site.btaАлександър Койчев: Бюджетът е кух, дефицитът расте, а еврозоната ще ни вкара в дългова спирала


От трибуната на Народното събрание народният представител от „Възраждане“ Александър Койчев направи изказване във връзка с вота на недоверие срещу правителството. В своята реч той представи конкретни данни, свързани с провалите във финансовата политика и рисковете, които крие евентуалното влизане на България в еврозоната.
„Всъщност това, което се случва с бюджета, не е нищо изненадващо. То беше напълно предвидимо.“, посочи Койчев. По думите му, приходната част на бюджета бележи ръст, но това е крайно недостатъчно, за да компенсира увеличените разходи.
Той акцентира, че не е направена нито оптимизация на държавната администрация, нито вдигане на концесионни такси, както и на данъците за търговските банки и хазартните оператори. Резултатът от тази политика вече е очевиден. „Не виждам и борба с фалшивите ТЕЛК-решения, които растат лавинообразно.“, коментира народният представител.
Александър Койчев представи стряскащи числа: до април включително дефицитът по консолидираната фискална програма е 1,914 млрд. лв., при положение че обикновено в този период бюджетът е на излишък между 500 и 600 милиона лева. Вместо заложения ръст от 20,6% при осигурителните приходи, към края на април той е едва 13,3%. През май дефицитът достига 2,6 млрд. лв., което е 1,2% от БВП. По пера като ДДС има събрани едва 8 млрд. лв. от заложени 24,8 млрд., т.е. изпълнение от само 32,3% за първите пет месеца.
Според него това недвусмислено показва, че най-късно наесен ще има нужда от актуализация на бюджета. Той обърна внимание и на макрорамката - в тригодишната прогноза се вижда как дългът расте, както номинално, така и като процент от БВП, а коефициентът на маргинална продуктивност на дълга е под 1 ,тоест, той е контрапродуктивен.
Във втората част от изказването си Койчев остро разкритикува плановете за влизане в еврозоната. „Нашето правителство упорито крие от гражданите на България какво ще ни струва това“, заяви той. И цитира данни от доклад на Центъра за европейска политика от 2019 г., според който само Германия и Нидерландия са спечелили от еврото, съответно почти 2 трилиона евро и 446 милиарда евро. Франция има загуба от 3,59 трилиона евро, Италия от 4,32 трилиона. А България няма реално участие в управлението на ЕЦБ с едва 3,33% тежест в гласуванията.
Народният представител от „Възраждане“ изтъкна, че България ще трябва да внесе 7,3 млрд. евро в Европейския механизъм за стабилност. Само разходите за бизнеса по преминаването към еврото ще надвишат 1,5 млрд. лв., от които 500 млн. ще се паднат на търговските банки. Инфлацията няма да дойде само от закръгляването на цените, а от масовото освобождаване на 15 млрд. лв. минимални резерви, които ще залеят икономиката без съответен ръст на стоките и услугите. Освен това, в рамките на една валутна зона, конвергенцията на цените става много по-бързо от конвергенцията на доходите, което ще доведе до ново обедняване за българските граждани.
„Фалитът вече чука на вратата на Франция - и ние ли искаме да бъдем следващите?“, завърши с риторичен въпрос народният представител.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина