Президентът Илияна Йотова и министърът на земеделието и храните Пламен Абровски откриха жътвена кампания „Златна жътва Ловеч 2026“

Президентът Илияна Йотова и министърът на земеделието и храните Пламен Абровски откриха жътвена кампания „Златна жътва Ловеч 2026“. Събитието се организира от Сдружение на зърнопроизводителите – Ловеч с подкрепата на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Край ловешкото село Дренов се събраха представители на институции и земеделски производители, за да дадат начало на прибирането на зърнената реколта.

Жътвата не е само земеделски процес, а завършек на цял жизнен цикъл, в който се срещат човекът и земята, трудът и надеждата за добра реколта, заяви Илияна Йотова в словото си. 

Министърът на земеделието и храните Пламен Абровски посочи, че прибирането на зърнената реколта като народен обичай винаги е било и ще остане един от най-важните моменти в живота на българския земеделец. „Дългият път от есенната сеитба до прибирането на последното зрънце в складовете е свързан с много труд, постоянство и надежди. Именно затова добрата реколта никога не е случайност. Тя е резултат от професионализъм, всеотдайност и отговорност към българската земя. Благодарение на усилията на земеделските производители и на прилагането на съвременните агротехнически практики България продължава да бъде сред водещите производители на пшеница не само в Европа, но и в световен мащаб“, добави министър Абровски.

По думите на Илия Проданов, председател на Управителния съвет (УС) на Националната асоциация на зърнопроизводителите, хлябът не започва от щанда в магазина, а от полето. „Това е мястото, от което всички български граждани се хранят. Другото много важно нещо, което държим да покажем, е това, че ние сме отговорни български граждани. За нас максимата, че земята не сме я взели и не сме я наследили от нашите предци, а сме я взели назаем от нашите деца, е водеща. Ние винаги ще бъдем отговорни към начина, по който отглеждаме земята“, каза Проданов.

Той пожела на всички земеделски производители да приберат богата реколта, да успеят да я реализират на справедливи, подходящи цени, които отговарят на труда и разходите, които всеки един от тях прави. „Надявам се времето да е с нас, машините да са безаварийни, компаниите партньори да бъдат до нас през цялата кампания, защото те са изключително важна част от сектора. И дано да започнем новата година с едно по-голямо спокойствие, облекчение, че проблемите са останали зад гърба ни, и занапред да ни чакат само добри времена. Цялото българско общество може да бъде спокойно, че ние като производители ще произведем достатъчно и качествена българска пшеница, за да може всички български граждани да имат какво да сложат на трапезата си следващата година“, заяви още Проданов.

Поздрави и пожелание за добра реколта отправи и кметът на Ловеч Страцимир Петков. „За българина тази традиция – от отглеждането на житото, на ечемика, до неговата трапеза, до традицията да се посрещаме с хляб и сол, с хляб и мед, е изключително важна хилядолетия наред. Затова бъдете сплотени, продължавайте да имате този устрем, имайте добри дни, имайте здрава реколта, да бъдете удовлетворени и от цената на това, което ще получите, защото трудът има своята цена“, каза той.

Домакини на събитието бяха Румен и Цанка Нацеви. „Днес сме се събрали не просто да дадем началото на жътвата, събрали сме се, за да отдадем уважение към труда на българския земеделец, към хората, които всеки ден са на полето, работят земята, поемат риска от времето, пазара и несигурността, но въпреки всичко продължават да произвеждат хляба на България. Зърнопроизводството е един от основните стълбове на българското земеделие. То изисква много знания, постоянство, модерна техника, сериозни инвестиции и огромна отговорност“, обърна се към присъстващите Цанка Нацева.

По думите й в последните години секторът преминава през редица изпитания – климатични промени, нестабилни пазари, високи производствени разходи, административна тежест, труден достъп до вода и силна конкуренция. Но въпреки трудностите българският зърнопроизводител остава на полето, продължава да работи, да инвестира, да създава работни места и да пази живота в българските села.

В близост до житния блок Ловчанският митрополит Гавриил отслужи водосвет за плодородие и добра реколта.

След това самодейци от читалището в село Горан изпълниха ритуала „Зажънване“, представяйки жътварски песни и обреди. Част от програмата бе и конкурсът за жътварски хляб. Победителите получиха плакети, грамоти и парични награди. Събитието завърши с музикална програма.

След гостите бяха още Явор Гечев, председател на Комисията по земеделието, храните и горите, началникът на кабинета на президента Надя Младенова, областният управител на Ловеч Пламен Христов, представители на Държавен фонд „Земеделие“, Българската агенция по безопасност на храните, „Напоителни системи“, народни представители и др.

Репортер - Светломира Анастасова
Оператор - Даниела Балабанова
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова
/ТП/

Към 06:11 на 22.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация