site.btaВ сферата на културно-историческото наследство са инвестирани над 27 милиона лева по европейски програми във Великотърновска област
BOBSTH 12:00:31 09-01-2022
RM1157BO.010
Велико Търново - културно наследство - проекти - европейско финансиране
В сферата на културно-историческото наследство са инвестирани над 27 милиона лева по европейски програми във Великотърновска област
Велико Търново, 9 януари /Марина Петрова, БТА/
В сферата на културно-историческото наследство са инвестирани над 27 милиона лева по европейски програми във Великотърновска област.
Данните са предоставени на БТА от Областния информационен център. Общо 23 са приключилите и изпълнявани към момента проекти с европейско финансиране в сферата на културно-историческото наследство на територията на общините от област Велико Търново, съгласно Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020). Бенефициентите са общо 20, сред които седем общини - Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Полски Тръмбеш, Стражица, Елена и Свищов, както и четири читалища, пет сдружения и една местна инициативна група. Проектите са финансирани основно чрез Оперативна програма "Региони в растеж 2014-2020 г.", Програмата за развитие на селските райони и Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния - България .
Един от мащабните проекти, свързани с културно-историческото наследство, е проектът "Привлекателна и съхранена автентична градска среда на град Велико Търново", финансиран с 11 милиона лева.
Сред значимите проекти в областта е и проектът "Обновяване и модернизация на културна инфраструктура в Горна Оряховица" на стойност повече от три милиона лева по същата програма.
Проект "Изкуство и култура - общи трансгранични активи в подкрепа на устойчивото развитие на туризма", финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество "ИНТЕРРЕГ V-А Румъния България", с водещ бенефициент Община Велико Търново и партньорите от Община Калафат, Румъния и Фондация "Лице за изкуство и култура" - Плевен. Общата стойност на проекта е 1 487 271 евро. По проекта е обновена Художествена галерия "Борис Денев" и е разработен интегриран тематичен маршрут "Изкуство и култура".
В община Свищов са ремонтирани три читалища в населените места на обща стойност 2 766 728 лв.
По разработката "Култура във вечността" в град Елена е възстановено изгорялото Старо еленско школо, строено през 1874 г. Съвместно с румънската община Меджидия са подготвени и четири туристически пакета, които обхващат темите "Изкуство", "Културно-историческо наследство", "Фестивали" и "Религиозен туризъм" на стойност 1,4 млн.евро.
С европейски средства предстоят ремонти на Музей "Възраждане и Учредително събрание" във Велико Търново, разширение на Мултимедийния посетителски център "Царевград Търнов", както и създаване на мрежа-платформа за бърза доставка на уникални занаятчийски продукти в района на трансграничното сътрудничество между България и Румъния.
Съхраненото културно-историческо наследство ще е един от акцентите в конференцията "Български гласове за Европа: туризмът - предизвикателства и възможности", организирана от Българската телеграфна агенция. Събитието ще се състои на 10 януари в пресклуба на БТА във Велико Търново, в рамките на Конференция за бъдещето на Европа и в партньорство с Европейския парламент.
/РУМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина