site.btaОбщина Стара Загора: Младите омбудсмани канят старозагорци на изследователско пътешествие с конкурса „Моят заралийски род“


Заявления за участие се приемат до 29 май 2025 г., а готовите изследвания трябва да бъдат предадени до 1 септември 2025 г.
В Стара Загора започва едно необикновено родолюбиво начинание, което има за цел да събере, запази и разкаже историите на старите заралийски родове. Двамата млади омбудсмани – Адриан Георгиев и Анастасия Грозева – с подкрепата на Обществения посредник Иванка Сотирова и правния сътрудник Георги Туртуриков, поставят началото на общоградски генеалогичен конкурс, носещ името „Моят заралийски род“.
Инициативата цели да провокира интереса на старозагорци към техния произход, да събере и съхрани историите на фамилии, свързани с града, и да популяризира местната историческа памет чрез лични родови разкази, документи и визуални материали.
„Това е чудесна възможност да се потопим в историята на нашите семейства, да открием забравени родови истории и да съхраним тяхното наследство за бъдещите поколения. Нека заедно изградим мостове между поколенията и разкрием богатството на нашето минало. Каним всеки, който носи в себе си любов към родовите корени, да стане част от това пътуване във времето“, призовават младите омбудсмани Адриан Георгиев и Анастасия Грозева.
Участието в конкурса „Моят заралийски род“ е отворено за всички желаещи, независимо от тяхната възраст, пол, етническа или религиозна принадлежност.
Любопитен детайл е, че участниците не е задължително да бъде представители на рода, който ще изследват. Напротив, конкурсът допуска и родопроучватели, които поемат по пътя на тази мисия със съгласието на потомците на съответната фамилия.
Когато става въпрос за родове, които не са изначално старозагорски, а са се преселили от друго място, то задължително условие е те да са се установили трайно в града преди 1900 година.
Не се допускат изследвания на фамилии, чийто произход и живот са свързани с други населени места от областта – целта на инициативата е да се очертае генеалогичната карта именно на самия град.
Проучванията трябва да обхващат минимум 200 години назад (от 1825 до 2025 г.), но участниците могат да изследват и по-ранни периоди, ако разполагат с информация.
Всяко изследване трябва да включва три основни части. Първата е разказ за произхода на родовото име и историята на родоначалника, като това може да включва и прякори. Този раздел трябва да бъде между 3 и 5 стандартни страници.
Втората част представлява кратко изложение върху историята на рода през поколенията, което трябва да обхваща между 5 и 10 страници. В последната част трябва да се представи родословна схема, дърво или родова хроника (летопис). Ако има, могат да бъдат добавени родови знаци или емблеми.
Препоръчителни източници за изследванията включват стари записки, регистри на населението, църковни и други официални документи, както и лични дневници, фото-албуми и отделни фотографии. Участниците могат да използват и всякакви автентични предмети и реликви, които могат да подкрепят и илюстрират историята на рода.
Заявления за участие трябва да бъдат подадени до 29 май 2025 г. чрез имейл на адрес: ombudsman@starazagora.bg или в офиса на Обществения посредник, намиращ се на бул. „Митрополит Методий Кусев” № 34-А, ет. 1.
Готовите изследвания, трябва да бъдат предадени до 1 септември 2025 г. в офиса на Обществения посредник - както на хартиен, така и на електронен носител (в текстов формат MS Word (.doc или .docx), шрифт Times New Roman, размер на шрифта 12 (Font size); междуредие 1,5.
След това изследванията ще бъдат прегледани и оценени от комисия, а резултатите ще бъдат обявени до 5 октомври 2025 г. Ще последва класиране и награждаване на победителите на специално организирана церемония.
Допълнителна информация може да се получи на телефон 0885 901 264 или чрез имейл на ombudsman@starazagora.b g или на adriangeorgiev7@gmail.com.
Организаторите вярват, че този конкурс е не просто творческа инициатива, а и възможност за изграждане на жива колективна памет. Затова отправят призив към местните институции, електронни и печатни медии, неправителствени организации, издателства и частни дарители да подкрепят морално и материално осъществяването на конкурса, както и възможността изследванията да бъдат издадени в самостоятелна книга – едно истинско свидетелство за това кои сме и откъде идваме.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина