site.btaИндивидуални сметки за обучения са сред новите инструменти за достъп до квалификация, каза заместник-министър Наталия Ефремова


Предстои съвсем скоро със социално-икономическите партньори да разработим и тестваме нов инструмент - „Индивидуални сметки за обучения“. Той дава защита на работещи или безработни хора да имат дигитална сметка и спрямо заложените в нея средства сами да избират форми и начини на обучения, както и за какво да се обучават. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова по време на Национална научна конференция "Устойчивост на човешките ресурси за конкурентоспособна икономика". Форумът бе организиран в Института за икономически изследвания в София от Асоциацията на индустриалния капитал в България в сътрудничество с Института за икономически изследвания при БАН и Института за устойчиво икономическо развитие.
Опитваме се да надграждаме инструментите за достъпа до обучения, така че те да бъдат по-качествени и в съответствие с нуждите на работодателите, каза още Ефремова. Имаме много сектори, които изпитват затруднения да намерят подходящо обучена работна сила. В тази връзка ще разработим секторни фондове за обучения, обяви тя.
Ще работим да въведем при обучението на възрастните микроудостоверения, съобщи заместник-министърът. По думите ѝ целта е да има кратките форми на обучения, които обикновено надграждат специфични знания.
Темата за уменията е във фокуса на Министерството на труда и социалната политика, увери Ефремова. Тя изброи някои от промените, които са предприети за насърчаване на ученето през целия живот и осигуряването на по-лесен достъп до обучения. Изпратихме в историята хартиения ваучер за безплатни обучения на възрастни хора и вече имаме електронен такъв, посочи заместник-министърът. Допуснахме дистанционните обучения, отбеляза също тя. И подчерта, че всъщност дистанционната форма на обучение е най-желаната, особено сред работещите. Данните сочат, че 75% от работещите, които се включват в различни форми на обучения, предпочитат да го правят правят дистанционно, каза Ефремова. Съвсем наскоро допуснахме и асинхронната форма, т.е. възможността хората да могат да избират времето, в което получават знанията, добави тя. По думите ѝ в основата на всички усилия е повишаването на качеството на обученията. Създаването на единен сертификационен център е част от предприетите за това мерки, каза Ефремова и допълни, че това е направено, за да има сигурност, че хората, които полагат изпит, са придобили необходимите общи дигитални умения.
Ефремова говори и за "изтичането на таланти". Всъщност се оказва, че в България се връщат повече хора, отколкото излизат годишно от страната, каза тя. Две големи мерки има по Програмата "Развитие на човешките ресурси". Едната е за подкрепа на предприемачеството в Северна България. Другата е с работно заглавие "Избирам България" и представлява пакети за подкрепа на хората, които имат искат да се върнат в родината.
Конференцията насочи вниманието върху потребностите на пазара на труда и подготовката на кадрите в контекста на Сделката за чиста промишленост на Европейския съюз. Участия в нея взеха представители на научните среди, институциите и бизнеса.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина