site.btaНастоящи и бъдещи медици протестираха в цялата страна с искане за достойно заплащане
Студенти по медицина, бъдещи лекари и медицински сестри и здравни работници настояха за адекватни условия на труд и достойни възнаграждения на протест пред Министерството на здравеопазването. Протестът се организира в социалните мрежи и се състоя още в областните центрове Бургас, Варна, Плевен, Пловдив, Стара Загора.
Сред основните искания на протестиращите са работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който всеки един здравен специалист извършва, регламентирано работно време, условия на труд, позволяващи адекватна грижа за пациентите и защита на персонала, промяна в законодателството, отнасяща се до ускорен съдебен процес при насилие над медицинско лице, изпълняващо служебните си задължения.
В София медиците се събраха пред Министерството на здравеопазването. С възгласи "Бъдеще в България" студенти по медицина, млади специализанти, бъдещи лекари, медицински сестри и здравни работници издигнаха плакати с надписи: "Професия с призвание - заплата подаяние" и "Заплата максимум 2000 лева - наем минимум 1100 лева", "Изтощени лекари – застрашени животи", "Тук съм на мястото на още 100 колеги, които ще ги уволнят, ако ги видят тук", "От тяхното здраве зависи нашето здраве". Участниците в протеста настояват за промяна. Бойка Анастасова, физиотерапевт заяви пред протестиращите, че здравето не е стока. Нито Министерство на здравеопазването, нито работодател може да бъде задължен да плаща определени заплати, докато нашите болници са търговски дружества. Всичко това ще продължи докато нашата здравна система е търговия със здравето на хората, каза Анастасова. Думите ѝ бяха посрещнати с възгласи: „Няма да търпим“. Здравето не е стока и ние не сме търговци, ние сме медици, учили сме в медицинските университети на България и на света и искаме да лекуваме, каза тя.
„Дошла съм като гражданин, като човек, който толкова години е работил в системата, и в интерес на истината едва ли не съм свикнала с тези условия, но ги намирам за несправедливи и затова съм дошла“, каза Людмила Хампацурян, медицинска сестра в Националния център по трансфузионна хематология.
В Бургас медиците се събраха пред сградата на Общината, където издигнаха трансперанти с надписи: "Ние се грижим за вас, но кой ще се погрижи за нас?", "Искаме да се грижим за българските жени и деца! Те го заслужават! А ние заслужаваме вашата подкрепа!" и "Не убивайте нашите мечти!". "Крайно време е нашата професия да бъде оценена, защото усилията, които полагаме и по време на обучението си, и след това, са наистина много. Работим в рискова среда и смятаме, че заслужаваме не по-малко от всички останали професии", коментира пред БТА Мария Калчева, студентка трети курс по акушерство.
Във Варна протестиращите се събраха пред сградата на Общината, където отново издигнаха послания: „Лекарството за българското здравеопазване е уважение и достойно заплащане“, „Грижим се за вас с цялото си сърце, време е да получим признание“, „Когато достойнството струва повече от заплатата, младите лекари си тръгват!“.
В Перник протестираха медицинските сестри от Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) „Рахила Ангелова“. Техният протест бе символичен. Искането им е да се изпълни настояването на Асоциацията на здравните работници е месечното възнаграждение на една сестра да бъде 150 процента от средната работна заплата.
В Плевен младите медици също излязоха на протест пред сградата на Общината. Подкрепа за исканията им изказа и д-р Тодоров, завършил медицина преди 10 години. Оттогава д-р Тодоров работи на четири места, не защото това му е приятно, а заради необходимостта от нормално съществуване. Д-р Тодоров подкрепя протеста, защото не вижда да има истинска оценка на труда на медиците. Според него няма и подкрепа от институциите, които трябва да я направят.
Студенти по медицина, лекари-специализанти и медицински работници от различни здравни заведения в Стара Загора също се събраха на мирен протест пред сградата на местната администрация. Основните им искания са достойни заплати, по-добри условия на труд и повече уважение към специалистите. Атанаска Стайкова, представител на организационната група на националния протест на медиците обясни, че основното им искане е стартовата заплата на млад лекар-специализант да се увеличи на 3,5 минимални работни заплати и съответно да се преизчислява с преизчисляването на минималната работна заплата. „Заявяваме подкрепата си и спрямо медицинските работници, в това число медицински сестри и всички работещи в сферата, да получат увеличение с най-малко 150 процента на заплатата спрямо сегашната“, допълни тя. Целта на днешния протест е да стартираме промяна, твърде дълго мълчим и очакваме някой да реши проблемите ни, посочи още Стайкова.
Федерацията на синдикатите в здравеопазването (ФСЗ) към КНСБ поиска свикване на отрасловия съвет за тристранно сътрудничество към Министерството на здравеопазването (МЗ) за преговори за сключване на Колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“, съобщиха по-рано днес от синдиката. Писмото с искането е адресирано до заместник-министъра на здравеопазването д-р Бойко Пенков, който е и председател на отрасловия съвет. От ФСЗ посочват, че повече от година настояват за възобновяване на преговорите за сключване на нов КТД в отрасъла.
/МК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина