site.btaДокладът на Европейския парламент за напредъка на Република Северна Македония към членство в ЕС беше обсъден в Страсбург


Докладът на Европейския парламент (ЕП) за напредъка на Република Северна Македония към членство в ЕС беше обсъден днес в Европейския парламент в Страсбург.
Докладчикът за страната в ЕП Томас Вайц заяви по време на встъпителната си реч преди дебата, че Република Северна Македония е мултиетническа страна с хора от различни вероизповедания, които са изградили мирно общество.
Той подчерта, че когато е започнала процеса по присъединяване, страната е била водеща в процеса наравно със Словения, а днес, 20 години по-късно, заради различни пречки, включително история и изграждане на добросъседски отношения, страната все още не е започнала официално преговори. Вайц каза, че добросъседските отношения зависят и от двете страни.
Според Вайц РСМ е надежден партньор на Евросъюза, който споделя обща външна политика и политика на сигурност, както и ценностите му.
Вайц спомена необходимостта от допълнителни реформи, като подчерта ключовата необходимост от вписването на българите в конституцията на страната като условие за началото на преговорите по същество.
Той засегна и още няколко елемента, по отношение на които са необходими по-нататъшни действия, като борба с корупцията и езика на омразата, ограничаването на чуждото влияние, прозрачността при медиите и други.
Еврокомисарят по разширяването Марта Кос отбеляза, че това е първият доклад за напредъка на Република Северна Македония по европейския ѝ път за последните три години. Тя допълни, че това е недвусмислено послание, че ЕС подкрепя интеграцията на страната към ЕС и задава условията за придвижването на процеса напред.
Кос също се спря на осъществяването на конституционните промени като основно условие за официалното започване на преговори за присъединяване, като допълни, че са необходими и други стъпки като реформа на публичната администрация, спазване на правата на гражданите, включително свободата на изразяване и медийната свобода, както и борба с корупцията.
Проектодокладът на Европейския парламент за напредъка на Република Северна Македония по пътя към ЕС предизвика напрежение в България заради наличието в него на формулировката "македонски език и идентичност".
Той беше одобрен от парламентарната комисия по външни работи на 24 юни т.г. с 40 гласа "за", 19 "против" и 10 въздържали се. Тогава комисията не допусна внасянето на устна поправка от групата на Европейската народна партия (ЕНП) в текста преди думите за "македонски език и идентичност" да бъде добавено определението "съвременен". Групите на ЕНП, на Социалистите и демократите, "Обнови Европа" и Зелените съобщиха, че преди очакваното гласуване на доклада в пленарната зала в Страсбург през юли ще внесат същата поправка писмено.
Анджей Халицки (ЕНП), Катлен Ван Бремпт (СиД) и Дан Барна („Обнови Европа“) внесоха писмени поправки, с които да бъдат заличени споменаванията на езика и идентичността в доклада.
За формулировката "македонски език и идентичност" в проектодоклада Тайс Ройтен (СиД) заяви: „Те съществуват и парламентът (ЕП) трябва да ги зачете".
Афродити Латинопулу ("Патриоти за Европа"), Мария Захария (независим член на ЕП) и Ядис Яди (ЕКР) заявиха, че "(Историко-географската област) Македония е гръцка".
"Реакцията на българите е правилна. Те знаят, че езикът, който се говори в Скопие, е български диалект и че хората там са българи. Историята трябва да бъде призната каквато е. Македония е една и тя е гръцка", заяви Латинопулу.
"Няма македонска нация, тя никога не е съществувала", каза Захария.
Ядис Яди (ЕКР) осъди "всички опити за създаване на фалшива македонска идентичност" и заяви, че народите не се изфабрикуват по този начин, а се оформят на базата на език, както казва Херодот.
Ирена Йовева ("Обнови Европа") заяви, че "този доклад не е за правото на съществуване на македонските език и нация", като допълни, че няма да гласува за заличаването на тази формулировка. Според нея македонската идентичност няма да изчезне със заличаването ѝ от един закон и с едно гласуване.
Констандинос Арванитис (Левицата) заяви, че процесът по присъединяване на Република Северна Македония зависи от Преспанското споразумение (между Гърция и Северна Македония, което се отнася до промяната на името на страната от "Македония" на "Северна Македония" и което влезе в сила през февруари 2019 г.) Той заяви, че не трябва да има опити да се подрива това споразумение и допълни, че присъединяването към ЕС зависи изпълняването на критериите от Копенхаген "без двоен аршин".
ПОЗИЦИИ НА БЪЛГАРСКИТЕ ЕВРОДЕПУТАТИ
Българският евродепутат Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) призова настоящото правителство в Република Северна Македония "да изостави своите господари от Белград, от Будапеща и да защитава човешките права, особено на изстрадалата българска общност, както и да спазва ангажиментите, които е поело", за да върви напред по пътя към ЕС.
Той се обърна към гражданите на Република Северна Македония с думите: "Вкарването на българите във всички релевантни части на конституцията и спазването на договора (за приятелство, добросъседство и сътрудничество на Република Северна Македония) с България от 2017 г. и преговорната рамка няма да застрашат вашата идентичност. Всяко забавяне на реформите, с които ще започнете преговорите за членство, обаче ще направи точно това", допълни Вълчев.
Станислав Стоянов (ЕСН/"Възраждане") заяви, че процесът по съставянето на годишния доклад за Република Северна Македония е бил белязан от сериозни нарушения като теч на вътрешна информация, индикации за външна намеса и пренебрегване на правилата на Европейския парламент.
"Още преди да стане член на Европейския съюз, властта в Скопие вече оказва натиск, погазвайки етичните норми и процедурите на парламента. Това компрометира работата му и не може да остане без отговор. Независимо от изхода на вота утре ще настояваме разследването на тези нарушения да бъде доведено до край".
Стоянов каза, че за първи път ЕП прави опит да признава нечия идентичност и език, което не е в неговите правомощия и представлява опасен прецедент.
"И най-важното: в България и Северна Македония живее един народ, който говори един език – български. Над 216 000 граждани на Северна Македония – около 12 процента от населението – са доказали с документи български произход и на тази основа са получили българско гражданство, а броят им продължава да расте. Един народ сме", заключи Стоянов.
Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) припомни, че гражданите на Северна Македония очакват заслуженото си еврочленство от над две десетилетия.
"Явно политиците в Скопие не бързат и системно саботират този процес. Вместо реформи и истински напредък виждаме популизъм, националистическа реторика и удобно представяне на България като враг, заради който не върви европейската интеграция на страната. Тази политика води до директни репресии срещу хората, запазили българското си самосъзнание, наследници на мнозинството македонски българи. Те са подложени на натиск, дискриминация, открити заплахи, както в случая с г-н (Люпчо) Георгиевски – един от най-изявените представители на българската общност там, който е днес тук, в залата“, заяви Ковачев.
Той допълни, че ЕС не може да си затваря очите за това и "трябва да спре погазването на правата на собствените граждани заради тяхната етническа принадлежност, а споделянето на истината за историята не трябва да води до съдебни разправи".
Ковачев заяви, че най-голямата гаранция за присъединяването на Република Северна Македония към ЕС е изпълнението на приетите от Съвета заключения през 2022 г. и преговорната рамка.
"Ние сме казали, че няма да има други условия от посочените по-горе (вписването на българите в конституцията на РСМ). Неотложно призовавам политическия елит на тази красива страна да не губи повече времето на своите съграждани и да започне процеса на преговори. Ние ще ви посрещнем с отворени обятия в Европейския съюз. Съдбата на вашите граждани, уважаеми политици, е във ваши ръце", каза още Ковачев.
Христо Петров ("Обнови Европа"/ПП-ДБ) каза, че в политиката има хора, които са там, за да направят нещо добро, и такива, които са там, защото няма къде другаде да отидат. "От всички нас зависи на кого от тях позволяваме да ни представлява: дали на тези, които гледат европейското ни бъдеще заедно, или на тези, които измислят минало, в което сме били отделно (България и Република Северна Македония). Интелигентните хора в Северна Македония заслужават да бъдат част от Европейския съюз. А политиците, които се хранят с омраза, заслужават да бъдат оставени да гладуват", заяви Петров.
"Република Северна Македония категорично не отговаря на условията за започване на преговори за членство в Европейския съюз", заяви българският евродепутат Петър Волгин (ЕСН/"Възраждане").
"Правата на малцинствата в тази държава не се спазват, представители на българското малцинство са подложени на съдебни и извънсъдебни преследвания, а престъпленията срещу българите често остават или ненаказани, или наказанията са символичн. Като добавим към това и наглите кражби на българската история и българското културно наследство от страна на управляващите в Скопие, става ясно защо тази държава не заслужава членство в Евросъюза", каза Волгин, като попита "Защо тогава висши евро функционери толкова много настояват Скопие да започне преговори за членство?".
"Причината е същата, поради която на България беше заповядано да стане член на еврозоната. Евроначалниците искат да покажат, че техните организации са все още желани, че независимо от всички кризи, разтърсващи Европейския съюз, има държави, които жадуват да са част от него", каза още Волгин.
Според него обаче затварянето на очите пред очевидни нарушения на европейските правила от страна на кандидат членки "не е рецепта за добруването на един съюз, а е доказателство за неговия упадък".
"България иска страната ви да бъде член на Европейския съюз. Каквото и да ви говорят, в лицето на българите, а и на българските евродепутати, вие имате приятели", каза Кристиан Вигенин (СиД/БСП).
Той призова управляващите в Скопие да престанат да създават паралелна реалност в страната си, да търсят оправдания и извинения, а да инвестират усилия в общото европейско бъдеще.
"Фактите от миналото няма как да заличите, но можем да създаваме заедно фактите на европейското ни бъдеще. Променете конституцията, спазвайте правата на българите, приемете ги наравно с представителите на другите народи и дайте шанс на добросъседството", заяви Вигенин. По отношение на скандалите и коментарите около доклада за Република Северна Македония той отправи призив към евродепутатите за в бъдеще да се действа по-внимателно и "ЕП да не отваря въпроси, които не може да реши".
Илия Лазаров (ЕНП/СДС) каза, че в един доклад за напредъка на която и да е страна кандидат няма място да се говори за идентичност и език, още повече когато става въпрос за една мултиетническа държава като Република Северна Македония.
"Задачата на подобен доклад е да говорим за напредъка в изпълнението на критериите от Копенхаген и поетите ангажименти, както и за спазването на правата на човека. Кой какъв се чувства или какъв език говори си е негово право, но това няма място в този доклад, тъй като поражда напрежение и разделение и нарушава неговия функционален интегритет", каза Лазаров.
"България подкрепя пълноправното членство на Република Северна Македония в Европейския съюз и има дълга история на подкрепа", заяви Никола Минчев ("Обнови Европа"/ПП-ДБ).
Според него обаче настоящото правителство на Република Северна Македония поставя сериозен акцент в своята политика на антибългарската реторика и действия и очевидно не търси напредък в европейската интеграция, а удобно извинение да остави нещата в застой.
Той допълни, че ако Република Северна Македония изпълни поетите си ангажименти, България с удоволствие ще приеме страната в ЕС.
Независимият член на ЕП Бранислав Ондруш заяви, че осъжда "всички опити за премахване на македонската нация", като спомена изказвания от типа на "Македония е гръцка или Македония е българска". Той призова евродепутатите да спрат използването на отцепнически позиции и стимулирането на национализма.
Андреас Шидер (СиД) призова управляващата партия в Северна Македония да предприеме необходимите за присъединяване към ЕС крачки, а българските политици да не блокират процеса, а да работят заедно със страната за тази цел.
/ПЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина