Химнът е нещо много хубаво, но той трябва да бъде възприет като такъв спонтанно от всички, каза в Кюстендил музикантът Венцислав Мицов

Химнът е нещо много хубаво, но той трябва да бъде възприет като такъв спонтанно от всички. Когато насилствено налагаме някакви химни, това се превръща в комунистическа манифестация и аз винаги ще бъде срещу това. Това каза  композиторът, музикант и преподавател д-р Венцислав Мицов, който гостува в Националния пресклуб на БТА в Кюстендил при представянето на майския брой на списание ЛИК, чиято тема е „Българският светилник“.

"Приветствам инициативата на "Музикаутор", която наистина е много хубава и дано всички химни, които бъдат съзидани по нея са добри и се превърнат в химни", каза още Мицов.

Според него е сложно е да се говори за химна като жанр, защото има различни видове химни. „Има такива, които са официални, има неофициални и такива, които са контракултурни, които са се превърнали в емблеми, без никой да е искал те да се превръщат в такива. Веднага се сещам за I Can't Get No Satisfaction на "Ролинг стоунс", което е химн на неудовлетвореното хипи поколение. Това е химн, за който едва ли авторите са предполагали, че ще стане химн".

"Когато говорим за институционалност е важно да си припомним, че още Платон в "Държавата" говори кои ладове са подходящи за изработка на военни песни, кои за химни и т.н. Т.е. това е наука, която се е разглеждала още от древните философи та до ден днешен. В този ред на мисли, химнът е нещо, което ние не можем да прогнозираме дали ще се случи като химн или не", коментира още Венцислав Мицов.

"Ние имаме доста несполучливи опити в това отношение, защото между "Шуми Марица", който е бил българският химн до 9 септември 1944 година и "Мила Родино", който влиза през 60-те години, за което акад. Петко Стайнов бил против точно тази мелодия да се превърне в български химн заради близостта й според него с еврейска народна песен, между тези два химна имаме един трети, който е написан с цел да прилича на съветския химн. Той съществува няколко години и дори нашите комунисти по онова време усещат, че прекалено много е заимствано от "Союз нерушимый республик свободных" и така този химн престава да бъде химн. Ние сега дори не си спомняме, че е бил химн на България", припомни още Мицов.

Той изтъкна, че инициативата "Светилник" е много хубава, но когато говорим за химни е важно и нещо друго: "Трябва да знаем, че с великия химн, написан за Кирил и Методий от Панайот Пипков в час по музика, цели поколения израснаха, пеейки го с подменен текст. Оригиналният текст в куплета е: "от длъжност неизменна воден и Бог ще те благослови", който беше заменен с: "от длъжност неизменна воден напред и все напред върви". Т.е. много трябва да внимаваме, когато пеем и създаваме химните, дали не създаваме някакво пропагандно оръжие и подменяйки текстовете дали не подменяме паметта на цяло едно поколение, защото няколко поколения израснахме с този тест на химна, припомни още Венцислав Мицов.

Той посочи и още един факт, че" може би сме единствения пример за държава в целия свят, в чийто химн се пееше за друга държава и за друга столица".

"В нашият химн "Мила Родино" имаше още два куплета, като единият гласеше: "Дружно братя българи, с нас Москва е в мир и бой, партия велика води нашият победен строй", припомни още музикантът.

Репортер и оператор - Елица Иванова
Монтаж - Емил Граничаров

/ЛХ/

Към 12:55 на 23.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация