site.btaМинистерски съвет: Решения


Определен е новият състав на Съвета за развитие на гражданското общество
Правителството със свое решение определи състава на Съвета за развитие на гражданското общество (Съвета). Създаването на Съвета е предвидено в чл. 4, ал. 3 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ). Съветът действа като консултативен орган към Министерския съвет с основна цел - разработването и провеждането на политики за подкрепа развитието на гражданското общество.
Съветът се състои от 15 членове, 14 от които са юридически лица с нестопанска цел с минимум 5 години опит в осъществяването на дейности в обществена полза в тази област.
В процедурата за избор на членове са участвали 162 организации, като комисията е одобрила за кандидати за членове на Съвета 58 организации. От общо допуснатите до участие в процедурата за избор, правото си на глас за кандидатите за членове на Съвета са упражнили 150 организации. След приключване на гласуването, платформата е извършила автоматично класиране на организациите според броя на подадените за тях гласове.
Въз основа на проведената процедура за членове на Съвета с решението на Министерския съвет са определени следните организации: ФОНДАЦИЯ „БЪЛГАРСКИ ЦЕНТЪР ЗА НЕСТОПАНСКО ПРАВО“; ФОНДАЦИЯ „ЗАЕДНО В ЧАС". ЕИК; СДРУЖЕНИЕ „БЪЛГАРСКИ ДАРИТЕЛСКИ ФОРУМ“; СДРУЖЕНИЕ „БЪЛГАРСКИ ХЕЛЗИНКСКИ КОМИТЕТ“; ФОНДАЦИЯ „РАБОТИЛНИЦА ЗА ГРАЖДАНСКИ ИНИЦИАТИВИ“; СДРУЖЕНИЕ „АСОЦИАЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ЖУРНАЛИСТИ-БЪЛГАРИЯ“; ФОНДАЦИЯ „АНТИКОРУПЦИОНЕН ФОНД“; БЪЛГАРСКА ФОНДАЦИЯ БИОРАЗНООБРАЗИЕ; СДРУЖЕНИЕ „НАЦИОНАЛЕН МЛАДЕЖКИ ФОРУМ“
- СДРУЖЕНИЕ „ФОРУМ ГРАЖДАНСКО УЧАСТИЕ“; ФОНДАЦИЯ „БЪЛГАРСКИ ФОНД ЗА ЖЕНИТЕ“; СДРУЖЕНИЕ „ЦЕНТЪР ЗА МЕЖДУЕТНИЧЕСКИ ДИАЛОГ И ТОЛЕРАНТНОСТ „АМАЛИПЕ“; ФОНДАЦИЯ „КАРИН ДОМ“; ФОНДАЦИЯ „ЗА НАШИТЕ ДЕЦА“.
Одобрен е докладът с резултатите от редовното заседание на Съвета ЕКОФИН
Министерският съвет одобри доклад с резултатите от редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което се проведе на 20 юни 2025 г. в Люксембург.
Съветът прие препоръка относно приемането на еврото от България и одобри писмо до Европейския съвет относно разширяването на еврозоната.
Одобрени бяха прогнозните фискални разходи на България и Белгия, заложени в националните им средносрочни фискално-структурни планове, както и изменения в планове за възстановяване и устойчивост на Белгия, Италия, Литва, Полша, Кипър, Малта, Хърватия и Словения.. Взето беше решение за Румъния и препоръка към Белгия по Процедурата при прекомерен дефицит.
Участниците в заседанието обсъдиха конкурентоспособността и подобряването на бизнес средата в Европа. Обменени бяха мнения относно различните инструменти на политиката, които да спомогнат за понижаване на цените на енергията, стимулиране на инвестициите в енергийния сектор и осигуряване на функционирането на единния пазар.
Председателството направи преглед на постигнатия напредък по пакета за реформа на Митническия съюз. Членовете на ЕКОФИН изразиха широка подкрепа за своевременното постигане на споразумение по позицията на Съвета относно новата рамка.
От своя страна, Европейската комисия представи Пролетния пакет в рамките на Европейския семестър.
По време на заседанието се проведе дискусия за икономическото и финансовото въздействие на руската агресия срещу Украйна.
Правителството предлага за ратификация Споразумението за сътрудничеството и дейностите на ЕБВР в България
Министерският съвет прие решение, с което предлага на Народното събрание да ратифицира Споразумението между Република България и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) относно сътрудничеството и дейностите на банката в страната. То беше подписано на 12 май 2025 г. в Брюксел.
Европейската банка за възстановяване и развитие е един от значителните инвеститори в България. От началото на дейността си през 1990 г. до 31 януари 2025 г. тя е инвестирала 4,791 млрд. евро за финансиране на 307 проекта у нас в областта на устойчивата инфраструктура, финансите, индустрията, търговията и агробизнеса. В новата петгодишна стратегия на ЕБВР (2025-2030) за България банката ще акцентира върху следните приоритети: ускоряване на зеления преход; засилване на конкурентоспособността чрез по-задълбочено финансово посредничество, подобряване на веригите на стойност и насърчаване на иновациите; повишаване на икономическата устойчивост.
Като част от плановете да бъде по-близо до страните, в които оперира, ЕБВР започна набиране на специалисти в сферата на технологиите, които да работят в София. С настоящото Споразумение ще бъде подпомогнато практическото изпълнение по набирането на персонал, управлението и последващите действия, свързани с разполагането на екипа на технологичния център. Това ще допринесе положително за развитие на технологичната екосистема в България и ще увеличи популярността на страната ни като лидер в сферата на ИТ услугите в региона.
Одобрен е проект на Меморандум за разбирателство за развитие на капиталовите пазари
Със свое решение правителството одобри проект на Меморандум за разбирателство за развитие на капиталовите пазари между Министерството на финансите на Република България и министерствата на финансите на Хърватия, Полша, Румъния, Словения, Словашката република, Република Северна Македония и Министерството на националната икономика на Унгария.
Документът предвижда участващите министерства да си сътрудничат за развитието на по-дълбоки и по-ефективни капиталови пазари в региона, включително чрез хармонизиране на регулаторната среда. По този начин ще се намалят пречките пред трансграничните капиталови потоци.
По-консолидираните капиталови пазари ще доведат до по-високи инвестиционни потоци и ликвидност. Интеграцията ще улесни достъпа до финансиране за предприятията и инвеститорите, като по този начин ще стимулира икономическия растеж и макроикономическата и финансовата стабилност.
Планира се Меморандумът да бъде подписан на официална церемония в гр. Загреб на 25 август 2025 година.
Правителството разреши влизането във вътрешните морски води на Република България и посещения на пристанище за обществен транспорт Бургас от държавен кораб, използван с нетърговска цел, плаващ под знамето на Румъния
Със свое решение Министерският съвет на Република България разреши влизането във вътрешните морски води на Република България и посещение на пристанище Бургас на катер на Граничната полиция на Румъния с тактически индикатор „МА1 3065“ на 28.07.2025 г. и в периода 04-09.12.2025 година.
Същият ще премине през вътрешните морски води на Република България за участие в операция провеждана от ФРОНТЕКС в акваторията на Средиземно море.
Правителството даде съгласие за откриване на почетно консулство на Румъния в Русе
Министерският съвет на Република България даде съгласие за откриване на почетно консулство на Румъния със седалище в гр. Русе и с консулски окръг, обхващащ територията на областите Русе, Плевен и Велико Търново.
Функциите на почетен консул ще бъдат изпълнявани от г-н Виктор Гугушев, старши партньор в адвокатска кантора „Гугушев и партньори“. Г-н Гугушев притежава задълбочен опит в трансграничните правни консултации, корпоративното право и международните сливания и придобивания. Той е председател на Управителния съвет на Българо-румънската търговска камара.
Откриването на почетно консулство на Румъния в Русе ще допринесе за засилване на двустранните търговско-икономически, културни и образователни връзки между България и Румъния.
За ратифициране е предложен протокол за изменение на споразумението с Румъния за трансгранично полицейско сътрудничество по наказателноправни въпроси
Министерският съвет прие Решение за предложение до Народното събрание за ратифициране на Протокола между правителството на Република България и правителството на Румъния за изменение на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Румъния за трансгранично полицейско сътрудничество по наказателноправни въпроси.
През 2009 г. между България и Румъния е сключено международно споразумение за трансгранично полицейско сътрудничество по наказателноправни. Това споразумение е съставено въз основа на разпоредбите на Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген от 14 юни 1985 г. и урежда прилагането на различни форми на трансгранично полицейско сътрудничество.
В контекста на пълна интеграция на България и Румъния към Шенгенското пространство е предприето изменение на Споразумението от 2009 г., с оглед актуализиране на компетентните органи (чл. 2), разширяване на основанията за извършване на трансгранично преследване по горещи следи (чл. 8), оптимизиране на дейността на съвместната работна група (чл. 25) и въвеждане на някои промени с правно-технически характер, както и такива, свързани с влизането в сила, изменението и денонсирането на споразумението от 2009 година.
Споразумението от 2009 г. е ратифицирано от Народното събрание със закон (обн. ДВ, бр. 22 от 2010 г.). Във връзка с това и протоколът, изменящ споразумението, е подписан от министъра на вътрешните работи от името на правителството на Република България при условие за последваща ратификация.
Одобрени са допълнителни трансфери по бюджетите на общини за 2025 г.
Министерският съвет на Република България прие Постановление на Министерския съвет за одобряване на допълнителни трансфери по бюджетите на общините за 2025 г. за финансово подпомагане на общините за дейности по ремонт, опазване и поддържането на военни паметници.
Съгласно чл. 3, ал. 2 от Закона за военните паметници (ЗВП) военните паметници са публична общинска собственост с изключение на паметниците, определени от министъра на отбраната, съгласувано с министъра на културата за публична държавна собственост. Задължение на държавата и общините е да полагат грижи за военните паметници на територията на страната и в чужбина, а съгласно чл. 11 от ЗВП органите на изпълнителната власт и органите на местното самоуправление са длъжни да опазват предоставените им военни паметници.
В изпълнение на разпоредбите на закона всяка година общините изпращат до Областните комисии „Военни паметници“ в страната и Министерството на отбраната своите предложения за финансово подпомагане на дейности по опазването и поддържането на военни паметници, които се намират в лошо състояние. Постъпилите предложения се разглеждат на заседания на постоянната междуведомствена експертна комисия от Министерството на отбраната и Министерството на финансите за определяне на военните паметници в страната, на които да бъдат предоставени финансови средства по бюджетите на общините за опазването и поддържането им в рамките на предвидените за тази цел средства със ЗДБРБ.
Въз основа на състоянието на паметниците, подадените документи с приложените количествено- стойностни сметки и снимков материал за тяхното актуално състояние, комисията е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини в рамките на предвидените за целта финансови средства за 2025 г. в размер на 420 400 лв.
Средствата ще бъдат разпределени между общините Берковица, Благоевград, велики Преслав, Велико Търново, Видин, Габрово, Добричка, Дряново, Елена, Ивайловград, Крумовград, Лозница, Луковит, Лясковец, Мъглиж, Николаево, Нова Загора, Нови пазар, Ново село, Попово, Първомай, Раднево, Радомир, Разград, Разлог, Ракитово, Русе, Самуил, Свиленград, Силистра, Сливен, Сливница, Созопол, Столична община - район „Надежда“, Сунгурларе, Троян, Тутракан, Червен бряг, Чирпан, Чупрене и Ямбол.
Допълнителните трансфери се осигуряват за сметка на предвидените със Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. финансови средства за подпомагане на общините за опазване и поддържане на военните паметници.
Одобрен е проект на заявление за интерес по линия на инструмента „Мерки за сигурността на Европа (SAFE) чрез укрепване на европейската отбранителна промишленост“
Министерският съвет прие решение, е което одобрява проект на заявление за интерес (expression of interest) на Република България за искане на финансова помощ под формата на заем по линия на инструмента „Мерки за сигурността на Европа (SAFE) чрез укрепване на европейската отбранителна промишленост“, насочен към спешни и мащабни публични инвестиции в подкрепа на европейската отбранителна промишленост.
Исканата от България финансова помощ под формата на заем е с минимален праг в размер на 2 745 700 000 евро и максимален праг размер на 3 067 800 000 евро. Същата е предназначена за финансово обезпечаване на изпълнението приоритетните военни способности, необходими за да се гарантира националната и съюзната сигурност в контекста на участието на страната ни в системата за колективна отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) на Европейския съюз.
Съществено предимство на инструмента SAFE е и освобождаването от ДДС на доставките, свързани с изпълнение на проектите, финансиране със заемни средства. Наред с горепосочените предимства, заем по SAFE ще даде възможност за поетапно увеличаване на националните разходи за отбрана в изпълнение на решението на държавните и правителствените ръководители на НАТО, взето по време на срещата им в Хага на 24-25 юни т.г., в рамките на фискалните правила и ограничения по Закона за публичните финанси.
С днешното си Решение Министерският съвет упълномощава министъра на отбраната да подпише и подаде от името на Република България до Европейската комисия заявлението за интерес за искане на финансова помощ под формата на заем по инструмента SAFE в срок до 29 юли 2025 г. Същото не е е правнообвързващ характер.
Правителството се разпореди с имоти
С решение на правителството се отчуждава имот - частна собственост, необходим за изграждането на Обект „Модернизация на съществуващото трасе на Път 1-8 „Калотина - Софийски околовръстен път“ от км 1+000 до км 48+270, участък от км 1+000 до км 32+447.20“, Софийска област. Имотът, с площ 38 кв. м, се намира в землището на село Калотина, община Драгоман, Софийска област. Средствата за обезщетяване на собствениците са за сметка на Агенция „Пътна инфраструктура“. Решението може да се обжалва пред административен съд по местонахождение на имотите в 14-дневен срок от съобщаването му на заинтересованите лица но реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Отчуждават се части от имоти - частна собственост, необходими за изграждането на обслужваща техническа инфраструктура - път за достъп до Станция за очистване на газопровода „Ветрино“ и кранов възел „Ветрино 2“ на Обект „Лупинг от Рупча до Ветрино“, на територията на област Варна. Частите от имотите са с обща площ 181 кв. м намират се на територията на община Ветрино и са част от проект „Повишаване на капацитета за пренос на природен газ в точка на междусистемно свързване Негру Вода/Кардам в посока от България към Румъния“. Средствата за обезщетяване на собствениците на засегнатите части от имоти се осигуряват от „Булгартрансгаз“ ЕАД. Решението може да се обжалва пред административен съд по местонахождение на имотите в 14-дневен срок от съобщаването му на заинтересованите лица по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Правителството взе решение имоти - частна държавна собственост да бъдат прехвърлени безвъзмездно на Община Свищов. Те се намират в гр. Свищов, ул. „33-ти Свищовски полк“ № 85 и 85 Б и са обща площ 434 кв. м. С тях общината ще може да реализира продължение на предприетите до момента дейности по изграждане на „Дунавски индустриален технологичен парк - Свищов“ и прилежащата към него инфраструктура, което ще допринесе за бъдещото й социално-икономическото развитие.
По решение на правителството имоти - публична държавна собственост стават частна държавна собственост и се предоставят в собственост на Община Омуртаг за дейности и услуги, свързани с издаване на документи или справки, плащане на данъци, такси и др. от общинската администрация и звената към нея. Те са в гр. Омуртаг и представляват терен със сграда в него на ул. „Неофит Рилски“ № 3 и трети етаж от административна сграда на ул. „Александър Стамболийски“ № 2А. Имотите ще трябва да бъдат върнати обратно на държавата, ако до 5 години от придобиването им общината не реализира предвидените дейности.
Одобрени са промени в списъка на общинските пътища
Министерският съвет одобри промени в списъка на общинските пътища. Той се допълва с ново пътно трасе на територията на община Белица чрез включването на път BLG3052 /BLG3023, Белица - м. Андриянов чарк/ - Парк за мечки с дължина 2,335 км, осигуряващ достъп до единствения по рода си парк за мечки в страната и до атракционен парк „Рила Фън Парк“. Така общата дължина на общинските пътища в община Белица става 99,579 км.
С решението са приети и промени в утвърдени общински пътища, като на път BLG1021 /III-8406/Белица - лет. Семково се удължава с 1,344 км до х. Семково наименованието му се променя на път BLG1021 /III - 8406/ Белица - лет. Семково - х. Семково и той става с дължина 16,744 км. С цел прецизиране и актуалност на данните в списъка с общинските пътища, наименованието на път BLG 2026 /III - 8406/ Белица - Граница общ. (Белица - Разлог) - Долно Драглище /BLG1192/ се изменя на /BLG1021/Белица - Граница общ. (Белица - Разлог) - Долно Драглище/ВГО1192/, а това на път BLG3023 /III - 8406/ Белица - м. Адрианов чарк се изменя на /BLG1021/Белица - м. Андриянов чарк.
Промените ще допринесат за актуалност на данните в списъка на общинските пътища, подобряване безопасността на общинската пътна инфраструктура и осигуряването на устойчиво развитие на туризма в района.
С нов Устройствен правилник в АПИ се създава дирекция „Ситуационен център и управление на трафика“
Със свое постановление Министерският съвет прие нов Устройствен правилник на Агенция „Пътна инфраструктура“. Той оптимизира организационната структура и функционалните характеристики на структурните звена на агенцията. Чрез създаването на нови и преструктурирането на съществуващи звена се цели повишаване ефективността на АПИ при осъществяването на държавната политика за развитие и управление на републиканската пътна мрежа.
От дирекция „Административно обслужване, човешки ресурси и управление на собствеността“ се отделят функциите по управление на недвижимата собственост. Те преминават в дирекция „Държавна собственост и отчуждителни процедури“. Свързаните с административно обслужване и човешки ресурси, както и стопански дейности, се запазват и ще бъдат изпълнявани от дирекция „Административно обслужване и човешки ресурси“.
На две дирекции с конкретни функции - дирекция „Обществени поръчки“ и дирекция „Правна“, се разделя дирекция „Обществени поръчки и правно обслужване“. Освен че се намалява административната тежест, по този начин се разграничават дейностите, които се изпълняват от двете структури, съответно организация и провеждане на обществени поръчки, както и осъществяване на правни дейности и процесуално представителство.
Създава се дирекция „Ситуационен център и управление на трафика“, чиято основна цел ще е обезпечаване на дейностите по прогнозиране, анализ, ограничаване и преодоляване на кризисна обстановка и подпомагане на органите за управление при оценка на пътната обстановката. Предвижда се по този начин да се засили фокусът върху обезпечаване на ключовите функции на АПИ.
С приемането на постановлението се предвижда увеличаване числеността на Агенцията по геодезия, картография и кадастър с пет щатни бройки за сметка на числеността на Агенция „Пътна инфраструктура“.
„Находище Студена“ ЕООД е новият концесионер на находище „Студена - участък III“
Софийското дружество „Находище Студена“ ЕООД е новият концесионер на находище „Студена - участък III", от което се добиват строителни материали - доломити. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание, одобрявайки промяната, поискана от предишния концесионер.
Находище „Студена - участък III“ се намира на територията на община Перник. Концесията за него е предоставена през м. ноември 2004 г. за срок от 25 години на „Автомагистрали Хемус“ АД (понастоящем „Витез Проспект“ АД). С решение от м. юни 2023 г. Министерският съвет прие предложението на концесионера за удължаване на първоначалния срок на концесията с 25 години, считано от 8 март 2025 г.
Възможността за прехвърляне на права и задължения по предоставена концесия е регламентирана в чл. 25, ал. 1 и ал. 2, т. 2 от Закона за подземните богатства.
С днешното си решение Министерският съвет оправомощи министъра на енергетиката в едномесечен срок да сключи със страните допълнително споразумение за прехвърляне на правата и задълженията по предоставената концесия.
С 28 години се удължава концесионният договор за находище „Маринов геран“
С 28 години ще бъде удължен концесионният договор за находище „Маринов геран“, разположено на територията на община Кнежа, област Плевен. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание, приемайки промяната, поискана от концесионера - „Проучване и добив на нефт и газ" АД, гр. София. От дружеството мотивират искането си с наличието на оставащи запаси в находището, които биха останали неиззети.
Концесионният договор за находище „Маринов геран“ е сключен през 2004 г. и влиза в сила от 13 август 2003 г. Находището е разположено на територията на общините Кнежа и Оряхово, област Плевен. От него се добива суров нефт и природен газ. Министерският съвет измени също обхвата и размера на дължимата от концесионера банкова гаранция, която вече ще обезпечава изпълнението на всички договорни задължения и условия за осъществяване на концесията. До момента концесионерът е предоставял необходимата банкова гаранция в съответствие със старите правила, валидни към датата на подписване на договора. След въвеждането на по-широк обхват на банковата гаранция, вноските за рекултивация също ще бъдат финансово обезпечени с нея.
С днешното си решение Министерският съвет оправомощи министъра на енергетиката в едномесечен срок да сключи със страните допълнително споразумение за удължаване на срока на предоставената концесия за добив на подземни богат
Сдружение Националната организация „Малки български хора“ беше признато за национално представителна организация
Правителството призна Сдружение „Националната организация „Малки български хора“ за национално представителна организация на хора с увреждания за срок от четири години. Сдружението работи активно в обществена полза по проблемите на малките хора в България. Осигурява по-добро сътрудничество между гражданското общество и правителството за формиране на политиката за осигуряване на равни възможности на хората с увреждания, гарантиране на техните права и зачитане на тяхното достойнство.
Утвърден е Меморандумът за разбирателство между България и Ирак за сътрудничество в областта на земеделието и храните
Правителството утвърди подписания на 2 юни 2025 г. Меморандум за разбирателство между Министерството на земеделието и храните на Република България и Министерството на земеделието на Република Ирак за сътрудничество в областта на земеделието и храните.
Меморандумът бе подписан по време на посещението в София на министъра на земеделието на Република Ирак г-н Абас Джабр ал-Малики.
Целта на документа е задълбочаване на взаимното сътрудничество между двете държави в областта на земеделието и храните, чрез съвместни мероприятия и дейности като семинари и курсове за обучение, обмен на информация и трансфер на експертни знания. Предвижда се въвеждане и на нови технологии в растениевъдството, животновъдството, рибарството и аквакултурите и техническия, и административен капацитет.
Актуализират се таксите при промяна на предназначението на земеделските земи
Правителството прие Постановление за изменение и допълнение на Тарифата за таксите, които се заплащат при промяна на предназначението на земеделските земи.
С промените се актуализира размерът на дължимите държавни такси, така че да отразяват новите икономически условия. Целта е и да се ограничи промяната на предназначението на земеделските земи за неземеделски нужди, тъй като те представляват основно национално богатство и се използват само за земеделски цели.
С проекта се актуализират и таксите за извършваните административни услуги, свързани с промяната на предназначението. Новите размери ще съответстват на реалните материално-технически и административни разходи по предоставянето на услугите.
Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването
Министерският съвет на Република България прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2025 г., в размер на 231 500 лв.
Целта е предоставяне на средства на Българския Червен кръст във връзка с изпълнение на Програмата за хуманитарна подкрепа и интеграция на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България, приета с Решение № 278 на Министерския съвет от 2 май 2025 г.
Средствата са предназначени за финансово осигуряване на т. 9.3. от програмата, която предвижда да се предоставя информация на разбираем език за интеграционните мерки на лицата с временна закрила в местата за настаняване, на Единния информационен портал и на горещата телефонна линия.
Правителството прие промени в наредбите за излезлите от употреба МПС и за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса
Министерският съвет прие Постановление за допълнение на нормативни актове в областта на отпадъците и по-конкретно в Наредбата за излезлите от употреба моторни превозни средства и Наредбата за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса.
С допълнението на Наредбата за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса се допълва финансовият ангажимент на лицата, пускащи на пазара моторни превозни средства.
Допълнението на Наредбата за излезлите от употреба моторни превозни средства има за цел да създаде нов съвременен метод за изчисляване на количеството стари автомобили, което всяка организация или лице трябва да събере, за да изпълни своите задължения.
Правителството одобри вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по бюджета на Министерството на икономиката и индустрията за 2025г.
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики, бюджетни програми и трансфери по бюджета на Министерството на икономиката и индустрията за 2025 г.
Одобрените промени са в размер на 1 241 500 лв. Средствата се предоставят по бюджета на Български институт по метрология (БИМ) с цел осъществяване на междинни и окончателно плащания за изграждане на регистри и надграждане на информационната система за електронни административни услуги на БИМ и привеждане на информационната му система в съответствие с националното законодателство. Средствата ще бъдат осигурени за сметка на реализирани икономии по показател предоставени трансфери на Държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовири“.
Правителството одобри доклада на Междуведомствената комисия за експортен контрол
Правителството одобри доклада на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение към министъра на икономиката и индустрията за изпълнението на Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба за 2024 г.
Докладът обхваща дейността на Междуведомствената комисия за периода 1 януари до 31 декември 2024 г. В него се съдържа информация за националната система за експортен контрол, за международното сътрудничество в тази област, за изпълнението на международните ангажименти на страната ни в областта на експортния контрол и неразпространението на оръжията за масово унищожение и предоставя статистически данни за издадените разрешения и удостоверения, и за осъществения износ, внос, трансфер, транзит и превоз на продукти, свързани с отбраната (ПСО), брокерски сделки с тях, и износ, трансфер и внос на изделия и технологии с двойна употреба (ИТДУ) през 2024 г.
Прозрачността и предоставянето на информация е сред основните принципи, приети от международните организации и режими в областта на експортния контрол.
Съгласно Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба, Министерският съвет представя доклада на Народното събрание.
Докладът се публикува на интернет страниците на Министерство на икономиката и индустрията и на Междуведомствената комисия.
Одобрени са резултатите от българското участие в неформалната среща на министрите на туризма на ЕС
Министерският съвет одобри резултатите от участие в неформалната среща на министрите на туризма на ЕС, проведена на 24 юни 2025 г., гр. Варшава, Полша, в рамките на Полското председателство на Съвета на ЕС.
Основните теми, които бяха дискутирани бяха свързани с Европейската стратегия за устойчиво развитие, както и споделяне на добри практики относно конкретни политически мерки и национални и регионални стратегии за развитие на балансиран и безопасен туризъм в Европа.
Държавите членки приветстваха решението на Европейската комисия да се разработи нова Европейска стратегия за устойчив туризъм, изразявайки необходимостта стратегията да бъде създадена на основата на вече съществуващите Пътна карта за преход на туризма и Европейски дневен ред за туризма до 2030 г.
Участниците в срещата изтъкнаха своята решимост да участват активно в изготвянето и прилагането на новата стратегия и отправиха предложения към ЕК: да запази туризма като приоритет в политическия дневен ред; да подчертае ролята на сектора за икономическия растеж и благосъстоянието на хората; да наблюдава въздействието на политики от други области върху туризма; да улесни достъпа на МСП до финансиране.
България подкрепи разработването на нови политики, интегриращи иновативни решения в сектора и настоя за създаване на отделен бюджет за развитие на сектора в рамките на ЕС, за да се гарантира реалното прилагане на стратегиите, и да се насърчават зелени инвестиции и развитие на по-слабо познати дестинации.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина