site.btaОБНОВЕНА Българският език е създаден да обединява, а не да разделя, каза вицепрезидентът Илияна Йотова на тържественото честване по повод 24 май
Българският език е създаден да обединява, да прославя, а не да разделя и не да изпепелява, каза вицепрезидентът Илияна Йотова на тържественото честване по повод 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Празникът бе отбелязан с празнично шествие и тържествена церемония пред Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Шествието тръгна от площада пред Националния археологическия музей, продължи по бул. „Цар Освободител“ и бул. „Васил Левски“, за да стигне до Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Сред взелите участие в шествието бяха българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, вицепрезидентът Илияна Йотова и кметът на София Васил Терзиев.
„Ако умът се моли на непознат език, духът се моли, но умът остава безславен. От България книгите започват да говорят на един език, разбираем за много хора. А светлините, които пали един народ и осветяват пътя му напред, са просвета и културата. Светлината е живот", каза още вицепрезидентът Илияна Йотова.
„В богатия на историческа памет, български национален празничен календар, има един празник, който носи много радост и светлина във всяко родолюбиво, българско сърце - 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Празник, който е свързан не само с българската просвета, култура, история и собствен смисъл, но също така и с най-големия и всепризнат принос на православния ни народ, към европейското и духовното културно наследство. Известен като ден на буквите, този празник може, не по-малко подобаващо, да се нарече и ден на словото, защото днес ние честваме нашата българска азбука. Заедно с нея отдаваме дължимото, на родената, раждана и до днес, на свещения език на нашите деди, книжовност. Честваме и българската просвета и култура. Във всички техни форми и начини на изразяване, но в основата на всичко това стои не друго, а словото. Словото с малка буква, но преди всичко и словото с главна буква. Църквата знае и учи, че света и човека са сътворения от Бог, чрез Неговото творческо слово. Празникът на на нашата азбука, на просветата, културата и славянската книжовност не може да бъде отделен от своя християнски и църковен контекст“, каза българският патриарх и Софийски митрополит Даниил.
„Днес честваме не само буквите и знанието, но и мечтите, които те вдъхновяват. Когато едно дете се научи да чете, пред него се разкрива един нов свят. Когато започне да мисли и пита „защо?“, започва истинското пътешествие към свободата и бъдещето. Делото на светите братя Кирил и Методий ни даде не просто азбука, а сила да изразяваме мислите си, да пазим историята си и да възпитаваме доброто и достойното. Българската азбука е жива, в книгите, в речта и в сърцата ни. С нея свързваме поколения. Нека помним, че не е важно какво казваме, а как го казваме. Думите имат сила, те могат да обединяват, да лекуват и да вдъхновяват. Езикът на уважението, истината и добротата прави обществото ни по-силно, а грубостта и омразата го дърпат назад. Днес повече от всякога трябва да пазим езика си жив и словото си чисто, да показваме на децата, че знанието е сила, а добрата дума – ценност. Това е нашият дълг към тях, към нас и към онези, които ни дадоха азбуката“, каза кметът на София – Васил Терзиев, в своята реч.
/АВП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина