site.btaАмериканската "Уестингхаус" и украинската "Енергоатом" се договориха да си сътрудничат в атомната енергетика на Украйна


Американската компания "Уестингхаус Електрик Къмпани" (Westinghouse Electric Company) и украинската държавна компания за ядрена енергия "Енергоатом" подписаха споразумение за начало на проект за съвместно изграждане на завод за производство на ядрено гориво в Украйна. Това се случи по време на Конференцията за възстановяване на Украйна (10-11 юли - бел. ред), съобщиха от "Уестингхаус".
Сътрудничеството ще задълбочи връзките между двете компании относно сигурността на доставките на ядрено гориво за атомните електроцентрали в Украйна, като в основата му ще е проектът за ядрено гориво на "Уестингхаус" за атомни електроцентрали тип ВВЕР.
Декларацията за сътрудничество подписаха Петро Котин, временно изпълняващ длъжността главен изпълнителен директор на "Енергоатом" и Азиз Даг, старши вицепрезидент на глобалния бизнес с гориво за реактори тип BWR и ВВЕР в "Уестингхаус". Събитието беше в присъствието на министъра на енергетиката на Украйна - Герман Галушченко.
Споразумението потвърждава намерението за изграждането на производствена линия за горивни елементи за реактори тип ВВЕР-1000 в съоръженията на филиала на "Енергоатом" - "АтомЕнергоМаш". Предстои и подписване на крайното споразумение между двете компании.
По-рано тази година "Уестингхаус" одобри "АтомЕнергоМаш" като квалифициран доставчик за производство на глави и опашки за горивните касети на американската компания за атомните електроцентрали в Украйна тип ВВЕР-1000.
"Продължаваме да вървим по пътя към изграждане на наша собствена производствена линия за ядрени горивни касети в Украйна чрез внедряване на модерните технологии на "Уестингхаус". Стъпка по стъпка "Енергоатом" се позиционира като център за развитието на ядрената енергия в Източна Европа", каза Петро Котин от украинското държавно дружество.
"Горди сме, че продължаваме да надграждаме нашето силно партньорство и споделен ангажимент за гарантиране на енергийната сигурност в Украйна", каза Тарик Чохо, президент на "Уестингхаус Нуклеър Фюъл" (Westinghouse Nuclear Fuel). "Нашето ядрено гориво помага на Украйна и други страни да намалят зависимостта си от руските вериги за доставка на ядрено гориво и да гарантират бъдеще без въглеродни емисии".
Освен да доставят за съществуващите ядрени мощности на Украйна, от американското дружество се ангагажират да изградят и девет реактора AP1000 в Украйна. Това е ядрен реактор от поколение III+, използващ напълно пасивни системи за безопасност. Той е с модулен дизайн на конструкцията и с нисък въглероден отпечатък за един MWe.
Освен намиращите се в експлоатация шест реактора с технологията AP1000, други 12 от тях са в процес на изграждане и има одобрени проекти за изграждане на още шест енергоблока с тази технология.
До края на това десетилетие от "Уестингхаус" очакват да има в света въведени в крайна търговска експлоатация 18 ядрени енергоблока с технологията AP1000, като в тази бройка влизат и тези в Полша,и България. Интерес за внедряване, според съобщението, от компанията наблюдават и на други площадки в Европа, Обединеното кралство и Северна Америка.
/ВЙ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина