site.btaДвадесет отбора ще участват в Евролигата от новия сезон, Валенсия, Дубай и Апоел Тел Авив се присъединяват към турнира


Евролигата ще бъде съставена от 20 отбора през сезон 2025/26, които ще имат по 38 мача през редовния сезон. До това решение са стигнали ръководителите на лигата по време на днешната си среща в Абу Даби, съобщиха специализираните сайтове BasketNews и Sportando.
Официалното съобщение за промените в турнира се очаква да бъде направено през следващата седмица, когато вече ще бъде ясен шампионът за този сезон.
В турнира влизат три нови отбора - шампионът в Еврокупата Апоел Тел Авив, испанският Валенсия, който се завръща след година отсъствие, и абсолютният дебютант в надпреварата Дубай. Дубай ще бъде и първият представител на арабския свят, участващ в единен европейски шампионат по баскетбол. Единственият отбор от сезон 2024/25, който няма да продължи в Евролигата, е германският Алба Берлин, от чието ръководство посочиха, че се връщат в структурите на ФИБА и ще играят в Шампионската лига заради непосилните според тях финансови изисквания на Евролигата.
Днешната среща на акционерите в Евролигата се е въртяла осоновно около въпроса дали отборите да бъдат разделени в две конференции, или да бъдат обединени в една лига, както бе досега. Стигнало се е до решение да няма разделяне на конференции, а просто броят кръговве да се увеличи в редовния сезон да се увеличи от 34 на 38. За да се намери място за всички двубои ще има десет седмици с двойни кръгове и няма да се правят паузи заради прозорците за мачовете на националните отбори.
Общо 12 отбора ще играят в Евролигата с дългосрочен лиценз: Анадолу Ефес (Турция), Баскония (Испания), Барселона (Испания), Байерн Мюнхен (Германия), Фенербахче (Турция), АСВЕЛ Лион-Вильорбан (Франция), Макаби Тел Авив (Израел), Олимпия Милано (Италия), Олимпиакос (Гърция), Панатинайкос (Гърция), Реал Мадрид (Испания) и Жалгирис Каунас (Литва).
Други шест клуба получават "уайлд кард": Цървена звезда (Сърбия), Дубай (ОАЕ), Париж (Франция), Партизан (Сърбия), Валенсия (Испания) и Виртус Болоня (Италия).
Два клуба участват от квотата на Еврокупата - израелският Апоел Тел Авив като актуален победител в турнира и Монако като най-високо ранкиран бивш победител.
През новия сезон не се очаква завръщането на руските отбори в турнира, които остават изхвърлени от него заради продължаващата война, която води Руската федерация на територията на Украйна.
/ГК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина