site.btaСтъпвайки на солидната база и експертиза, бъдещето на България е в развитието на технологии с висока добавена стойност, заяви икономическият министър
Стъпвайки на солидната база и експертиза, която ние вече сме изградили, бъдещето на България е в развитието на технологии с висока добавена стойност. Това каза министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов на националното отбелязване на Деня на металурга, съобщиха от Министерството. На събитието участва и министър-председателят Николай Денков. Отбелязването на професионалния празник се организира от Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) и от "Аурубис България" - един от водещите европейски производители на мед, който отбелязват 65 години от своето създаване.
По думите на министър Богданов металургията е традиционно развит отрасъл в българската икономика. "Имаме необходимата експертиза и страната ни е основен доставчик на ключови суровини за Европа", каза още той. Изнесените стоки от сектора са на обща стойност от 10,3 млрд. лева, което е 11 на сто от общия износ на страната.
Икономическият министър заяви, че от суровините и компонентите, които произвеждаме, България може да създава технологии, които ще са изключително важни за Европа през следващите години - като системи за съхранение на енергия, системи за декрабонизация и други. Страната ни е на шесто място в ЕС в производството и обработката на цветни метали. На нея се дължат 14 на сто от европейското производство на мед, 8 на сто на олово и 4 на сто на цинк.
"Вярвам, че България и регионалните й съседи ще имат все по-голяма роля за развитието на Европа", заяви той. Икономическият министър подчерта, че въпреки рецесията, която се наблюдава в Западна Европа, българската икономика продължава да расте. По думите на Богданов страната ни е изправена пред редица предизвикателства. "Трябва да намалим административната тежест, така че отделните сектори да работят по-ефективно", каза още министърът.
Богдан Богданов увери представителите на бранша, че имат пълната подкрепа на Министерството на икономиката и индустрията. По думите му партньорството между държавата и бизнеса ще насърчи намирането на допълнителен ресурс, а търговските ни представители по света ще съдействат за намирането на нови пазари и възможности за развитие. "Заедно ще можем да поставим началото на бъдещото технологично развитие на България", каза още той.
В рамките на церемонията по отбелязване на Деня на металурга бяха наградени студенти по специалността.
В средата на юни тази година, в интервю за БТА, Политими Паунова, изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия, каза, че въпреки добрите тенденции на ръст около 7 на сто за първите три месеца на тази година в стоманодобива в България, очакванията на бранша за годината са по-скоро песимистични и дори се прогнозира минимален спад от 2 до 3 на сто за 2023 г. За периода януари - март в страната са произведени с 10 000 тона повече сурова стомана, но в крайните продукти не се отчита ръст, защото за тяхното производство, което се осъществява в "Промет", България внася суровини от Украйна. За първото тримесечие на годината дружеството, което е украинска собственост, изпитваше затруднения с доставките на суровините заради военните действия.
В интервю за БТА в началото на ноември миналата година изпълнителният директор на "Аурубис България" Тим Курт съобщи, че за изминалата 2021 година в компанията са обработени 1 млн. и 177 хил. тона меден концентрат и са произведени над 218 000 тона рафинирана мед за световните пазари. Тим Курт посочи още, че заводът е произвел 1,18 млн. тона сярна киселина като основен вторичен продукт. Има още един продукт от вторичното производство - железен силикат или фаялит, и там се полагат сериозни усилия, свързани с маркетирането му, тъй като той има огромен потенциал да бъде добавъчен материал в други индустрии като строителството. "Търсим различни пътища специално относно железния силикат, тъй като ни трябва и съдействието на държавните институции, свързани с регулациите и сертифицирането", каза Курт пред БТА.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text