Българската телеграфна агенция и Българската асоциация по рециклиране подписаха договор за партньорство

Договор за партньорство беше подписан между Българската телеграфна агенция (БТА) и Българската асоциация по рециклиране (БАР) в Националния пресклуб на агенцията в София. Договорът подписаха генералният директор на БТА Кирил Вълчев и председателят на Управителния съвет на БАР Здравко Биков. 

Кирил Вълчев отбеляза, че с това БТА разширява кръга на своите партньори с още една браншова организация - Българската асоциация по рециклиране, която обединява едни от най-големите компании от този сектор, обясниявайки, че целта на БТА е да представя различни сектори на българската икономика със системна информация и с материали с уредени авторски права.

Подписването се случва в месеца, който традиционно в световен мащаб се отбелязва защитата на околната среда, след като технически причини отлагат първоначалната идея то да стане точно на Световния ден на околната среда - 5 юни, стана известно от думите на Вълчев.

Вълчев подари на БАР новините от архива на БТА през годините, свързани с асоциацията, най-старата, от който е от Втората национална конференция на БАР, състояла се през октомври 1999 г. в „Албена“. Преглед на публикациите в БТА за асоциацията показва, че досега те не са толкова много - движат се между една и три годишно, като Вълчев като добави, че  сега ще има много по-системна информация в БТА, така както има за повече от 40 браншови организации и около 10 двустранни търговско-икономически камари.

Председателят на УС на БАР Здравко Биков посочи, че целта на асоциацията е да промотира кръговата икономика, декарбонизацията и всички усилия в по-зелена и по-ефективна икономика в България. Той добави, че асоциацията работи в тази посока, активни са и изрази надежда, че публикациите в БТА за дейността на БАР ще се станат в пъти повече от една на година, както и че ще дават добри поводи за добри публикации. 

Отбелязвайки членството на БАР в международната организация в тази сфера, Вълчев посочи, че БТА ще разказва със свои публикации и за опита на други държави, ще го прави, включително и с кореспондентската си мрежа на Балканите, така че да показва къде е България в рамките на ЕС, в Югоизточна Европа и в света по темата.

Генералният директор на БТА отбеляза също, че един от поводите за партньорство с БАР, освен системното разширяване на партньорите на агенцията в различни браншове, е инициатива на работещите в агенцията да предават пластмаса за рециклиране, основно бутилки, правейки го за различни каузи. Така, че в БТА „чукате на отворена врата“ в желанието да популяризирате възможностите за кръгова икономика и за рециклиране, отбеляза той.

Анна Благоева, изпълнителен директор на Българската асоциация по рециклиране, изрази убеденост, че партньорството с БТА ще помогне за поставяне на по-високо ниво на темата за рециклирането и за разделното събиране на отпадъци, както и за това България да бъде по-чиста. Моят призив към всички граждани и бизнеса е да не забравяме, че това, което е боклук за някой, е ценен ресурс за друг, а не отпадък, каза Благоева. Тя апелира да бъдем отговорни, защото имаме една планета, живеем на нея и след нас ще живеят тук и нашите поколения.

Репортер - Анелия Цветкова
Оператор - Красимир Михайлов
Монтаж - Силвия Пешева
/ТП/

Към 22:39 на 22.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация