site.btaСъвременната литература за деца и юноши обсъждат на форум в Сливен автори, издатели, критици, библиотечни специалисти и педагози


Съвременната литература за деца и юноши обсъждат на форум в Сливен автори, издатели, критици, библиотечни специалисти и педагози от страната и чужбина. Кръглата маса с международно участие е сред традиционните събития в тридневния Национален фестивал на детската книга, който се провежда в Сливен за 27-и път.
Акцент в събитието са жанровите тенденции, модерните стилове, теми и похвати в съвременната литература за деца и юноши. Форумът се провежда в Регионалната библиотека „Сава Доброплодни“ и бе открит от директора на културния институт д-р Росица Петрова–Василева и областния управител на Сливен Чавдар Божурски.
„Искам да изразя своята увереност, че всички ние, с общи усилия, ще успеем да се справим с основното предизвикателство – в епохата на изкуствения интелект книгата да остане любимото занимание на децата“, каза в приветствието си към участниците в кръглата маса областният управител на Сливен Чавдар Божурски.
„Целта на форума е чрез преглед на конкретни произведения от съвременната детска и юношеска литература да се очертаят тенденциите свързани с трансформациите на жанровете, да се анализират новите стилове и иновативното разказване на истории и как техните автори ги дообогатяват и надграждат, за да печелят по-голяма читателска аудитория. Да се изследват и новите теми в детската и юношеската литература, които привличат по-силно интереса на младия читател с трудните избори, предлаганите нови модели на поведение и отношения в сложния реален свят“, посочи д-р Росица Петрова–Василева.
По думите ѝ съвременната литература за деца и юноши претърпя значителна еволюция в последните години, особено в сферата на междужанровото смесване. Чрез него се обогатяват възможностите за разказване на истории, като същевременно се ангажират читателите на множество нива – емоционално, интелектуално и въображаемо. Многожанровото смесване отразява сложността на съвременните преживявания, пред които са изправени децата и юношите. Авторите не само разширяват границите на традиционнната литература, но и изковават нови пътища за творческо изразяване, спомагат за оформяне на по-приобщаваща наративна среда за младите читатели, посочи още директорът на културния институт.
Докладите на участниците от България, Сърбия, Унгария, Гърция, Турция и Молдова са отпечатани в двуезичен сборник на български и английски език. Негов съставител е д-р Росица Петрова–Василева. По думите ѝ сборникът за поредна година е много интересен и обемен, високо оценен от университетски преподаватели и от всички, занимаващи се с детска литература. С изданието се запълва липсата на литературна критика за книгите за деца и юноши в България, подчерта директорът на библиотеката.
Националният фестивал на детската книга се организира от Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в Сливен и е под патронажа на Министерството на културата. Провежда се с подкрепата на Община Сливен, Областна администрация – Сливен, Общински съвет – Сливен, Държавната агенция за българите в чужбина, водещи издателства и спомоществователи. Българската телеграфна агенция (БТА) е медиен партньор на фестивала.
/ВБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина