site.btaСЪЮЗЪТ НА ТРАКИЙСКИТЕ ДРУЖЕСТВА В БЪЛГАРИЯ ЧЕСТВА 175-АТА ГОДИШНИНА ОТ РОЖДЕНИЕТО НА КАПИТАН ПЕТКО ВОЙВОДА
СЪЮЗЪТ НА ТРАКИЙСКИТЕ ДРУЖЕСТВА В БЪЛГАРИЯ ЧЕСТВА 175-ТА ГОДИШНИНА ОТ РОЖДЕНИЕТО НА КАПИТАН ПЕТКО ВОЙВОДА
През 2019 г. се навършват 175 години от рождението на патрона на организацията ни Капитан Петко Войвода, български национален герой въплъщаващ в най-силна степен възвишения идеал за свобода, за независимост на България и за мир на Балканите.
Ето защо на своето заседание на 26 януари 2019 година Върховният комитет на Съюза на тракийските дружества в България прие програма за национално честване на годишнината, която е основен акцент в План-програмата на организацията за настоящата година.
Президентът на Рeпублика България Румен Радев е потвърдил патронажа си на събитието.
Основни акценти в него са: Да се осъществят настоятелни действия за изключително големите заслуги на Капитан Петко Войвода към Република България той да бъде удостоен посмъртно с българско войнско и държавно отличие – „Капитан от българската армия“ и орден „Стара планина Първа степен с мечове“. 175-та годишнина е основното събитие, което ще води дейността на съюза през годината. Провеждането на тържествена научна конференция на Тракийския научен институт „175 години от рождението на Капитан Петко Войвода“ на 6 декември 2019 г ще бъде завършек на националното честване В рамките на националното честване да се завърши и открие тържествено паметника на Капитан Петко Войвода на Алеята на възрожденците в Борисовата градина. Да се организира национален тематичен събор – „Хайдушки празници“ в чест на Капитан Петко Войвода съвместно с община Чепеларе.Представяне на документално-литературни произведения, посветени на Капитан Петко Войвода в Литературния салон, “Тракия“, в медиите и сред тракийските дружества по места.
Сформиран е Инициативен комитет, в който участват видни представители на науката, на изкуството и словото, както и общественици, известни с позициите си в защита на българската национална памет.
Националната програма на Съюза на тракийските дружества в България е отворена за подкрепа за всички национално отговорни организации и формации, които са застъпници на патриотизма и българския дух.
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА
ЗА ЧЕСТВАНЕ НА 175 ГОДИШНИНАТА ОТ РОЖДЕНИЕТО НА КАПИТАН ПЕТКО ВОЙВОДА ПОД ПАТРОНАЖА НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ Г-Н РУМЕН РАДЕВ
- Сформиране на инициативен комитет от видни учени, историци и интелектуалци за национално честване на 175 години от рождението на Капитан Петко Войвода.
- Да се направи предложение пред компетентните органи за изключително големите заслуги на Капитан Петко Войвода към Република България, да бъде удостоен с войнското звание – „Капитан от българската армия“ и награден с орден „Стара планина Първа степен с мечове“.
- В рамките на националното честване да се завърши и открие тържествено паметника на Капитан Петко Войвода на Алеята на възрожденците в Борисовата градина.
- Националните хайдушки празници „Капитан Петко Войвода“ в гр. Чепеларе да се посветят и свържат тематично с 175-тата годишнина на Капитан Петко Войвода.
- Да се направят постъпки за поставяне на паметна плоча на Генералното консулство на Република България в Санкт-Петербург, по случай посещението на Капитан Петко Войвода в Санкт-Петербург за среща с император Александър III – Цар Освободител и заслугите отбелязващи неговия принос в Руско-турската освободителна война.
- Провеждане на тържествена научна конференция на Тракийския научен институт „175 години от рождението на Капитан Петко войвода“ на 6 декември 2019 г.- като завършек на националната честване.
- Да се изработи паметен медал „175 години Капитан Петко Войвода“, който да се връчва за изключителни заслуги към тракийското движение.
- Съвместно със Съюза на българските писатели да се организира Конкурс за стихотворение и есе за живота и делото на Капитан Петко Войвода.
- Представяне на документално-литературни произведения, посветени на Капитан Петко Войвода в Тракийския салон в София, в медиите и тракийските дружества в страната
- Всички тракийски дружества при отбелязването на 26 март „Ден на Тракия“, да съобщят за честването на 175-тата годишнина от рождението на Капитан Петко Войвода.
- Да се предложи на Регионална Асоциация на Общини „Тракия“, заедно с Тракийските дружества по места да отбележат подобаващо 175-тата годишнина на Капитан Петко Войвода.
Утвърдена от ВК на СТДБ на 26 януари 2019 година
/ПП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина