site.btaМЗХ: Създава се нова интервенция „Биологично животновъдство“ с бюджет 85 млн. евро по Стратегическия план


Създава се нова интервенция „Биологично животновъдство“ с бюджет 85 млн. евро. Това бе решено в рамките на Комитета по наблюдение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027. Тя ще е алтернатива на досегашната екосхема за биологично земеделие /селскостопански животни/ и ще бъде с тригодишен ангажимент. Средствата ще бъдат осигурени с прехвърляне на ресурс от интервенцията „Биологично растениевъдство“.
„Интервенцията цели да отговори на обществените потребности от висококачествена, безопасна и питателна храна, произведена по устойчив начин. Тя ще подпомага ефикасното управление на природните ресурси, намаляването на хранителните отпадъци, подобряването на хуманното отношение към животните и развитието на екосистемните услуги“, обясни заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева.
Интервенцията е разработена в резултат на предложение от браншовите организации за пренасочване на подпомагането за биологично животновъдство от Първи към Втори стълб. Прехвърлянето й от директните плащания цели да осигури необходимото ниво на финансиране за биологични животновъди и увеличаване на този вид площи в страната.
Запазва се рамката на подпомагане, която до момента е прилагана по еко-схемата. Финансирането ще се предоставя под формата на годишни плащания на хектар земеделска площ, при спазване на съотношение от 0,3 до 1 ЖЕ/ха – 516 евро/ха.
По интервенцията „Биологично животновъдство“ ще се подпомагат земеделски стопани, отглеждащи селскостопански животни (биологични и в преход) от следните видове – говеда, биволи, овце и/или кози, свине за пасищно отглеждане – Източно балканска свиня (съгласно приложимото национално законодателство), и които стопанисват постоянно затревени площи и/или площи, заети с фуражни култури (биологични и в преход).
Бенефициентите по новата интервенция трябва задължително да преминават и агроекологично или биологично обучение.
С въвеждането на интервенцията „Биологично животновъдство“ в Стратегическия план страната ни ще продължи да изпълнява заложените дългосрочни цели, като сред основните стремежи е достигане на 7% от използваемата земеделска площ до 2027 г., която да бъде поддържана по методите на биологичното земеделие.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина