Химнът е един траен символ на училищната идентичност и принадлежност, каза директорът на благоевградското училище „Христо Ботев" Радка Ризова
Химнът е траен символ на училищната идентичност и принадлежност, каза директора на XI Основно училище „Христо Ботев“ в Благоевград Радка Ризова в Националния пресклуб на БТА в Благоевград при представянето на майския брой на списание ЛИК. Броят, чието заглавие е "Българският светилник", е посветен на автора на химна „Върви, народе възродени“ Стоян Михайловски и на честванията на Деня на светите братя Кирил и Методий, като в него е включена и инициативата "Светилник" на "Музикаутор", чийто партньор в БТА.
Основно училище "Христо Ботев" е сред избраните в петото издание на инициативата „Светилник“ на "Музикаутор" за даряване на оригинални училищни химни, а днес е официалното му представяне на сцената на Народния театър „Иван Вазов".
Създаването на химн за нашето училище беше едно голямо преживяване. Имахме екип от учители, които кандидатстваха, за да бъдем одобрени, децата го приеха с голяма радост и направиха записа с избрания екип, разказа Радка Ризова. В записа на химна участват възпитаници на школото, част от училищната вокална група „Звънче“. Той е направен в арт студиото на училището, създадено по STEM проект, а видеото е изготвено от избрания от "Музикаутор" екип.
Текстът на химна е на Снежина Темелкова, музиката и аранжимента са на Христо Петков, режисьор е Каролина Димитрова, а изпълнителен продуцент е Явор Харизанов. За мен този екип беше невероятен, те сякаш усетиха нашата идентичност, почувстваха нашата същност, нашите ученици и направиха един невероятен текст и музика, разказа Радка Ризова.
Химнът предстои да бъде официално представен пред училищната общност на 15 септември. В училище „Христо Ботев“ в Благоевград се обучават 470 ученици. Имаме и една невероятна родителска общност, която също взе участие във видеозаснемането, посочи директорът Ризова.
Химнът на училището е песен, която дава живот, тя е отражение на нашите ценности, така че ще присъства във всяко наше събитие, във всеки символ на успеха и радостите ни, посочи още тя.
Всички знаем, че музиката е голяма сила - докосва душата, създава емоция, отразява нашата идентичност и за нас химнът е точно това, той успя да стане символ на нашата училищна общност, каза още директорът на училището.
Единадесето училище „Христо Ботев“ в Благоевград има 35-годишна история, а изборът да е сред включените в тазгодишната инициатива „Светилник“ съвпада с годишнината му. Децата наистина станаха още по-мотивирани, с по-голямо желание, освен учебния процес, който е нашата основна дейност, всички извънкласни дейности бяха подчинени на тази емоция, на този живот извън учебното време, разказа Ризова.
Според нея идеята за създаване на училищни химни е много добра и би насърчила и други училища да се включат. „Тази инициатива „Светилник“ наистина се превръща в една много силна кауза, тя дава възможност всяко училище да има собствен професионален химн, нещо, което ние сами не бихме могли да направим, но с тяхна помощ, с помощта на добрите текстописци, на една добра музика и един добър аранжимент, наистина се получава нещо качествено и стойностно“, посочи Ризова.
Репортер и оператор - Десислава Велкова
Монтаж - Емил Граничаров
/ЛХ/