site.btaНаставления за покорство на жените на мюсюлмански религиозен водач в Кипър разпалиха възмущение сред кипърските турци


Наставленията на мюсюлмански религиозен водач от Кипър към жените да приемат послушно „покана в леглото“ от страна на съпрузите си, за да създават потомство, разпалиха възмущение сред много кипърски турци, според които това е посегателство от страна на фундаменталния ислям към тяхната светска общност, предаде Асошиейтед прес.
Няколко хиляди протестиращи изразиха тази седмица в Никозия недоволството си към главата на кипърската турска дирекция по религиозните въпроси Ахмет Юнсал. В общо изявление по време на протеста те заявиха, че няма да спрат да блокират „всички онези, които се опитват да променят начина ни (на кипърските турци) на живот“.
По-рано този месец по време на лекция за брачните задължения според исляма Ахмет Юнсал разяснявал на жените, че е от съществено значение да се омъжат без да се бавят и да имат деца, защото бракът не бил „за забавление“.
Според Юнсал жените трябвало да стоят далече от мъжете, които не са им съпрузи, „за да запазят целомъдрието си“ и да опазят собствеността на мъжете си. Юнсал казал още, че в замяна на това мъжете са длъжни да плащат за храната, подслона и облеклото на жените си и отбелязал, че Аллах ненавижда развода.
„Не живеем в теократичен режим. Това не е нито Афганистан, нито Иран, господине!“, каза Догуш Деря, представителка на Републиканската турска партия в кипърския турски парламент.
Деря поведе хор от осъждания срещу Юнсал и го обвини, че представя „фантазиите си за подчиняване на жените чрез словото на Аллах“. Тя каза, че Юнсал е превишил правомощията и зоната си на отговорност и подчерта, че няма място за религиозна диктатура в страна, която функционира съгласно светското право.
„Той счита жените за инкубатори, а мъжете за банкомати. Не вижда жените като човешки същества, а като „блага“, подчинени на мъжете“, каза депутатката и допълни, че жените в Северен Кипър няма да позволят Юнсал да налага фундаменталистки начин на живот "нито върху тях, нито върху страната".
Юнсал се защити, като каза, че изразените от него възгледи са били в съответствие с ислямското учение.
Турция, която стана по-религиозна под управлението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, от десетилетия се опитва да вмести в собствения си калъп общността на кипърските турци, коментира АП.
Кипър е разделен на две части от 1974 г., когато турската армия нахлу в северната част на острова като реакция на държавен преврат, целящ да присъедини Кипър към Гърция. През 1983 г. в северната част на острова бе провъзгласена Севернокипърска турска република, която остава непризната от международната общност с изключение на Турция.
/МД/
news.modal.header
news.modal.text