site.btaАвстралийската опозиция се обявява против създаването на орган на коренното население в парламента


Основната опозиционна Австралийска либерална партия заяви днес, че ще се противопостави на създаването на консултативен орган в парламента, който да съветва законодателите по въпроси, засягащи коренното население на страната, предаде Ройтерс.
Партията изрази мнението си, след като лявоцентристкото лейбъристко правителство миналата седмица прокара закон за провеждане на национален референдум, който да е първата стъпка към вписване в конституцията на страната на независим консултативен орган за коренното население, наречен "Глас в парламента".
"Дори и да имат свой глас в (парламента в) Канбера, това няма да реши проблемите на коренното население на практика", заяви лидерът на либералите Питър Дътън пред репортери по време на брифинг, излъчен по телевизията. Той заяви, че регионалните и местните комитети в общностите на коренното население могат да бъдат по-ефективни от националния орган.
Дътън обаче заяви, че партията му подкрепя промяната на конституцията, за да се признае коренното население по друг начин.
Базираната в селските райони партия "Националистите", която е по-малкият партньор в опозиционната коалиция, по-рано отбеляза, че ще се противопостави на "Глас в парламента", докато лявата партия "Австралийски зелени" и някои независими депутати обещаха подкрепа.
Съставляващи около 3,2% от близо 26-милионното население на Австралия, аборигените и жителите на островите от Торесовия проток са с по-ниски социални и икономически показатели спрямо средните за страната. Те са били изолирани от британските колониални управници и са получили право на глас едва през 60-те години на 20-и век.
Проучване на вестник "Острейлиън", публикувано днес, сочи, че 54% от избирателите ще гласуват с "Да" на референдума, който вероятно ще се проведе между октомври и декември.
Министър-председателят Антъни Албанезе вложи в референдума значителен политически капитал. От обявяването на независимостта на Австралия през 1901 г. досега са направени 44 предложения за конституционни промени в 19 референдума, като само осем от тях са били одобрени.
Всяка конституционна промяна в Австралия изисква провеждането на национален референдум, а за да бъде успешен той, е необходимо двойно мнозинство - тоест мнозинство от гласовете в цялата страна, както и мнозинство в гласовете на поне четири от шестте австралийски щата.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text