site.btaКметът на Шумен инициира създаването на енергийна общност за изпълнение на зелени и енергийни проекти


Създаването на енергийна общност дава зелена светлина на Община Шумен да кандидатства за финансиране по Програмата LIFE на ЕС по направленията „Смекчаване и адаптация към изменението на климата“ и „Преход към чиста енергия“
Кметът на община Шумен проф. Христо Христов предлага на Общинския съвет Шумен да подкрепи създаването на енергийна общност с участието на Община Шумен, за да може Общината да реализира свои енергийни и зелени проекти за повишаване на енергийната си независимост и сигурност.
Проф. Христо Христов посочва в своята докладна до общинските съветници, че стъпката е необходима във връзка с отваряне на нови възможности за финансиране по програма LIFE на Европейския съюз. Тя се ангажира с проекти, свързани с възобновяеми източници на енергия. „Една от ключовите мерки в тази програма е подкрепата за създаване и развитие на законно учредена енергийна общност, включваща граждани, общини, предприятия и други местни заинтересовани страни, които съвместно произвеждат, управляват, потребяват и енергия от възобновяеми източници“, се посочва още в докладната от кмета по т. 48 от дневния ред на сесията на 31 юли.
Към момента Габрово, София, Бургас са сред първите общини, инициирали такива енергийни общности за реализация и финансиране на свои зелени проекти.
Създаването на енергийната общност е условие Общината да участва с проект за безвъзмездно финансиране от европейския механизъм ENERCOM, финансиран от Европейския съюз чрез програма LIFE. Програмата е сред основните инструменти на ЕС за подкрепа на инициативи в областта на изменението на климата и опазване на околната среда. Програмата има четири направления – „Природа и биоразнообразие“, „Кръгова икономика и качество на живот“, „Смекчаване и адаптация към изменението на климата“ и „Преход към чиста енергия“.
В дневния ред на сесията на 31 юли е предвидено вземане на решение Община Шумен да учреди или да участва като активен член в енергийна общност, както и да се даде мандат на кмета да предприеме необходимите действия по създаване на енергийна общност и кандидатване за финансиране на проекти включително за възобновяеми източници на енергия по програма LIFE.
Правомощията за създаване на енергийна общност се дават в Закона за енергетиката и Зaĸoнa зa eнepгиятa oт BEИ, където е транспонирана съответната европейска директива. Тя предвижда създаването на енергийната общност от група лица, които се обединяват и финансират заедно проекти за възобновяема енергия като гражданска инициатива или в партньорство с общини. Целите на енергийните общности, които са нова формула на сътрудничество в сферата на зеления преход у нас, са не толкова финансови или комерсиални, а свързани с екологични, икономически и социални ползи за общината.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина