Най-вероятно през следващата седмица ще бъде свикано Народното събрание, каза президентът Илияна Йотова
Най-вероятно през следващата седмица ще има свикване на Народното събрание, след като бъдат официално обявени резултатите от изборите и имената на избраните 240 народни представители. Това каза президентът Илияна Йотова пред журналисти, след като откри изложбата „За свободата на един народ“ по повод 150-ата годишнина от Априлското въстание в Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“.
Йотова посочи, че срокът за обявяване на резултатите от Централната избирателна комисия е до 26 април, като изрази надежда комисията да приключи работата си по-рано.
Президентът Йотова каза, че не е изненадана от резултатите от изборите и поздрави Румен Радев - лидер на "Прогресивна България" и държавен глава от 2017 до 2026 г. "Естествено, че го поздравявам, поздравявам всеки, който е победител, но преди всичко ми позволете да поздравя всички български избиратели, които повярваха в гласа си", посочи тя.
Аз съм абсолютно убедена, че правителство ще има още с първия мандат, заяви още Йотова.
Президентът поздрави българските граждани, участвали в изборите, като подчерта, че много от тях са гласували с убеждението, че вотът им няма да бъде повлиян от практики като купуване на гласове и търговия с влияние. По думите ѝ това е знак за нарастващо доверие в изборния процес.
Йотова отбеляза още, че по-високата избирателна активност може да се обясни с увереността на хората, че институциите, включително Министерството на вътрешните работи, работят за ограничаване на изборните нарушения. „Хората повярваха, че България може да има нормални, прозрачни и добре организирани избори“, каза тя. "Това, според мен, също беше аргумент хората да излязат и да гласуват в неделя. Така че – моите поздравления за ръководството на МВР", добави държавният глава.
Относно информацията за сигнали за купуване на гласове, която изнесоха от МВР вчера, Илияна Йотова коментира, че оттук нататък топката е в ръцете на българската прокуратура и тя трябва да си свърши работата. Чухме по време на кампанията, че когато те имат достатъчно доказателства, ще предявят и обвинения и ние чакаме, каза президентът.
Относно резултата на БСП на изборите, Йотова коментира, че не я изненадва, но това не ѝ спестява огромното огорчение.
репортери - Теодора Цанева, Николета Василева
оператор - Нешо Миладинов
монтаж - Силвия Пешева
/БТ/