site.btaПоследният ирански шах Мохамад Реза Пахлави умира преди 45 години в изгнание в болница в египетската столица Кайро


Навършват се 45 години от смъртта на последния ирански шах Мохамад Реза Пахлави, сочи информация на отдел “Справочна” на БТА. Той умира на 27 юли 1980 г. в изгнание в една египетска болница, след дълго лечение от рак.
Пахлави е роден на 26 октомври 1919 г., а на 16 септември 1941 г. се възкачва на престола, след като баща му Реза шах Пахлави абдикира в негова полза. Той е вторият монарх от династията Пахлави и последният шах на иранската монархия.
В началото на 50-те години на миналия век се разразява борба за контрол над иранското правителство между шаха и премиера Мохамед Мосадък, ревностен ирански националист. През август 1953 г. шахът се опитва, но не успява да уволни Мосадък и след избухването на безредици бяга от страната. Няколко дни по-късно обаче противниците на Мосадък, с тайната подкрепа и съдействие на Съединените щати и Обединеното кралство, възстановяват Мохамед Реза на власт, сочи енциклопедия “Британика”.
С помощта на САЩ Мохамед Реза изпълнява национална програма за развитие, наречена "Бялата революция", която включва изграждането на разширена пътна, железопътна и въздушна мрежа, редица проекти за язовири и напояване, изкореняване на болести като малария, насърчаване и подкрепа на индустриалния растеж и поземлена реформа. Той също така създава корпус за ограмотяване и здравен корпус за голямото, но изолирано селско население.
Опозицията срещу самия шах се основава на неговото автократично управление, корупцията в правителството му, неравномерното разпределение на петролното богатство, насилствената модернизация от западен тип и дейността на САВАК (тайната полиция) за потискане на несъгласието срещу неговото управление. Широко разпространено недоволство води през 1978 г. до нарастване на подкрепата за аятолах Рухолах Хомейни, шиитски религиозен лидер, живеещ в изгнание в Париж. Безредици и смутове в големите градове на Иран свалят четири последователни правителства, докато иранската революция набира скорост, отбелязва енциклопедия “Британика”.
На 1 февруари 1979 г. аятолах Рухола Хомейни се завръща в Иран след 15 години в изгнание, сочи отдел “Справочна” на БТА. На 16 февруари 1979 г. е приет декрет за конфискуването на цялата собственост на шах Мохамад Реза Пахлави и шахското семейство.
Същият ден шахът напуска страната и Хомейни поема контрола, въпреки че монархът не е абдикирал. В края на март с. г. в страната се организира референдум за държавното устройство на Иран, на който 99,3 процента гласуват за премахването на монархията и създаването на Ислямска република Иран.
В изгнание шахът пътува до Египет, Мароко, Бахамите и Мексико, преди да влезе в Съединените щати на 22 октомври 1979 г. за лечение на рак на лимфните възли. Две седмици по-късно - на 4 ноември, ирански бойци превземат американското посолство в Техеран и вземат за заложници повече от 50 американци, настоявайки за екстрадиция на шаха в замяна на освобождаването им. Екстрадицията е отказана, но шахът по-късно заминава за Панама, а след това за Кайро, където получава убежище от президента Ануар Садат.
Как се развиват последните месеци от живота на последния ирански шах откриваме в бюлетините “Международна информация” и “Международна информация Служебен” на БТА:
Демонстрации в Техеран
Техеран, 3 януари 1980 г. /Спец. кор. на БТА В. Василев/ С мощни демонстрации в иранската столица днес бе отбелязан краят на втория месец от завземането на американското посолство тук. На 4 ноември миналата година група студенти, обявили се за последователи на линията на аятолах Хомейни, окупираха посолството и взеха персонала му за заложници. Вече 62 дни те отхвърлят всички предложения за посредничество и компромис при разрешаването на въпроса, заявявайки, че петдесетината им пленници ще бъдат освободени единствено след предаването на бившия шах на Иран.
Позатихналите напоследък улици, водещи към посолството, бяха отново задръстени от народ. Главният вход на сградата бе крайната точка на всички демонстрации. Както през ноември участниците в тях настояваха заложниците да бъдат освободени едва след връщането на бившия монарх. (…)
***
Париж, 3 януари 1980 г. /АП/ Сваленият ирански шах страда от болестта на Валденщрьом - рядко заболяване на кръвта, от което преди една година почина алжирският президент Хуари Бумедиен, заявила съпругата на бившия монарх в интервю, публикувано в “Пари мач”. Някои лекари настоявали да бъде изваден далакът му, но поради това, че е невъзможно да отиде отново в СА, ако се наложи, тази операция ще бъде извършена в Панама, заявила Фарах Диба. Заболяването било за пръв път констатирано през 1974 година от френски лекар и потвърдено по-късно от други трима френски лекари, казала тя.
***
Интервю на бившия ирански шах
Ню Йорк, 18 януари 1980 г. /БТА/ Както съобщават АП, ЮПИ и Ройтер във заснето миналата седмица телевизионно интервю, части от което били излъчени снощи от телевизионната компания Ей Би Си, бившият ирански шах Мохамад Реза Пахлави намекнал, че бил свален в резултат на заговор на международни петролни компании. (…)
Относно своето бъдеще Мохамад Реза Пахлави заявил, че няма никакво намерение да се откаже от трона си, като добавил, че онези, които сега настояват в Иран за неговото съдене, сами трябва да бъдат изправени на подсъдимата скамейка.
Бившият монарх окачествил обвиненията, че е отговорен за смъртта на 100 хиляди иранци и че е взел от иранската хазна милиарди долари като “измислица” и “лъжа”.
***
Мисията на Хамилтън и на двама ирански юристи в Панама
Ню Йорк, 21 март 1980 г. /БТА/ Началникът на личния състав на Белия дом Хамилтън Джордън отпътувал тази вечер за Панама, за да разреши, както съобщават осведомителните агенции, спора около отложената операция на бившия шах на Иран Реза Пахлави. Съобщено бе, че се налагало да бъде опериран далакът на шаха поради развитие на ракова тъкан в него, но екипът от американски лекари отказали да го оперират в панамска болница поради недоверие в помощния персонал и недостатъчно добра апаратура. Панамските власти, от друга страна, заявили, че ако шахът напусне страната за операцията, възможно е да не му разрешат да се върне. Деликатността на въпроса, поради това, че неизбежно ще окаже влияние върху съдбата на американските заложници в Техеран, накарало американското правителство да пристъпи към бързи действия. Белият дом отказал обаче официално да оповести мисията, с която е натоварен Хамилтън.
В същото време, както съобщава АФП, двама ирански юристи - Ираджи Резаи и Фарук Парси, заминали тази вечер със самолет през Каракас за Панама, за да представят на панамските власти иранското искане за екстрадиране на бившия шах.
Трудностите около здравословното състояние на бившия ирански монарх и все по-сериозните опасения, че може да бъде екстрадиран от Панама в Иран, карат Пахлави да потърси друго убежище:
Кайро, 24 март 1980 г. /БТА/ Според съобщения на агенция Ройтер високопоставени правителствени служители в Кайро са обявили, че днес сутринта в египетската столица ще пристигне бившият шах на Иран със съпругата си. Там той щял незабавно да постъпи в болница. Това потвърждава сведенията, предадени снощи от една панамска телевизионна компания, че шахът е напуснал Панама и се отправил със самолет за Египет. Египетският президент Ануар Садат отдавна му беше предложил убежище. Представител на посолството на САЩ в панамската столица направи от своя страна съобщение за отпътуването на шаха.
***
“Жест” на Ануар Садат към Съединените щати
Бившият ирански шах пристигна в Египет
Кайро, 24 март 1980 г. /Кор. на БТА/ Бившият шах на Иран Мохамад Реза Пахлави, избягал преди повече от година от Техеран, след престои на Бахамските острови, в Мексико, САЩ и Панама пристигна днес в Египет.
На летището в Кайро той бе посрещнат лично от египетския президент Ануар Садат. След това бе настанен във военната болница в каирското предградие “Маади”, където се очаква да му бъде направена операция от рак в далака.
Египетският президент Ануар Садат е единственият държавен ръководител, който изяви желание да даде постоянен приют на бившия ирански монарх, за когото иранското правителство настоява да бъде върнат в Иран, за да отговаря пред съда за деянията си. Самият президент представя това свое решение като “хуманитарен акт” и проява на “типичното ислямско гостопришство”. (…)
***
За установяването на бившия ирански шах в Египет
Вашингтон, 24 март 1980 г. /ЮПИ/ Днес се узнава, че Съединените щати са се опитали да убедят сваления ирански шах да остане в Панама, опасявайки се, че отпътуването му може още повече да изостри кризата със заложниците.
“Естествено, нашето желание бе операцията да бъде извършена в Панама”, заяви висш служител при Белия дом и добави: “Дали това /отпътуването на шаха за Египет/ ще даде някакво отражение върху положението на заложниците, е спорен въпрос. Ние, естествено бихме предпочели да не се рискува”.
Но висшият служител загатна също, че не всичко е вървяло добре между панамското правителство и шаха, независимо от предишните уверения на Панама, че той е добре дошъл в страната. (…)
Висшият американски служител каза по-нататък: “Шахът непрекъснато е получавал уверения, че няма да бъде екстрадиран в Иран. Същевременно се узнава, че той е бил озадачен от обстоятелството, че Панама продължавала да твърди пред Иран, че ще обсъди въпроса за екстрадирането на шаха, след като Иран направи необходимата молба за това, която се очакваше тази седмица”. (…)
В декларация на египетското правителство, издадена само няколко часа след пристигането на шаха в Кайро, се казва: “Съвсем естествено бе Египет да му даде убежище като израз на признателност към човека, който застана в подкрепа на нашия благороден народ в борбата му за освобождаването на земята му от израелска окупация”.
Шахът изпрати на Египет 650 000 тона петрол, предназначен за други страни по време на октомврийската война с Израел през 1973 година, веднага след като получи спешна молба от Садат.
Той отпусна също близо един милиард долара следвоенни заеми на Египет за възстановяването на страната.
***
Твърдение на техеранския кореспондент на “Монд”
Париж, 25 март 1980 г. /Ройтер/ Според френския вестник “Монд” иранският президент Аболхасан Банисадр бил заявил, че Иран ще поиска да бъде екстрадиран бившият ирански шах, независимо от това къде е потърсил убежище. (…)
Иранският президент заявил: “Ние ще продължаваме да настояваме пред САЩ за екстрадирането на шаха”.
“За нас дали шахът е в Панама или в Египет няма никакво значение. Това са две страни, покорни на Съединените щати. Президентът Ануар Садат дори е по-обвързан със Съединените щати, отколкото панамският президент”, изтъкнал Аболхасан Банисадр. (…)
Същевременно шахът е подложен на тежка хирургическа операция в Кайро:
Съобщение на “Ал Ахрам” за състоянието на иранския шах
Кайро, 27 март 1980 г. /АФП/ Здравословното състояние на бившия ирански шах, който от три дни се намира във военната болница “Маади”, е критично, съобщава египетският вестник “Ал Ахрам”.
Има опасност от спукване на далака, който е увеличил десет пъти нормалния си обем, уточнява вестникът, и се налага операция. “Ал Ахрам” обръща внимание на опасността от вътрешен кръвоизлив, който би бил фатален за бившия монарх.
Според вестника съпругата на шаха дала съгласието си да бъде извършена хирургическата намеса - единствен начин да се спаси животът на бившия шах. “Ал Ахрам” твърди, че операцията ще бъде извършена независимо от общото здравословно състояние на пациента и че е започнала голяма борба, за да се избегнат последиците от “прекомерната хипертрофия на далака, дължаща се на рака в лимфната система”.
***
Здравословното състояние на бившия ирански шах
Кайро, 29 март 1980 г. /АФП/ Здравословното състояние на бившия ирански шах е “доста задоволително” след операцията на далака, на която беше подложен снощи, съобщи днес следобед на пресконференция д-р Майкъл Дебейки. Той е оперирал бившия шах във военната болница “Маади”. Д-р Дебейки добави, че бившият монарх ще може да напусне болницата до десетина дни.
Той потвърди, че органите на шаха функционират нормално, и че кръвната картина, която е била критична, отново е нормална. Бившият монарх нямал вече треска и духът му бил добър. Той дошъл в съзнание малко след операцията и благодарил на американските и египетските хирурзи, които са го оперирали.
Д-р Жорж Фландрен, френски хематолог от парижката болница “Сен Луи", потвърдил от своя страна, че кръвната картина на бившия шах “е отлична”.
Бившият монарх продължава да се намира в отделението за спешни случаи на болницата и бива хранен венозно. Според д-р Дебейки той ще може да се храни нормално след ден или два.
Докторът изтъкна също, че хипертрофията на далака, причинена от раковото заболяване на лимфната система, е застрашавала живота на бившия монарх и че този орган е бил увеличил десет пъти от нормалния си обем. (…)
***
За състоянието на бившия ирански шах
Кайро, 31 март 1980 г. /Ройтер, ЮПИ/ Според съобщенията от болницата, където преди два дни беше опериран бившият ирански шах, той вече ставал от леглото и се чувствувал добре. Днес щели да бъдат обявени окончателните резултати от пробите на черния дроб и костния мозък, взети след оперирането на далака, за да се разбере, дали ракът се е разпространил извън лимфните възли на врата.
Президентът Садат награди с ордена на републиката първа и втора степен всички лекари начело с главния хирург д-р Майкъл Дебейки от САЩ, участвали в операцията на шаха. (…)
Няколко месеца по-късно здравословното състояние на шаха отново се влошава:
Кайро, 3 юли 1980 г. /АФП/ Бившият ирански шах е заболял от тиф, съобщи говорителят на Пахлави Робърт Арнао. Но той уточни, че животът на пациента не е в опасност и че бившият шах cе заразил от тази болест преди два месеца. “Той е в съзнание, но страда от лека треска, възстановяването му от операцията в понеделник продължава нормално, засега обаче лекарите не възнамеряват да го изпишат от болницата”, посочи говорителят.
***
“Ал Ахрам” за състоянието на бившия шах
Кайро, 7 юли 1980 г. /АФП/ Лекарите, които се грижат за бившия ирански шах, са настроени оптимистично и смятат, че ще успеят да овладеят положението. Температурата на шаха е спаднала и кръвоизливът е спрян, пише тази сутрин каирският вестник “Ал Ахрам”.
Според вестника, антибиотиците са помогнали да бъде преодоляна треската, а направената в петък операция - да бъде спрян кръвоизливът. Лекарите успели също да се преборят до голяма степен с инфекцията, която наложи приемането на шаха в болница преди десет дни.
Вестникът посочва също, че бившият шах продължава да бъде в реанимацията на каирската болница “Маади”, където усилено му преливат кръв и плазма.
Независимо от това лекарите са обезпокоени от общото отслабване на организма, което го прави уязвим и за най-малката инфекция. (…)
***
Кайро, 15 юли 1980 г. /Ройтер/ Бившият шах на Иран, който е сериозно болен от три седмици, е получил възпаление на крака и е отново в треска. Говорителят Марк Морс каза, че последното усложнение се появило преди три дни. Според египетските лекари, които лекуват шаха, това е абсцес, но френските специалисти в лекарския екип смятат, че все още става въпрос само за възпаление.
***
Кайро, 23 юли 1980 г. /АП/ Състоянието на сваления ирански шах се подобрява “значително”, но се очаква, че той ще остане в болницата още шест седмици, съобщи източник от лекуващия го египетски медицински екип.
Според източника, в резултат на интензивно лечение абсцесът на дясното бедро на шаха почти се е затворил.
Дни след последната оптимистична новина, публикувана в бюлетина на БТА, идва и съобщението за кончината на бившия ирански монарх:
Почина бившият шах на Иран
Кайро, 27 юли 1980 г. /Ройтер/ Бившият ирански шах почина днес в една каирска болница на 60-годишна възраст след продължителна битка с рака, предаде радио “Кайро”. (…)
Засега няма още подробности за последните часове на шаха. Той почина в болницата “Маади” в работническо предградие. В тази болница международен лекарски екип се бореше, за да спаси живота му.
Съпругата му, бившата императрица Фарах, бе до него постоянно, откакто той пристигна в Кайро през март. Това бе последният етап от неговото изгнание. (…)
xxx
Париж, 27 юли /АФП/ Тридесет и седем години царуване, 18 месеца изгнание: бившият шах на Иран, който почина днес на 60 години, не надживя много рухналата си мечта: да направи от Иран петата световна сила през 2 000-та година.
Роден на 26-ти октомври 1919 г. в Техеран, Мохамад Реза Пахлави е само на шест години, когато баща му се изкачва на престола през 1925 г. под името Реза шах. След като учи в Швейцария, престолонаследникът е приет във Военното училище в Техеран и на 20 години е назначен за главен инспектор на армията.
На 16 септември 1941 г. той заема престола на баща си, който под натиска на Съветския съюз и Великобритания абдикира в негова полза. Въпреки чуждестранните апетити към петрола, най-голямо богатство на страната, младият монарх успява с подкрепата на Съединените щати да запази целостта на кралството. През 1946 г. той освобождава провинция Азербайджан, където под егидата на Москва бе създадено автономно правителство.
През 1951 и 1953 г. страната е разтърсена от нова сериозна криза. След национализацията на петрола, обявена с декрет от министър-председателя Мосадък, принуден да забегне в изгнание на 16 август 1953 г., шахът се връща на трона си след няколко дни.
Оттогава Мохамад Реза царува като абсолютен монарх. (…) Но “бялата революция” /аграрната реформа/, обявена от него през 1963 г. настройва против него едрите земевладелци и шиитското духовенство. От 1974 г. инфлацията започва да компрометира бързата индустриализация на страната. (…)
Въпреки някои отстъпки, положението непрекъснато се влошава и през 1978 г. се стига до пълно прекратяване на износа на петрол и до обща разруха на икономиката. Опитът за управление на страната от военен кабинет се проваля и всъщност властта преминава в ръцете на аятолах Хомейни. (…)
***
Кайро, 28 юли 1980 г. /Ройтер/ Бившият шах на Иран почина от усложнения вследствие на рака на лимфимите, гласи официален медицински бюлетин, публикуван днес в Кайро.
Бюлетинът, който е подписан от седем египетски и трима френски лекари, добавя, че през последните няколко седмици бившият шах страдал от сериозни странични усложнения, причинени от рак на лимфите, и в събота получил увреждане на кръвообращението, в резултат на сериозно влошаване на болестта му.
***
Погребението на бившия шах на Иран
Кайро, 29 юли 1980 г. /Кор. на БТА Л. Михайлов/ Бившият шах на Иран Мохамад Реза Пахлави, който почина преди два дни във военната болница в каирското предградие “Маади”, бе погребан днес в джамията “Ал Рифаи". В тази джамия се намират и останалите на последните двама крале на Египет - Фуад и Фарук.
По нареждане на египетския президент Ануар Садат траурната церемония бе извършена според протокола за погребение на държавен глава. Траурната процесия бе водена от Ануар Садат, облечен в адмиралска униформа. Но освен близките на шаха, египетски военни части, бившия американски президент Ричард Никсън и прокуденият гръцки крал Константин, нито една управляваща кралска фамилия и държава не бяха представени от официална делегация.
Каирският печат представя гостоприемството, което Ануар Садат оказа на бившия шах и отказа му спрямо иранския народ като “хуманен жест”. (…)
/ДС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина