site.btaОбластна администрация Русе: Започва разработването на съвместен план между България и Румъния за борба с популациите на комарите по поречието на река Дунав


Възможностите за разработване на съвместен план между България и Румъния за координиране на процесите по борба с популациите на комарите по поречието на река Дунав бяха обсъдени в Областната администрация в Плевен. В срещата участваха заместник областният управител на Русе Георги Георгиев и заместник-кметът по опазване на околната среда и комуналните дейности Никола Лазаров. „В област Русе функционира Асоциация „Еврорегион Данубиус“, която е широкоспектърна организация. Благодарение на нея имаме преки и непрекъснати контакти с Окръжния съвет и Общината в Гюргево, като регулярно получаваме информация от тамошните си колеги кога ще бъде третирано и с какви препарати“, посочи заместник областният управител. По негови думи инициираната среща от областния управител на Плевен Николай Абрашев е изключително полезна, защото дава възможности за съвместни и комплексни дейности по цялото поречие на река Дунав и надграждане на постигнатото до момента. От своя страна Никола Лазаров отчете положителния пример на Община Русе и заяви, че всяка година Общинската администрация координира действията си с румънските си колеги. Той посочи още, че обсъжданата тема е сред водещите приоритети пред местната управа и подходът към нея винаги е бил много отговорен.
„Този проблем е от изключителна обществена значимост, тъй като застрашава както здравето на гражданите, така и икономиката на региона и качеството на живот в засегнатите територии. Въпросът има трансграничен характер и изисква тясно сътрудничество между двете държави“, казаха домакините от Плевен. Идеята е да бъде изготвена обща стратегия и сключено партньорско споразумение между Република България и Румъния, като в него бъде заложен линеен график на пръскане и обработка, тъй като когато те се извършват координирано, едновременно или по предварително заложен график, обхващащ едни и същи участъци от двете страни на реката, се постига „пръстеновиден“ ефект, което означава, че популацията на комарите не може да се възстанови толкова бързо. Чрез изготвянето на линеен график следва да се намалят дублиранията и да се оптимизира логистиката и разходите за препарати и техника. Предстои и създаването на съвместна българо-румънска работна група по темата, която да изработи общата стратегия между двете държави. Очакванията са в реалните съвместни действия между България и Румъния по цялото поречие на река Дунав да започнат през следващата година. През тази година пръскането е започнало и ще продължи по досегашния график.
Като представител на Министерството на земеделието и храните заместник-министър Стефан Бурджев обеща, че ще направят всичко възможно партньорски, едновременно, с общи усилия от двете държави проблемът да бъде разрешен по изготвената рамка. Той каза, че според предварителни прогнози на експертите, които са дали своето мнение, за цялостно третиране и решаване едновременно, навременно и дълготрайно на проблема ще са необходими между пет и шест милиона лева. Финансовият ресурс е единият елемент, добави заместник-министърът. Другите са координацията, навременното поставяне на целите и възлагане на извършването на необходимите процедури, за да може ефектът да е максимален.
Главният държавен здравен инспектор на Република България доц. д-р Ангел Кунчев каза, че комарите не признават граници нито между общините, нито между областите и държавите. Румъния е по-рискова, защото там има значителни заблатени райони. Той заяви, че ще направят опити да ангажират и експерти на европейско ниво. Ще се потърси помощ, за да се види кои са най-ефективните технологии, с какво и кога е най-добре да се пръска, за да се осигури на населението най-добра среда. Това е важно да се случи, продължи доц. д-р Кунчев, защото с промяната на климата някои типични тропически болести се изместват на север и контролът върху преносителите им е много важен.
На срещата участие взеха и вицепрезидентът на окръг Телеорман/Румъния Михай Адриан Писика, началникът на „Служба за проекти по европейски фондове“ окръг Телеорман/Румъния Габриела Раду, главният секретар на окръг Долж/Румъния Кристиан Совайла, областни управители и кметове на общини по поречието на Дунав, председателят на управителния съвет на Българската асоциация по пест контрол Симеон Петров, директорът на Регионалната здравна инспекция в Плевен д-р Илиян Минчев и редица експерти.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина