site.btaМЗХ: Централният епизоотичен съвет към МС набеляза мерки за справяне със заболяването шарка по дребните преживни животни


Институциите ще работят в синхрон до елиминиране на заразата
С оглед усложнената епизоотична обстановка в страната заместник министър-председателят Томислав Дончев свика извънредно заседание на Централния епизоотичен съвет, който се проведе днес в Министерския съвет. „В труден момент за животновъдния сектор е наложителна координирана, бърза и безкомпромисна реакция“, заяви вицепремиерът.
Към момента в България са регистрирани 97 огнища на шарка по дребните преживни животни, като са засегнати над 10 000 животни. Най-голяма концентрация на заболяването има в област Пловдив, където вече са ликвидирани 70 огнища. Болестта застрашава сериозно секторите „Овцевъдство“ и „Козевъдство“.
„За да се справим успешно с разпространението на заболяването, държавата и браншът следва да обединят усилията си в прилагането на по-строги и ефективни мерки. Те включват засилен контрол по границите и решителни действия срещу нелегалната търговия с животни – една от основните причини за разпространението на зарази“, подчерта Томислав Дончев. Той апелира за отговорност и солидарност от всички институции – местни, национални, ветеринарни и контролни.
Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов обясни, че са въведени редица мерки за ограничаване на заразата, като до края на седмицата ще приключи изплащането на авансовите плащания в размер на 200 лева на животно за засегнатите стопани. Те се извършват в рамките на една седмица след установено огнище, още преди приключване на административните процедури за получаване на пълния размер обезщетение. До момента са обработени документите на над 50 стопани.
Контролът върху изкупуването и транспорта на сурово мляко, както и временната забрана за търговия, придвижване и паша на дребни преживни животни в засегнатите общини, остават в сила. Забранено е и посещението на ветеринарни лекари и пробовземачи във фермите. Обсъдена бе методиката на обезщетенията на НСИ и потенциалните промени в нея, както и възможността за отваряне на прием по интервенция II.Г.4 за възстановяване на популацията при катастрофични събития. Също така беше предложено допълнително ограничаване на изкупуването на овче и козе мляко от съседните на Пловдив области.
Д-р Светлозар Патарински, изпълнителен директор на БАБХ, информира, че мерките включват създаване на 3 и 10-километрови зони около огнищата, умъртвяване и загробване на животни, дезинфекция на засегнатите обекти, унищожаване или контролирана преработка на мляко и месо, както и засилен граничен контрол и проверки за нелегална търговия.
Доц. Илиян Костов, главен ветеринарно-санитарен инспектор на Република България, допълни, че МЗХ е инициирало разговори с Европейската комисия относно въведените мерки и възможността за ваксинация. „Към момента няма предпоставки за ваксинация срещу шарка по дребните преживни животни, но ситуацията ще продължи да се проследява“, подчерта той. Той описа и възможностите за предприемане на мерки от стопаните едри и дребни преживни животни във връзка с появата на огнища на вируса на Син език, серотип 8 в съседни страни.
МВР отчете над 1300 проверки на МПС, 26 съвместни работни срещи с БАБХ и 137 обекта за отглеждане на ДПЖ, проверени в Пловдивска област. Заместник-министър Филип Попов беше категоричен, че контролът ще остане приоритетен и съдействието към БАБХ ще продължи.
Епизоотичната обстановка в съседните ни страни също е тревожно – в Гърция са установени 350 огнища през 2025 г. с над 90 000 засегнати животни, в Румъния – 13 огнища с над 4600 животни, а вирусът продължава да циркулира в Турция.
Министър Тахов пое ангажимент за провеждане на среща на държавно ниво между министрите на земеделието и ветеринарните власти на България, Гърция и Румъния – с цел изготвяне на обща стратегия за борба със заболяването.
Бяха взети решения за срещи на терен с МВР и кметове за активна комуникация с бранша и стриктно спазване на мерките с висока биосигурност и за възможни допълнителни действия след оценка в началото на следващата седмица.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина