site.btaИзготвен е анализ на горските пожари на територията на страната, възникнали през миналата година, посочи вътрешният министър


След огненото бедствие, което опустоши хиляди декари и горски територии през лятото на миналата година, и предизвикателствата, пред които се изправиха органите на Пожарна безопасност в опит да ги загасят, е изготвен анализ на горските пожари на територията на страната, възникнали през миналата година. Документът включва информация за по-характерните пожари в областите Кюстендил, Хасково и Ямбол и предпоставките за тяхното възникване. Това обясни министърът на вътрешните работи Даниел Митов по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос на Сейфи Мехмедали от „ДПС-Ново начало“ за превенцията на пожари в област Ямбол.
Министърът съобщи, че е анализирано и взаимодействието между структурите на МВР и координацията с други институции, набелязани са мерки, които имат за цел да не се допускат повторно ситуациите от предходните години.
Относно превенцията срещу възникване на пожари в област Ямбол Митов посочи, че полицейските органи и тези на Пожарна безопасност регулярно изпълняват мероприятия в различни направления, съгласно утвърдени планове с конкретни мерки, отговорни структури и срок.
С цел защита на горските територии от пожари регионалните звена на пожарната и Изпълнителната агенция по горите са извършили съвместни проверки на държавните горски стопанства и общинските горски структури на територията на област Ямбол, обясни вътрешният министър. Проверките са ежегодни и са в рамките на плана за взаимодействие.
Тази година акцентираме върху наличието и проходимостта на пътищата за противопожарни цели в горските територии, достъпът до водоизточници, изграждането, поддържането на защитни ивици, прегради, противопожарни депа, посочи Митов. За да не бъде допуснато пожарът да премине от горска в урбанизирана територия, с кметовете на общините в областта е обсъдена възможността за изграждане на защитни ивици около малките или обезлюдени места, граничещи с горски масиви. За осигуряване на туристическите райони са планирани мерки с местната власт, организирани са и срещи със земеделски производители и животновъди, като с тях е обсъдена необходимостта от провеждане на инструктаж за реакции при кризи.
Във връзка с прибирането на селскостопанската продукция преди и след жътвената кампания е осъществено взаимодействие с военни формирования, заяви още вътрешният министър. Създадена е организация за проверка на земеделска техника, участваща в жътвената кампания и съответно проверка дали техниката отговаря на изискванията за пожарна безопасност.
Пожарната техника е готова за работа при летни условия, увери Даниел Митов. В учебните заведения е включена лекция за реакция при възникване на пожари и бедствени ситуации, добави той.
Митов припомни, че дейността за осигуряване на пожарна безопасност и защита при бедствия е комплексна и се осигурява чрез отделни дейности с различен обхват и съдържание, сред които превантивна, разрешителна и контролна, пожарогасителна и спасителна ,както и професионално обучение на органи за пожарна безопасност и защита на населението и спасители-доброволци.
Пожарите са вече факт навсякъде, не само в област Ямбол, отчете той.
/МК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина