновации, дълбоки технологии и технологиите, които вече променят света. България не може да си позволи да догонва, както беше досега, а е време да води“, каза министър Василев. 

Бъдещето, по думите му, принадлежи на нациите и държавите, които не се страхуват от технологиите, а ги припознават като средство за трансформации на света, в който живеем и ги внедряват в ежедневието на хората, администрацията и на бизнеса. 

 

репортер - Делян Петришки

оператор - Ангел Димитров

монтаж - Теодора Хиндалова - Стоянова

/БТ/

Към 08:21 на 27.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация