site.btaСимволът на България е казанлъшката маслодайна роза, смятат Царица Роза Мария Шамбурова и подгласничките и Константина Костадинова и Таня Чипилска
Символът на България пред света е казанлъшката маслодайна роза, казаха в Националния пресклуб на БТА в Казанлък 57-ата Царица Роза на града Мария Шамбурова и нейните подгласнички Константина Костадинова и Таня Чипилска. Трите момичета, които бяха избрани измежду 33 претендентки по време на пищен спектакъл на 15 май, бяха гости на представянето на априлския брой на списание ЛИК на тема „България и световните изложения“.
Смятам, че България трябва да представя навсякъде своята красива маслодайна роза, която вдъхновява хората по целия свят със своя невероятен аромат, каза Мария Шамбурова. И допълни, че Казанлък и страната ни трябва да продължат да представят и своята невероятна култура и традиции – богатото тракийско наследство , както и невероятните творци – лютиери, художници, писатели.
България винаги е представяла казанлъшката маслодайна роза, както и розовите продукти – неслучайно наричаме розовото масло нашето течно злато, посочи Константина Костадинова. Именно поради тази причина маслодайната роза, розовите продукти и розопроизводството като цяло трябва да бъдат символ не само за Казанлък, но и за България на световно ниво, подчерта тя. И допълни, че тракийската култура е нещо, което също отличава Казанлък и го прави уникален и несравним с никой друг град по света.
Отглеждана в Долината на тракийските царе, нашата красива маслодайна роза е достоен символ да представя цяла България, каза Таня Чипилска. Тя изрази мнение, че традициите на Града на розите са прочути навсякъде и всеки иска да се докосне до тях.
"Царица Роза" в Казанлък е най-старият конкурс за красота в страната, а целта му е не просто да бъде избрана най-красивата абитуриентка, а да бъде съхранена и популяризирана пред целия свят дългогодишната традиция на маслодайната роза. През следващата една година трите избранички на Казанлък ще представят града и България на културни и туристически форуми по целия свят. По традиция Царица Роза посещава и Япония, където Казанлък поддържа вече 40-годишно партньорство с градовете Фукуяма и Мунаката. Във Фукуяма се организира Празник на розата, който е идентичен с този в Казанлък и също се избира Царица Роза. Партньорството на Казанлък и Мунаката е във връзка с участието на фоклорен ансамбъл „Арсенал“ в местния фестивал на културата.
Царица Роза 2025 Мария Шамбурова, която е част от ансамбъл „Арсенал“, разказа още, че е имала възможност да пътува до Мунаката два пъти, за да представи Казанлък и България като част от фолклорния ансамбъл. Тя заяви, че интересът на японците, както и на всички чужденци към маслодайната роза е огромен. „Те се вдъхновяват както от нашето изкуство, народните танци, традициите, така и на самата роза, която ги омайва както със своя красив цвят, така и с аромата си“, посочи Царицата на Долината.
Изборът на Царица Роза преди дни официално постави началото на 122-я Празник на розата в Казанлък, чиято кулминация ще бъде на 6, 7 и 8 юни.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина