site.btaЗа 2025 г. има само един внос на "райски газ" – малко над 21 т, предназначен за хранително-вкусовата промишленост, каза Пламен Павлов от Агенция „Митници“


За тази година има само един внос на диазотен оксид (т.нар. райски газ - бел.ред.) – малко над 21 тона. Дружеството, оформило стоката, е представило анализ на здравен сертификат и необходимите за внос документи. Стоката е била предназначена за хранително-вкусовата промишленост, каза Пламен Павлов, заместник-директор на Агенция „Митници“ (АМ).
Той беше изслушан от депутатите от Временната парламентарната комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид, наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в Република България, и с превенцията, профилактиката и лечението на употребата на диазотен оксид, наркотични вещества, прекурсори или техни аналози.
Павлов поясни, че продуктът от тази доставка е произведен в Китай, но продавачът е гръцко дружество, а купувачът - българско.
По отношение на наркотичните средства и техните прекурсори има ясна регулация, която Агенция „Митници“ спазва. Там имаме достатъчно резултати. Райският газ, сам по себе си, не е наркотично вещество, обясни Павлов.
Той уточни, че, въпреки че най-голямата нужда от "райски газ" е в медицината, внос за тази сфера през тази година няма.
АМ може да внесе като предложение да се въведе регистрационен режим по отношение на лицата, които извършват търговска дейност и юридическите лица, които употребяват тези стоки. Ние ще заложим към тарифния код на диазотния оксид национална мярка, чрез която ще изискваме от лицата тази регистрация. Без нея или разрешително за изпълняване на дейността вносът ще бъде отказан, обясни Павлов.
Липсата на експертиза и юридическа подкрепа е един от проблемите с райския газ. Искаме да имаме помощ от държавните институции в това отношение, тъй като общините често разработват програмите си сами. Няма утвърдена практика, която те да ползват. Това води до разминаване в нивото на работа на различните общини, обясни пред депутатите от комисията Мадлена Бояджиева – Ничева, член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България.
Като друг проблем тя посочи неясния статут на контрола, което произлиза от липсата на яснота кой за какво отговаря. Имаме предложение да се разширят правомощията на повече заинтересовани органи, които да имат право да контролират и да санкционират, каза още Бояджиева.
/АБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина