site.btaС убийството на министерския експерт Масимо Д'Антона, преди 26 години, се възражда терорът на „Червените бригади“ в Италия

С убийството на министерския експерт Масимо Д'Антона, преди 26 години, се възражда терорът на „Червените бригади“ в Италия
С убийството на министерския експерт Масимо Д'Антона, преди 26 години, се възражда терорът на „Червените бригади“ в Италия
Рим (20 май 2001) Олга Д'Антона, вдовицата на висшия правителствен съветник Масимо Д'Антона, присъства на възпоменателна церемония по повод втората годишнина от убийството му. На заден план е мраморната възпоменателна плоча, поставена на мястото, където той е убит от терористи през 1999 г. (AP Photo/Marco Ravagli)

„Червените бригади“ се завръщат в Италия през 1999 г. с убийството на министерски експерт по трудово право. Следват години на нов терор, преди членовете на групировката да бъдат разкрити и изпратени на съд.

В италианската столица Рим, на 20 май 1999 г., е убит 51-годишният Масимо Д'Антона, експерт по правата на работещите и съветник на министъра на труда на Италия Антонио Басолино, сочи информация на отдел „Справочна“” на БТА. Атентатът е дело на терористичната групировка „Червените бригади“.

Крайнолявата терористична организация „Червените бригади“ е създадена през 1969 г. и започва да действа в промишлените райони в Северна Италия, според световните медии. Под ръководството на нейния лидер Ренато Курцио групата извършва убийства и отвличания сред италианския политически и делови елит. Кулминация на насилието е достигната през 1978 г., когато „Червените бригади“ отвличат бившия премиер Алдо Моро

За възобновяването на дейността на “Червените бригади” в края на 90-те години на 20-и век и за действията на властта срещу организацията, подновяваща терора в Италия през този век, четем в емисията „Международна информация“ на БТА:

Убит е близък сътрудник на италианския министър на труда

Рим, 20 май 1999 г. /БТА/ В Рим бе убит Масимо Д'Антона, близък сътрудник на италианския министър на труда Антонио Басолино, предадоха АФП и Ройтерс. Масимо Д'Антона бил застрелян тази сутрин на улицата пред дома му и починал в болницата. Убийците са успели да избягат.

Засега никой не е поел отговорността за убийството. Ако то се окаже политическо, това ще бъде първото убийство от такъв род след края на 80-те години, посочва Ройтерс.

Д'Антона беше експерт по правата на работещите и консултант на министъра на труда Антонио Басолино. Освен това е бил и сред главните помощници на някои от министър-председателите в предишни италиански правителства. 

***

„Червените бригади“ поеха отговорността за убийството на висш правителствен служител

Рим, 20 май 1999 г. /БТА/ В документ, в който се твърди, че е изпратен от „Червените бригади“ – бунтовническа групировка, за която се предполагаше, че е прекратила дейността си, организацията поема отговорност за убийството на Масимо Д'Антона, висш правителствен служител, предаде Ройтерс.

Според агенцията документът бил получен в редакцията на римския всекидневник „Месаджеро“ и след това иззет от полицията, която приема насериозно твърденията в него.

Масимо Д'Антона бе застрелян (…) от двама млади мъже. Убийството носеше всички белези на терористична акция и много политици изразиха опасения, че то бележи началото на подновяването на дейността на политическите бунтовнически организации, която бе затихнала вече повече от десетилетие. (…)

***

„Червените бригади“ се завръщат

Рим, 21 май 1999 г. /Филип Пулела от Ройтерс/ Убийството на висш министерски съветник на 20 май отбеляза завръщането на един кошмар за италианците, които бяха забравили „оловните години“, когато куршуми застилаха тротоарите. Убийството на Масимо Д'Антона носи всички следи на терористичните убийства през 70-те и 80-те години – потънал в локва кръв труп върху паважа, скърбяща вдовица, безмълвни политици, наредили се около трупа. То също така бележи завръщането на име, което мнозина смятаха, че няма никога вече да чуят – „Червените бригади“, страховитата крайнолява терористична група, която потопи страната в кръв в един бурен период от нейната история.

Най-известната акция на групата бе отвличането и убийството през 1978 г. на бившия министър-председател Алдо Моро. (…)

Друга забележителна акция бе отвличането на американски генерал, заемащ висок пост в НАТО в Италия. Генерал Джеймс Дозиър, бе освободен от полицията при акция срещу скривалище на Бригадите в северна Италия през 1981 година.

Бригадите, които почти успяха да парализират държавата с отвличането на Моро, са продукт на студентските вълнения в края на 60-те години. В продължение на години те нараняваха и убиваха почти безнаказано. Повечето от техните жертви бяха символи на институции, като политици, бизнесмени и профсъюзни дейци. Тяхната мечта бе да предизвикат народно въстание срещу държавата и политическата класа, които те смятаха за безнадеждно корумпирана.

Бригадите, които използваха изкривена петолъчка за свой знак, бяха разгромени след серия от полицейски акции. Също както при мафията, „разкаяли се“ членове на Бригадите започнаха да сътрудничат с полицията, предоставяйки нужната информация, за да се разбие групата. Повечето от „легендарните“ основатели, като Ренато Курчо, са все още зад решетките. (…)

Дали убийството на 20 май бележи завръщането на старите кървави дни, бе въпросът който всички си задаваха. Но политиците своевременно предупредиха групата – без значение кои са днешните ѝ членове – че няма да ѝ бъде позволено да си разиграват коня.

„Червените бригади“ трябва да знаят, че те веднъж вече бяха разгромени и, че ще бъдат разгромени отново, ако се опитат да атакуват демокрацията и италианските институции“, каза Валтер Велтрони, национален секретар на Демократична партия на левицата, най-голямата партия в коалиционното правителство.

Близо три години след убийството на Масимо Д'Антона, членовете на групировката „Червени бригади – Бореща се комунистическа партия“ (БР-ПКК) извършват нова крайна терористична акция:

Убийството на Марко Биаджи е дело на новите „Червени бригади“, смята бивш италиански министър на вътрешните работи

Рим, 20 март 2002 г. /БТА/ Убийството на икономиста Марко Биаджи носи характерния почерк на „Червените бригади“, заяви бившият министър на вътрешните работи на Италия и депутат от левицата Ензо Бианко.

„Методите са идентични с убийството на Масимо Д'Антона“, заяви той в интервю във вестник „Република“. „Мишената е същата – личност, замесена в горещ политически проблем, реформатор, лишен от полицейска защита, точно както при Д'Антона“, изтъква Бианко, който сега ръководи комисията за контрол над секретните служби в парламента. (…)

Биаджи, също 51-годишен, икономист и сътрудник на сегашния министър на труда Роберто Марони, бе застрелян снощи пред дома му в Болоня с два куршума в главата от двама или трима нападатели. През 2000 година Бианко му осигурява полицейска защита като потенциална мишена. Полицейската охрана впоследствие е оттеглена от правителството на премиера Силвио Берлускони. (…)

Убийството на Биаджи стана само няколко дни след задържането в Швейцария на активиста на БР-ПКК Никола Бортоне. (…)

***

„Червените бригади“ обясняват убийството на Марко Биаджи в документ, публикуван в Интернет

Рим, 21 март 2002 г. /БТА/ В информационен сайт в Интернет бе публикуван обемист документ на радикалната групировка „Червените бригади“, обясняващ убийството на италианския икономист Марко Биаджи, предаде АФП. Екстремистите заявяват, че техен боец е убил професора, защото той е бил застъпник за „узаконяване на експлоатацията на трудещите се“.

„Червените бригади“ поеха отговорността за убийството на Биаджи, близък съветник на министъра на труда Роберто Марони, в телефонно обаждане снощи в редакцията на болонския всекидневник „Ресто дел Карлино“. Появилият се днес документ от 26 страници е поместен в Интернет на адрес www.caserta24ore.it – сайт, който се представя като „независима агенция за териториални комуникации“. Изявлението (…) е подписано от „Червените бригади – Бореща се комунистическа партия“ (БР-ПКК). (…)

Следователите от Болоня, които работят по случая с убийството на професор Биаджи, смятат, че публикуваният в Интернет документ е „достоверен“. „Езикът и съдържанието на комюникето доказват неговата автентичност“, заявили пред АФП източници, близки до разследването.

***

Теми от международния печат

София, 21 март 2002 г. /БТА/ (…) Убийството на италианския правителствен съветник Марко Биаджи се коментира широко от европейския печат, който вижда в него заплаха от възраждане на политическия терор в Италия. По този повод британският „Таймс“ припомня 70-те години, когато „Червените бригади“ оставиха кървава следа в италианския политически живот. (…)

Френският „Либерасион“ отбелязва в челно заглавие, че Италия се страхува от връщането на тероризма, а „Фигаро“ изтъква, че „Сянката на „Червените бригади“ събужда страха от нов терор“. (…)

***

Силвио Берлускони ще продължи реформите в трудовото законодателство

Рим, 23 март 2002 г. /БТА/ Италианският министър-председател Силвио Берлускони заяви в изказване по телевизията, че ще продължи реформите в трудовото законодателство въпреки убийството на съветника в министерството на труда Марко Биаджи. (…) Терористите трябва да знаят, че няма да могат да спрат реформите заяви Берлускони.

Каква е ситуацията в Италия дни след убийството:

Историческа демонстрация срещу Берлускони

Ерик Йожеф, в. „Либерасион“, 25 март 2002 г. Няма и година след завръщането си на власт Силвио Берлускони стана причина за една от най-големите демонстрации, организирани някога в Италия. В събота най-малко шест шествия откликнаха на призива на близката до левите демократи Обща италианска конфедерация на труда (ОИКТ) и се стекоха в центъра на Рим, за да се противопоставят на правителствения проект за реформа в процедурите за уволнение и за да осъдят тероризма, три дни след убийството на икономиста Марко Биаджи от „Червените бригади“. В незапомнената мирна демонстрация участваха три милиона души, твърдят организаторите, а според полицията протестиращите са били един милион.

Множеството почете с минута мълчание паметта на Биаджи, който бе съветник на предишните левоцентристки правителства и бе в основата на предложенията за реформи в трудовото законодателство, подкрепяни от настоящия министър на труда Роберто Марони (представител на Северната лига).

„Искат да сплашат онези, които се нагърбват с дейността на политически съветници и по този начин изпълняват деликатна социална функция“, заяви националният секретар на ОИКТ Серджо Коферати, единственият лидер, който говори от трибуната, издигната пред Циркус Максимус. Той осъди тезата на десницата, че мобилизацията на синдикатите срещу правителството е отровила социалния климат и е насърчила тероризма. (…)

Повечето от лидерите на парламентарното мнозинство потвърдиха подкрепата си за линията на Берлускони. (…) „Откритото противопоставяне ще доведе правителството до поражение“, контрира Масимо Д'Алема, подчертавайки, че политиката на конфронтация със синдикатите няма никакви шансове за успех. И все пак левоцентристите се тревожат от изостряне на сблъсъка. (…)

През 2003 г. започва разплитането на двете убийства с редица арести в цяла Италия:

Италианката, задържана вчера от местните власти, е активист на терористична организация

Рим, 3 март 2003 г. /БТА/ Италианката, арестувана вчера след престрелка в пътнически влак по линията Рим – Флоренция, потвърди, че е активистка на терористичната лява организация „Червените бригади“, предаде АФП.

По време на разпита ѝ вчера 43-годишната Дездемона Лиоче заявила, че е член на Червените бригади и се смята за политически затворник. Тя бе задържана, след като при рутинна проверка на документите нейният спътник във влака Марио Галези извади пистолет и стреля срещу полицаите. При престрелката загина един полицай, а втори бе тежко ранен. Галези почина снощи от раните си в болница.

Галези и Лиоче бяха издирвани от полицията заради участието си в терористичната организация, която пое отговорността за убийствата на двама правителствени съветници – Масимо Д'Атона през 1999 г. и Марко Биаджи през март 2002 г. 

***

Италианската полиция арестува шестима предполагаеми членове на „Червените бригади“

Рим, 24 октомври 2003 г. /БТА/ Италианската полиция арестува днес шестима предполагаеми членове на „Червените бригади“, заподозрени за убийството през 1999 г. на Масимо Д'Антона, консултант в министерството на труда, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Според агенция АНСА три от арестите са извършени в Рим, два във Флоренция и един в Сардиния. Сред арестуваните има две жени. (…)

***

Полицията откри в Рим скривалище на „Червените бригади“

Рим, 21 декември 2003 г. /БТА/ Полицията разкри в района на римската железопътна гара „Термини“ скривалище на терористичната организация „Червените бригади“, предаде агенция Асошиейтед прес. В скривалището, което беше разкрито седмици след извършените от полицията арести на девет души, заподозрени във връзки с „Червените бригади“, са били намерени оръжие, експлозиви и документи на терористичната организация. При откриването на скривалището не са били извършени арести.

През 2004 г. започва първият процес срещу членове на новата формация „Червените бригади“:

В Италия започна първия процес срещу член на Новите червени бригади

Рим, 3 май 2004 г. /БТА/ Във Флоренция се откри първият процес срещу предполагаем член на радикалната лява групировка Новите червени бригади, предаде Асошиейтед прес.

Надя Дездемона Лиоче е обвинена, че е замесена в престрелка в италиански влак през март 2003 г., при която загинаха неин съучастник и полицай. Лиоче бе арестувана веднага след атаката и оттогава е в ареста.

Освен това тя е заподозряна в убийството на двама правителствени консултанти преди няколко години.

През 70-те и 80-те години „Червените бригади“ извършиха поредица кървави терористични удари в Италия. (…)

След около десетилетие на бездействие групировката, която сега се нарича Новите червени бригади, отново излезе на сцената, като пое отговорност за убийството на правителствените консултанти Масимо д'Антона и Марко Биаджи съответно през 1999 г и 2002 г., припомня Асошиейтед прес.

***

ЕС добави 10 италиански групировки към списъка си със заподозрени терористични организации

Брюксел, 18 май 2004 г. /БТА/ Европейският съюз добави днес 10 италиански радикални групи към списъка си със заподозрени терористични организации. Сред новите групировки са „Червените бригади“ и звено от анархисти, които изпратиха писмо бомба на председателя на ЕК Романо Проди, предаде Ройтерс. (…)

С това общият брой на групировките в списъка на ЕС става 46. В него фигурират и 46 лица.  

***

„Червените бригади“ събирали информация за водещи италиански политици, включително за Берлускони

Рим, 20 октомври 2004 г. /БТА/ Между 1999 и 2002 г. лявоекстремистката групировка „Червените бригади“ е събирала информация за високопоставени италиански политици, бизнесмени и профсъюзни дейци, предадоха Асошиейтед прес и ДПА, като се позоваха на италиански медии.

Компютърни файлове със списъците били открити благодарение на показанията на ключов свидетел. В тях фигурирали имената на премиера Силвио Берлускони, на президента Карло Чампи и на двама членове на предишното правителство. Списъците съдържали адресите на някои от наблюдаваните, както и сведения дали имат охрана.

Разкритието породи нови страхове в Италия, която през последните години бе разтърсена от убийствата на двама високопоставени служители на министерството на труда – Масимо Д'Антона и Марко Биаджи. (…)

Италианският вътрешен министър Джузепе Пизану побърза да увери сънародниците си, че лявоекстремистката групировка е до голяма степен унищожена. Пред в. „Република“ той посочи, че членовете на „Червените бригади“, които са в състояние да предприемат атаки, вече са заловени и изправени пред съда. (…)

През 2005 г. членове на терористичната формация са осъдени за участие в двете убийства на правителствени експерти:

Терористка от „Червените бригади“ бе осъдена на 16 години затвор

Рим, 15 март 2005 г. /БТА/ Съд в Болоня осъди днес на шестнайсет години затвор терористката от крайнолявата италианска организация „Червените бригади“ Чинца Банели за убийството на правителствения консултант Марко Биаджи в северния италиански град през 2002 г., предадоха световните агенции.

Присъдата е с близо три години по-тежка от поисканата от прокуратурата. Обвинителите поискаха по-лека присъда с мотива, че Банели е предоставила на следователите информация за убийството на Биаджи и се е отрекла от „Червените бригади“.

Четиридесет и една годишната Банели, която бе задържана в края на 2003 г., роди дете в затвора. Тя поиска процесът да премине по съкратена процедура с надеждата да получи по-лека присъда за сътрудничеството си на правосъдието. (…)

По-рано този месец римски съд осъди Банели на двайсет години затвор за убийството на правителствения консултант Масимо д'Антона през 1999 г. (…)

***

Петима терористи от Новите Червени бригади бяха осъдени на доживотен затвор в Италия

Рим, 1 юни 2005 г. /БТА/ Наказателният съд в Болоня осъди днес на доживотен затвор петима членове на италианската терористична организация Нови Червени бригади, организирали убийството на правителствения консултант проф. Марко Биаджи през март 2002 г., предаде Франс прес.

Освен максималното наказание, предвидено в закона, съдът постанови петимата подсъдими да бъдат поставени в изолация през деня в продължение на шест месеца. (…)

***

Италиански съд осъди на доживотен затвор трима членове на „Червените бригади“

Рим, 8 юли 2005 г. /БТА/ Италиански съд осъди на доживотен затвор трима членове на терористичната групировка „Червените бригади“ за убийството на правителствен консултант преди шест години, съобщи Асошиейтед прес.

Четвъртият обвиняем по случая получи присъда от девет години затвор.

Консултантът Масимо Д'Антона бе убит през май 1999 г. в Рим, докато работеше върху реформи на трудовия пазар, оспорвани от някои италиански синдикати.

/ДС/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 14:33 на 20.05.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация