site.btaОбщинският съвет в Казанлък прие бюджет на Общината за 2025 г. в размер на близо 138 милиона лева
Общинският съвет в Казанлък прие бюджета и инвестиционната програма на Общината за 2025 година. Решението беше взето с 26 гласа „за“ след близо двучасов дебат на днешното редовно заседание на съвета. Финансовата рамка на бюджета за настоящата година е в размер на 137 735 951 милиона лева, което е с над 9 милиона лева повече спрямо бюджета за 2024 година.
„Проектът на бюджета на общината за настоящата година е подготвен и обсъден с обществеността и с всички групи общински съветници от моя страна“, каза кметът на общината Галина Стоянова. По думите ѝ предложенията, дошли от общественото обсъждане, както и тези на групите общински съветници, са съобразени в разчетите на бюджета, а някои от тях са несъотносими с него.
Това е бюджет, който ще даде възможност за изпълнение на инфраструктурни проекти, бюджет, който отразява инфлацията и включва увеличаване на работните заплати в почти всички сфери, които работят в публичния сектор, бюджет, който се разширява с две допълнителни програми в сферата на социалните услуги към гражданите, посочи още кметът. Стоянова изрази мнение, че бюджетът отговаря в максимална степен на възможностите и желанията на гражданите на общината.
По време на заседанието бяха гласувани предложения на някои от групите общински съветници, но никое от тях не събра необходимото мнозинство.
Основен акцент в разпределянето на средствата тази година е поставен върху образованието, социалните услуги, инфраструктурата и културата. Най-много средства са предвидени за държавно делегирани дейности - почти 90 милиона лева, а местните приходи са в размер на 48 милиона лева. Най-голям дял от увеличението е в субсидията за делегираните от държавата дейности, която нараства с близо 8,8 милиона лева спрямо предходната година. Предвиденото повишение при субсидиите за местни дейности е в размер на над 550 хил. лева, от които увеличението за целеви капиталови разходи е над 150 хил. лева.
С приемането на настоящия бюджет Община Казанлък ще запази социалната си политика. Продължава както насърчителната програма за новородени деца и млади семейства, така и програмата за подпомагане на младите лекари и на инвитро процедурите, чийто ресурс се увеличава. И тази година в бюджета са предвидени по 100 000 лева за апаратура за двете общински лечебни заведения в Казанлък. След закриването на институцията "обществен посредник" средствата в размер на 35 000 лева се пренасочват за подпомагане на деца с редки и тежки заболявания.
Сред ключовите проекти на Община Казанлък за настоящата година са реконструкция на водопроводната мрежа в Шипка, за която са предвидени 2,3 млн. лв., а 761 000 лв. ще струва изграждането на канализация на ул. "Цанко Минков". Сума от над 1 млн. лв. е предвидена за мерки за енергийна ефективност в Профилираната хуманитарна гимназия "Св. св. Кирил и Методий", а почти 300 000 лв. ще бъдат отделени за подобрения в училища и детски градини. Предстои още работа по изграждане на спален корпус в Детската академия за таланти в село Розово, ремонт на колежа, който предстои да отвори врати следващата година.
Няколко важни проекта на обща стойност малко над 30 млн. лева ще бъдат изпълнени в Казанлък и с финансиране от държавния бюджет. Това са реконструкция на колодрума и изграждане на мултифункционална спортна зала, изграждане на кръгово кръстовище в западния вход на града и на пътен възел тип "Детелина" на индустриалната зона на обходния път Казанлък и Стара Загора, изграждане на велоалея до язовир "Копринка" и на Северен парк.
Инвестиционната програма предвижда реализацията на различни проекти, сред които продължаване на обновяването на уличната и тротоарната мрежа в града и селата, модернизация на детски градини и училища, рехабилитация на ВиК инфраструктура, подобряване на условията в общинските здравни заведения.
/МК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина