Радев заслужава да бъде поздравен за начина, по който съумява да комуникира с обществото, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, заяви, че министър-председателят Румен Радев заслужава да бъде поздравен за начина, по който съумява да комуникира с обществото. Борисов даде брифинг в град Раковски по време на среща с представители на младежката академия на партията. На брифинга присъства и депутатът Делян Добрев.

Радев заслужава да бъде поздравен по начина, по който съумява да комуникира с обществото. Това, което касае неговите избиратели и което очакват да чуе, и съответно - поведението му в Брюксел, допълни Борисов. Изключително добре го направи, защото ако видим съобщението на Европейския съвет какво излиза - досега санкциите (срещу Русия - бел. ред.) бяха за шест месеца. Сега вече, когато и Радев е в Европейския съвет, а Орбан го няма - санкциите са за една година. Приети с абсолютно мнозинство, за което България е допринесла също, категоричен бе Борисов. 

Той коментира и темата с налагането на санкции, свързани руския патриарх Кирил. По думите му, ако наричаме руската църква "братска", същото важи и за украинската църква. И какво се получава - една братска църква напада друга братска църква, а трета братска църква - българската - брани първата от втората. Какво общо има това с България, попита Борисов. Вниманието на партиите бе насочено точно в това, а ние не видяхме огромния успех на Радев - икономическите санкции да станат от шест месеца - на една година, каза още лидерът на ГЕРБ.

През 2023 година България бе вкарана в "сивия списък" - ще видите при кой финансов министър. В сряда Комисията на експертите за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма към Съвета на Европа съобщиха, че е приключила новата оценка на България и страната ни е изпълнила 40 от 40 препоръки. Цялата работа е свършена от кабинета "Желязков", подчерта Борисов. По думите му е огромен подарък за българския бизнес.

Той обърна внимание и на икономическата ситуация в България след влизането на страната в еврозоната. Колко пъти казах да изкараме поне до януари - на 1 януари да подадем оставка, за да можем плавно влизане и контрол върху цените. Трябваше още февруари да имаме правителство, ние си тръгнахме декември. През това време пазарът бе оставен умишлено. Българите вдигнаха цените и те бяха изпуснати. Затова се получи така. Ако беше редовното правителство, нямаше да им дадем да мръднат, каза още той.

По думите му 10-11 години при управление на ГЕРБ държавният бюджет е държан в излишък. С това мнозинство може да се направи всякаква реформа. Да се направи бюджет нула процента и оттам нататък да се върви напред. И никой няма да му каже нищо на Радев, заяви Борисов. Според него, ако Радев сега направи това, което той е направил през 2009 година, никой няма да упрекне премиера и той ще има по-голяма подкрепа от обществото, защото ще регулира публичните финанси. Еврозоната е голямо предимство, допълни лидерът на ГЕРБ. 

По време на брифинга Делян Добрев обяви, че е време "да даде път на младите". Аз съм в политиката от 20 години. Идва момент, в който ние, които 20 години сме в политиката, трябва да отстъпим и да дадем място на младите, заяви той и подчерта, че в ГЕРБ от първия кабинет Борисов са останали само той и Владислав Горанов. По един или друг начин всички останали се оттеглиха и дадоха път на следващите, каза още той. 

 

репортер и оператор - Димитър Петков

монтаж - Емил Граничаров

/БТ/

Към 13:42 на 26.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация