С повече от 10% е намаляла концентрацията на азотен диоксид за миналия зимен сезон в рамките на т.нар. малък ринг, каза зам.-кметът Надежда Бобчева
С повече от 10% е намаляла концентрацията на азотен диоксид за миналия зимен сезон в рамките на т.нар. малък ринг на нискоемисионната зона за автомобили, каза заместник-кметът в Столична община по направление „Зелена система, екология и земеползване“ Надежда Бобчева на брифинг във връзка с предстоящото от 1 декември влизане в сила на нискоемисионна зона за автомобили и предвиденото разширяване на обхвата ѝ в т.нар. голям ринг. В т.нар. малък ринг движението се ограничава за автомобили от първа и втора екогрупа, а в т.нар. голям ринг – за превозни средства с първа екогрупа. Бобчева подчерта, че големият ринг е около пет пъти по-голям от малкия ринг.
Зоната с ограничен достъп – „малък ринг”, е обособена между булевардите „Васил Левски”, „Патриарх Евтимий“, „Ген. Скобелев“, „Сливница“ и ул. „Опълченска“.
Зоната с по-широк обхват – „голям ринг”, обхваща пространството между бул. „Сливница“, бул. „Данаил Николаев”, бул. „Ситняково“, бул. „Михай Еминеску“, бул. „П. Яворов“, бул. „Н. Й. Вапцаров“, ул. „Атанас Дуков“, ул. „Люба Величкова“, ул. „Сребърна“, бул. „Х. Ибсен“, бул. „П. Ю. Тодоров“, бул. „И. Е. Гешов“ и бул. „К. Величков“.
Надежда Бобчева уточни, че нискоемисионната зона в автомобилния трафик е една от мерките, които се предприемат за по-чист въздух и ще продължат да се въвеждат по-строги мерки, когато се наложи. По думите ѝ сред допълнителните мерки са разширяване на зелената система, засаждане на дръвчета, облагородяване на кални точки и др. Въвеждането на нискоемисионната зона за автомобилите не е антисоциална или дискриминационна мярка, каквато хората се опитват да внушат, допълни Бобчева. Тя посочи, че през 2023 г. и 2024 г. Столична община е в пълно съответствие с националните и европейските норми за фини прахови частици.
Заместник-кметът припомни, че от 1 януари тази година действа и нискоемисионната зона за битово отопление, води се и борба с нерегламентираното изгаряне на отпадъци, като е закупен и дрон. Вече имаме случай с наложена санкция въз основа на снимка от дрон, като съдебното решение е в полза на общината, а миналата година е наложен максимална санкция в размер на 50 000 лева на строителен предприемач, за която претендираме да ни бъде заплатена, допълни тя.
В срещата участваха също заместник-кметът по направление „Транспорт и градска мобилност“ Виктор Чаушев, Марин Маринов – директор „Климат, енергия и въздух“, както и инж. Димитър Петров – директор „Управление и анализ на трафика“. Трафикът извън нискоемисионната зона за автомобили не се е увеличил за периода на забраната, затова сме уверени, че тази година със затягането на мярката резултатите ще са по-добри, добави Чаушев. Той обясни, че преди въвеждането на зоната дневно са навлизали около 20 000 от най-замърсяващите автомобили, а след това броят им спада на около 2 000.
Поставени са общо 180 камери за нарушения на движението, въведен е и специализиран софтуер, който е синхронизиран със системата на КАТ, добави Виктор Чаушев. Той подчерта, че глобите са в размер на 50 лева за физически лица и 1000 лева за юридически лица.
репортер - Лилия Йорданова
оператор - Борислав Бориславов
монтаж - Ангел Николов
/БТ/