site.btaЧелси и Лион взеха преднина в първите полуфинали в женската Шампионска лига

Челси и Лион взеха преднина в първите полуфинали в женската Шампионска лига
снимки: AP Photo/Laurent Cipriani

Отборът на Челси постигна победа с 1:0 като гост над защитаващия титлата си в женската Шампионска лига отбор на Барселона в първата полуфинална среща. А в изцяло френски полуфинал Лион направи впечатляващ обрат срещу Пари Сен Жермен и взе аванс от 3:2 преди реванша. Ответните мачове са на 27-и и на 28-и април.

Гол на Ерин Кътбърт в 40-ата минута беше достатъчен за успеха на Челси и да нанесе първа загуба у дома от пет години насам.

Двукратната носителка на Златната топка при жените Алесия Путеяс пропусна златен шанс за Барселона да изравни на Олимпийския стадион през второто полувреме. Иначе англичанките отнеха от пространството и възможностите, които обикновено създава Барселона със сериозна преса в огромни периоди от мача.

Именно по този начин те стигнаха и до гола, когато натискът им осигури отнета топка от Майра Рамирес осигури пас за Сьоке Нуксен към Кътбърт, която елиминира една защитничка и стреля в горния десен ъгъл, за да смълчи публиката от 36 428 души.

Отборът на Барселона включва също така действащата носителка на Златната топка Айтана Бонмати, както и други членове на отбора на Испания, спечелил Световното първенство. Иначе те се бяха устремили към третата си титла за четири години в Европа, но ще имат доста работа следващата събота в реванша в Лондон.

"Те играха добре, но ние имаме сили в запас. Можем да представим по-качествена игра на реванша, защото не атакувахме с прецизността, с която сме свикнали“, заяви защитничката на Барселона Ирен Паредес.

Нападателката Мари-Антоанет Катото направи 2:0 за Пари Сен Жермен срещу осемкратните европейски клубни шампионки от Лион. Но домакините вкараха три гола през второто полувреме в рамките на шест минути чрез нападателката Кадидиату Диани и полузащитничките Малши Думорне и Амел Мажри.

Всъщност мачът за парижанки се разви доста щастливо, защото те дори и да бяха повели в резултата, вратарката им Констанс Пико направи поредица от важни спасявания. Катото пък вкара за 0:2 в 44-ата и в 48-ата минути, най-вече заради отличната игра и асистенцията на Санди Балтимор за първия гол. Вторият дойде от добавка при удар на Табита Чавинга с левия крак. Можеше да стане и 3:0 пет минути след второто попадение, когато Чавинга можеше сама да вкара, но чилийската вратарка Кристиане Ендлер спаси Лион. От 80-ата до 86-ата минута Лион вкара три гола и отива в Париж с минимален аванс.

Към 21:26 на 04.05.2024 Новините от днес