site.btaПаметна плоча на Красимир Андреев ще бъде поставена в Ловеч по случай 90 години от рождението му


Паметна плоча на музиканта, педагог и диригент Красимир Андреев ще бъде поставена в Ловеч по случай 90 години от рождението му. Инициативата е на сдружение „Пипкови и Ловеч“. Паметната плоча ще бъде поставена на дома, в който е живял, в деня на рождението на музиканта – 16 май, съобщи за БТА дъщеря му д-р Кристина Андреева. Със съдействие и спомоществователство на сдружението на 28 май ще бъде открит негов барелеф във фоайето на Ловчанско читалище „Наука – 1870 г.“. Церемонията по откриването съвпада и с честването на 155 години от създаването на читалището.
Красимир Андреев е роден на 16 май 1935 г. в Ловеч. От малък проявява музикални наклонности, като първоначално свири на цигулка, а после и на пиано, разказа пред БТА Павлина Петрова, началник на Държавен архив – Ловеч.
През 1957 г. завършва Българската държавна консерватория в София, където изучава музикална педагогика в класа на композитора Парашкев Хаджиев. След дипломирането си е назначен за преподавател по музика в Единно средно политехническо училище "Христо Кърпачев" – Ловеч, където работи до пенсионирането си. Под негово ръководството са изявите на училищния хор, струнния и духов оркестър, вокални групи и др., с които печели редица награди и отличия.
„Едновременно с работата си като преподавател посвещава много енергия и любов на градската хорова самодейност. Той е дългогодишен диригент на Дамския хор на здравните работници, Дамския хор на Завод "Елпром" – Ловеч, Ансамбъла на запасните офицери и други музикални състави. Освен в страната, с голям успех концертира и в градове като Одеса, Рязан, Варшава, Краков, Ерфурт, Дрезден и др. Под диригентската му палка звучат творби не само на именити композитори, но и негови собствени, част от които са посветени на родния Ловеч“, каза още Петрова.
След излизането си в пенсия Красимир Андреев ръководи Църковния хор "Евстати Павлов" към храма "Св. Троица" в Ловеч и Смесен хор към читалище "Наука" – Ловеч. Музикантът е създател и ръководител на формацията за стари градски песни „Ловеч“.
Носител е на орден "Кирил и Методий"" – ІІ степен, орден "1300 години България" и други отличия и награди.
Павлина Петрова допълни, че през 2000 г. Красимир Андреев дарява на Държавен архив – Ловеч, свои лични документи. Фондът съдържа материали от биографичен характер, неговата творческа, служебна и обществена дейност, лична кореспонденция, фотоматериали и др. Документите обхващат периода от 1889 г. до 2000 г. и са систематизирани в 60 архивни единици, обясни Петрова.
По думите ѝ сред тях се открояват трите тома на неговите мемоари, в които описва живота и музикалната си дейност. Запазени са биографични данни и сведения за творчеството на голяма част от по-ранните ловешки музикални дейци - Виктор Гут, Евстати Павлов, Матю Терзиев, Беню Тотев и други, събрани от Красимир Андреев и оформени в антология.
Дарените документи включват още нотни щимове на композирани от него песни, грамоти и дипломи за призови места от участия във фестивали и прегледи на художествената самодейност, афиши, програми и покани за концерти на музикални състави, дирижирани от Красимир Андреев, Кирил Киров и Веселин Калчев и др. Сред запазените фотодокументи с особена ценност се отличават снимките на оркестъра на Шулговски от 1889 г., мандолинният оркестър от 1905 г., програмата на първия концерт от класическа музика в Ловеч през 1909 г. и др.
Павлина Петрова посочи, че архивният фонд на Красимир Андреев е поредното постъпление от лични документи на изявени ловешки музикални дейци като Камен Луков, Димитър Терзиев, Веселин Калчев и др. Той не само допълва музикалната история на града, но е и част от културното наследство на региона, каза началникът на Държавния архив в Ловеч.
/АВП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина