site.btaОбразът на България в Словакия е положителен, каза главният редактор на списание „Сънародник“ Деница Секуличка
Положителен е образът на България в Словакия. Това каза главният редактор на списание „Сънародник“ в Словакия Деница Секуличка по време на 20-ата Световна среща на българските медии, която се провежда днес във Вършец. Секуличка участва в третия панел „Българите в света на 21-ви век и медиите“ с модератор президента на Асоциацията на чуждестранните журналисти във Великобритания Васил Христов.
По думите ѝ България е една от малкото държави, които имат толкова положителен образ в Словакия, тъй като освен градинарите, които идват през 20-те години на 20-ти век около 40-те години идват и много български студенти.
Само през 1941 г. над 600 български студенти идват в Братислава и са записани в местните университети. Тези хора организират студентски мензи, започва да се разпространява българската култура и изкуство, има смесени бракове, излизат много лекари от тази университети. Това плаши държавата. През 1942 г. броят им е намален до 200 души. Въпреки опитите на различни институции, не може да се направи нищо по въпроса и над 400 български студенти остават на улицата, припомни исторически факти Секуличка.
Тя допълни, че когато на 29 август 1944 г. в Братислава избухва словашкото национално въстание, много българи вземат участие и намират своята кончина там.
Така ние се славим с градинарите, със студентите, с докторите, но и с това, че сме се борили заедно с тях. Има два паметника – в Братислава и в Хронски Бенедикт, където се намира гробът на четирима български студенти. И до ден днешен хората в града, словашкото управление го поддържат. Ние ходим всяка година, повече от 70 години, да полагаме цветя на това място. Изключително трогателно е да видите как словаци, словашки баби пеят български песни, пеят „Тих бял Дунав“, каза още Секуличка. Тя изказа благодарност на БТА, че преди години е отразила това събитие, за да бъде видяно то от много хора.
Живея в Словакия от седемгодишна и въпреки това се чувствам горда българка. В моите очи България е розова и винаги ще остане такава, подчерта Деница Секуличка.
За мен не е страшно, че българите излизат извън границата, тъй като всеки човек може да търси пътя си зад граница. Когато престанем да се чуваме, да се усещаме, забравим езика, не само буквите, а това вътрешното в нас, тогава медиите всъщност не са гласът на народа, а се превръщат в шум и това за мен е най-страшното, коментира Секуличка.
Тя подчерта, че списанието, на което е главен редактор, за нея е емоция. Радвам се, че имам възможност да съм негов редактор. Правя го за моите деца, които също растат в тази държава. Това е една пъпна връв, културен мост за езика и за културата и за това да се чувстваме част от една общност, каза още Деница Секуличка.
Модераторът на панела Васил Христов каза по време на дискусията, че сме свидетели на една значима трансформация в съвремието ни - радикалната промяна във взаимоотношенията между обществото и медиите и то по начина, по който българите се виждат в медийното пространство през последните десетилетия. Преходът от 20-ти към 21-ви век донесе една революционна промяна в образа на българина – от безликия съветски човек до многоликата личност на демократичното общество, от стереотипа на балканския, другия, който сме склонни да гледаме малко под вежди, до търсенето на автентична национална идентичност. В тази драматична еволюция от епохата, когато българинът в медиите беше предимно обект на пропаганда, сега сме в една друга крайност, в която той е субект на абсолютната свобода да изразява себе си в социалните канали и да е генератор на новините, каза Христов.
Той обърна внимание и на политическия аспект на тази промяна. Медийният образ на българина еволюира от идеализирания строител на социализма към човека на прехода, допълни журналистът.
Срещата бе открита вчера в Националния пресклуб на БТА в София от генералния директор на Агенцията Кирил Вълчев и цар Симеон Втори (1943-1946 г.), който – в качеството си на министър-председател, направи обръщение към участниците в Първата световна среща на българските медии в София на 23 май 2005 г.
БТА организира 20-ата Световна среща на българските медии в София, Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“ и Вършец на 24 и 25 май 2025 г. със съдействието на А1, „Аурубис България“, „БИ ДЖИ АР ГРУП“ ООД, ГЕОТЕХМИН ООД, „Главболгарстрой холдинг“ АД, „Логистични системи“ ООД, Национален дарителски фонд „13 века България“, Opel (Ес Еф Ей Аутомотив ЕООД - официален вносител на марката Opel в България), „Пощенска банка“, „Пъчков“ ООД, СОФ Кънект – операторът на летище „Васил Левски“ – София.
/БИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина