site.btaМВФ препоръчва на Румъния серия от мерки за намаляване на бюджетния дефицит, включително увеличаване на ДДС


Увеличаване на ДДС до 21 процента, въвеждане на две ставки за данък върху доходите и намаляване или премахване на здравната вноска препоръчва Международният валутен фонд на Румъния в свой доклад. В документа, озаглавен „Данъчна комбинация за постигане на фискална устойчивост и справедливост“ и цитиран от Диджи24 , се говори и за промяна на данъчното облагане на имотите и допълнително намаляване на прага за оборота на микропредприятията.
Международната организация твърди, че ако бъдат изцяло приложени, посочените мерки могат да генерират приходи от поне 1,2 на сто от БВП през тази година.
На първо място МВФ предлага преминаване от фиксирана данъчна ставка от 10 процента върху доходите от труд към система с две пределни данъчни ставки - от 15 и 25 на сто, като последната се прилага за най-високите доходи. За да се намали делът на данъка върху труда за повечето данъкоплатци, МВФ препоръчва значително намаляване или премахване на здравно-осигурителната вноска.
Ако фискалното пространство позволява, данъчната тежест върху труда на ниво ниски доходи трябва да се облекчи чрез предоставяне на по-щедри надбавки или въвеждане на програма за социални придобивки на работното място, смятат от международната организация. Според представителите на фонда вноските в пенсионната система или не трябва да се приспадат, или доходите от пенсии трябва да се облагат с данък. Акцизите върху цигарите, спиртните напитки и бирата са много ниски в Румъния в сравнение с други страни от ЕС, отбелязва още МВФ.
Средносрочната фискална рамка на Румъния предвижда бюджетният дефицит постепенно да намалее от около 8 процента от БВП през 2024 г. до 7 на сто през 2025 г. и до 3 процента (или по-малко) до 2031 г. Предвид ограничените възможности за консолидация на разходите, мобилизирането на приходи е наложително, посочват от МВФ. В краткосрочен план Румъния се е споразумяла с Европейската комисия (ЕК) да предприеме реформи за увеличаване на приходите с 1,1 на сто от БВП през 2025 г. Като се има предвид, че страната има третото най-ниско съотношение данъци към БВП в Европейския съюз (ЕС), има достатъчно възможности фискалната политика да допълни текущата дигитална трансформация на данъчната администрация, за да генерира допълнителни приходи.
Натискът върху дефицита може да се разглежда като възможност Румъния да направи важни структурни подобрения във фискалната си политика, по-специално чрез прехвърляне на данъчната тежест от задължителните социално-осигурителни вноски към данъци върху потреблението и доходите, казва Фондът.
Румъния се намира в процедура за прекомерен дефицит от 2020 г., като според данни на Евростат от април 2025 г. в края на миналата година дефицитът ѝ е достигнал 9,3 процента от брутния вътрешен продукт. Европейската комисия прогнозира, че дефицитът на Румъния ще достигне 8,6 процента през тази година и 8,4 процента през следващата, въпреки че бюджетът за 2025 г. предвижда дефицит от 7 процента от БВП.
През февруари делегация на МВФ посети Румъния, за да оцени икономическия и финансов напредък на страната.
/СГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина