site.btaНа 15 локации в община Шумен ще се изградят изкуствени неравности за ограничаване на скоростта


Кметът проф. Христо Христов внася предложение за сесията на 31 юли, като локациите с ограничители на този първи етап ще са седем в Шумен и кварталите и осем в различни села
Във връзка с писмото на семействата на загиналите при катастрофата, Община Шумен е изпратила писма за становища от компетентните органи, Комисията по безопасност ще ги разисква следващата седмица
Община Шумен изготви списък с предложения за проектиране на неравности на територията на община Шумен с цел ограничаване на скоростта на МПС и намаляване на риска от произшествия. Списък ще бъде разгледан от Общинския съвет на сесията на 31 юли като част от обсъжданията по т. 21.
Списъкът с обекти, който Община Шумен изготви, съдържа предложения за проектиране на неравности, както следва:
1. по ул. „Съединение“ пред СУ „Панайот Волов“;
2. по бул. „Мадара“ до кръстовището с ул. „Преслав“;
3. по ул. „Самара“ пред входа на СУ „Трайко Симеонов“;
4. по ул. „Съединение“ пред ЦДГ „Космонавт“;
5. с. Царев брод – ул. „Васил Коларов“ пред ОУ „Св. св. Кирил и Методий“;
6. кв. Дивдядово – на бул. „Велики Преслав“ преди кръстовището с ул. „Изворна“;
7. кв. Мътница – пред църковният храм на ул. „Проф. Иван Иванов“;
8. с. Ивански – ул. „Иван Кръстев Ивански“ до ЦДГ;
9. с. Друмево – ул. „Ленин“ пред ОУ „Христо Ботев“;
10. с. Градище – пред входа на ОУ „Васил Левски“;
11. с. Новосел – на входа на селото преди кметството;
12. с. Мадара – 4 броя (на входа от страна Шумен, Кюлевча, Каспичан и центъра на селото) – съгласувано с ОПУ Шумен;
13. с. Мараш – на входа на селото (страна Шумен);
14. с. Струйно – на път I-2 (съгласувано с ОПУ Шумен);
15. ул. „Шуменска комуна“ №75.
Общинската администрация е в процес на подготовка и проектиране на неравностите.
Това е първият етап от мерките за контрол върху скоростта и намаляване на ПТП, като посочените първи 15 локации са приоритетни с оглед безопасността около училища, детски градини и места в концентрация на ПТП. На следващ етап ще се добавят още локации. Село Мадара е единствено в списъка с предвидени 4 броя ограничители - на входовете откъм Шумен, Кюлевча, Каспичан и центъра на селото, които са съобразени с искането на кмета на селото Марияна Димитрова и степента на опасност от ПТП.
Във връзка с писмото на семействата на загиналите при катастрофата при Томбул джамия младежи Община Шумен е изпратила писма за становища от компетентните органи за поставянето на ограничители на скоростта на бул. „Симеон Велики“. Следващата седмица ще се проведе заседание на Общинската комисия по безопасност на движението по пътищата, на която ще се разисква темата с монтирането на изкуствените неравности.
В общинския бюджет за 2025 г. са заложени 300 хил. лева за изграждане на изкуствени неравности по изброените критерии, като в селата местата са съгласувани с кметовете. Всички локаци са определени съвместно с органите на реда и експерти по пътна безопасност.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина