site.btaМинистър Манол Генов участва в неформалната среща на министрите по околна среда на ЕС във Варшава


Министърът на околната среда и водите Манол Генов взе участие в неформална среща на министрите по околна среда на държавите членки, традиционната за всяко ротационно председателство на Съвета на ЕС.
Еднодневното заседание във Варшава беше посветено на различните подходи за справяне с дезинформацията и адаптацията към изменението на климата. Министрите се обединиха около виждането, че дезинформацията е трансграничен проблем и акцентираха върху обмена на информация между държавите членки, повишената координация и целенасоченото обучение като средства за справяне с него.
България оцени положително инициативата за справяне с дезинформацията, подчертавайки че предвид чувствителността на обществото към въпросите, свързани с опазването на околната среда и климата, те често са обект на целенасочени атаки и невярна или подвеждаща информация. От особена важност е институциите да предоставят изпреварваща, достъпна и ясна информация за провежданата политика, като бъде воден открит и свободен обществен дебат. В допълнение министър Генов заяви, че не трябва да се засягат основните демократични ценности като правото на свобода на мисълта и словото.
Срещата продължи с дискусия по въпросите на адаптацията към изменението на климата и инициативата за разработване на Европейски план за справяне. Адаптацията към изменението на климата е стратегически приоритет за Европейския съюз, който има за цел не само да ограничи неблагоприятните въздействия от климатичните промени, но и да гарантира устойчивостта на обществото и икономиката. Европейската комисия предвижда подготовката на план, който да подкрепи държавите членки за изпълнението на тези цели.
В изказването си министър Манол Генов приветства инициативата за разработване на Европейски план за адаптация и го окачестви като „навременен отговор на засилващите се климатични рискове“. Той изброи важните за страната ни аспекти, сред които: засилване на подкрепата за регионалните и местните действия; достъп до качествени климатични данни, сценарии, инструменти за моделиране и системи за ранно предупреждение; насърчаване на природно-базирани решения; адаптация на критичната инфраструктура и др. В заключение министър Генов подчерта, че е важно да бъдат отчетени националните специфики и готовността на страната ни за активно сътрудничество със службите на Комисията в процеса на подготовка на Европейския план.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина