Обсъжда се преместване на ИА „Автомобилна администрация“ като мярка за по-ефективен контрол в автомобилния транспорт

Преместването на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ е част от обсъжданите мерки за повишаване на ефективността на контрола в автомобилния транспорт. Това стана известно от думите на министъра на транспорта и съобщенията Георги Пеев по време на брифинг в сградата на ведомството, посветен на политиките в сектора.

Той подчерта, че автомобилният транспорт е „една от кръвоносните системи“ на българската икономика и че министерството е провело серия от срещи с браншовите организации, на които са обсъдени основните проблеми и възможни решения за подобряване на условията за работа.

По думите му в системата на разрешителните режими в страната са регистрирани около 22 000 фирми, като близо 20 000 от тях извършват превоз на пътници и товари с общо около 103 000 моторни превозни средства. Министърът посочи, че мащабът на сектора налага по-строг и по-ефективен контрол.

„Огромният брой разрешителни и транспортни услуги създава предпоставки за корупционни практики и затова ще бъде създадена работна група с участието на бранша, която да изготви мерки за ограничаване на тези рискове“, заяви Пеев.

Той допълни, че се обсъжда възможност за структурни промени, включително прехвърляне на част от функциите към структури на Министерството на вътрешните работи, с цел повишаване на контрола по пътищата и намаляване на административната тежест.

Министърът посочи, че ще бъде направен анализ дали преместването на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ и евентуалната ѝ реорганизация ще доведат до по-ефективна система за контрол и по-добра координация между институциите.

Пеев обърна внимание и на Закона за обществения транспорт, който въвежда нови задължения за изготвяне на множество подзаконови нормативни актове. По думите му сроковете за тяхното приемане са изключително кратки и на практика трудно изпълними, като в момента министерството работи по тяхното изготвяне, но процесът е в ход и изисква допълнително време.

Той коментира и т.нар. „Пакет мобилност“, като заяви, че българската страна продължава да поддържа позицията си, че част от регулациите имат дискриминационен характер спрямо българските превозвачи. „Законът поражда реални рискове за конкурентоспособността на сектора“, посочи министърът, като допълни, че България вече е въвлечена в процедура на Европейската комисия.

Пеев припомни, че при неизпълнение на европейските изисквания страната е изложена на санкции, включително значителни финансови санкции, които могат да достигнат десетки хиляди евро дневно.

В заключение министърът заяви, че автомобилният транспорт остава приоритетен сектор, по който ще бъдат предприети мерки за намаляване на административната тежест, засилване на контрола и подобряване на условията за работа на бранша. 

 

репортер - Женя Илчева

оператор - Красимир Михайлов

монтаж - Абигейл Илиева

/БТ/

Към 01:30 на 24.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация