site.btaИван Ибришимов: Само достойното заплащане и уважение към труда на медиците може да ги задържи в България
„Към този момент в много от болниците не се спазва принципа на определяне на заплатите по колективен трудов договор, което ощетява най-вече средния медицински персонал като медицински сестри, санитари и много лекари“. Това заяви народният представител от ПГ на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА д-р Иван Ибришимов по bTV Radio.
По неговите думи, свикването на извънредна комисия по здравеопазване и направените предложения от различни политически сили показват отговорност и стремеж за справяне с проблемите в сектора.
“Едно от нашите предложения заедно с партньорите в управлението е увеличаване на заплащането на нощния и извънреден труд, както и увеличаване на възнаграждението за лекари със специалност и квалификация. Предлагаме мерки, които да стимулират сключването на колективни трудови договори и тяхното спазване. Това е база минимум, от която трябва да се върви нагоре.”, поясни д-р Ибришимов.
Социалистът изрази увереност, че подобни мерки ще осигурят по-добра мотивация и задържане на кадри в системата. Според него колективните договори трябва да станат реална основа за гарантиране на достойни условия на труд.
„В последните години със средства и от държавата, и от европейските фондове бяха направени много инвестиции в лечебните заведения. Добрите мениджъри и управители успяха да се възползват от това и да модернизират своите бази, да ги обезпечат с модерна техника. Но на всички е ясно, че без хора, които да работят в тези бази с тази техника нещата няма как да се случат.“
Ибришимов посочи, че оттук нататък фокусът трябва да бъде поставен върху човешкия капитал – лекарите, медицинските сестри, санитарите. Без достойно възнаграждение, според него, модерната техника остава неизползвана инвестиция: Затова сега приоритетно трябва да се мисли и от държавата, и от директорите на болниците за достойно заплащане и уважение на труда на лекарите и средния медицински персонал.“
Народният представител подчерта, че в сектора здравеопазване държавата не може да влияе директно върху заплатите, тъй като болниците са търговски дружества. Това прави още по-важна ролята на техните управители и спазването на трудовите договорености.
„Точно заради това нашето предложение е да има санкции от 15 000 до 30 000 лв. на управителите, които не ги спазват, а там където няма такива договори, възнаграждението да бъде индексирано със средната работна заплата за страната. Обмислят се варианти за прекратяване на договори по НЗОК и дори невъзможността за сключване на такива без подписан колективен трудов договор., каза той.
Д-р Ибришимов обясни, че тези мерки са част от по-цялостна концепция, която да върне доверието в системата и да гарантира базово равнище на трудови права в здравеопазването.
„По време на комисията произтекоха много предложения, но е важно да не се правят популистки обещания, а да се действа отговорно и загрижено едновременно за бъдещото развитие на младите лекари, и на системата. Всяка една промяна трябва да внася баланс, а не дисбаланс в системата., поясни той.
В заключение Иван Ибришимов апелира към реализъм и дългосрочен подход при взимането на решения в здравеопазването – с фокус върху устойчивостта на системата и подкрепата за младите специалисти.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина