site.btaТежка нощ за българския вратар Александър Георгиев с четири гола в мрежата, Рейнджърс регистрира рекордна 54-а победа в НХЛ

снимка: AP Photo/David Zalubowski

Ню Йорк Рейнджърс постигна рекордна в клубната си история 54-а победа в редовния сезон на НХЛ, след като се наложи с 3:2 след дузпи над градския си съперник Ню Йорк Айлендърс. В герой за успеха се превърна руското крило Артемий Панарин, който изравни за 2:2 в края на третата третина, а също така да вкара и при дузпите.

Вратарят Игор Шестьоркин помогна за победата с 34 спасявания, а Брейдън Шнайдер откри резултата за Рейнджърс след нулева първа част. Винсънт Трочек вкара също дузпа за победителите и така прекъсна своята негативна серия без попадение. Панарин вкара първата дузпа, докато двамата състезатели на Айлендърс пропуснаха – Кайл Палмиери удари страничната греда, а изпълнението на Брок Нелсън беше спасено от Шестьоркин.

Иначе Нелсън вкара два пъти във втората третина, за да обърне развоя на мача на 1:2. Но Панарин изравни за 2:2 със своя 48-и гол в първенството 4:17 минути преди последната сирена в срещата.

Айлендърс до днес се намираха в чудесна серия от 8 победи в редовното време в последните 11 мача и са съвсем близо до гарантиране на място в елиминациите. Два кръга преди края те заемат 3-ото място в Столичната дивизия с 90 точки, като прогресът е видим при новия треньор Патрик Роа, заменил Лейн Ламбърт на 20-и януари.

От своя страна Рейнджърс са много близо до спечелването на Президентс Трофи – купата, която се дава на шампиона в редовния сезон. Те имат 112 точки, с 1 поведе от Далас, който води и в Западната конференция.

Именно тимът на Далас Старс се справи на свой терен със Сиатъл с 3:1 и си гарантира титлата в Централната дивизия. Можеше да празнуват в тази среща и трофей в цялата конференция, но Ванкувър спечели с 3:1 като гост местното дерби с Едмънтън и има 107 точки, както и мач по-малко.

Защитникът на Далас Миро Хейскинен се отличи с гол и две асистенции, а Джейсън Робъртсън вкара третото попадение и подаде за един на финландския бранител. Другият гол беше дело на Крейг Смит. Титлата в Централната дивизия е първа за Далас от осем години насам.

Хейскинен, който не се разписва много често, беше точен за крайното 3:1 7:37 минути преди края, а общо до момента има три точки през сезона. Другите два гола за Старс също бяха в края на периодите – Смит заби първия 2.5 секунди преди края на началната третина, а Робъртсън направи 2:1 35.9 секунди преди края при числено предимство от двама души на леда.

Българският вратар Александър Георгиев, който пази за отбора на Колорадо Аваланч, вероятно дълго ще си спомня вечерта на 13-и април, след като хокеистите на Уинипег му вкараха 4 безответни гола само за по-малко от 15 минути. Той напусна леда в 14:26 минута, след което беше заменен от Юстус Анунен. Но и финландецът не се показа кой знае като препятствие пред играчите на Джетс, които спечелиха срещата със 7:0.

Джош Мориси и Адам Лоури се разписаха в рамките само на 10 секунди в първата третина, когато четири шайби влетяха в мрежата на Георгиев. Отделно от това, той отрази 11 удара. Конър Хелебок на вратата на Уинипег спаси 30 и записа пети шътаут през сезона.

Шон Монахън и Лоури се отличиха в мача с по два гола, също така точни бяха Габриел Вилярди и Тайлър Тофоли. Уинипег записва шеста поредна победа, но тя е и рекордна, защото според статистиката за първи път тим вкарва седем поредни гола в мач. Иначе всички голове паднаха в първите два периода, а общо 10 човека записаха точки.

Друг интересен момент е, че двата отбора до днес бяха съседи в класирането с равни точки. Сега обаче Уинипег е на 3-о място в цялата Западна конференция със 106, докато Колорадо е 4-и със 104.

Филаделфия Флайърс победи с 1:0 Ню Джърси Девилс с гол на Травис Kонечни, а вратарят Самуел Ерсон спаси 20 изстрела. Шансовете на отбора да се пребори за място в плейофите обаче са минимални, най-вече и заради това, че имат мач повече от Вашингтон, Детройт и Питсбърг, които също се конкурират за тази позиция на Изток.

Флорида Пантърс се справи на своята площадка с 3:2 след продължение с Бъфало. Сам Райнхарт с 55-ия си гол през сезона донесе успеха на домакините, като беше точен в 1:02 минута на продължението. Победата гарантира на Пантерите домакинско предимство в първия кръг на елиминациите, като те няма как да бъдат изместени от 2-ото място в Атлантическата дивизия.

Райнхарт се разписа след пас през линиите на капитана Александър Барков, а другите два гола в редовното време отбелязаха Антон Лундел и Кевин Стенлунд. Вратарят Сергей Бобровски спаси 27 изстрела.

Вашингтон също се бори здраво за място в плейофите и победи на свой терен с 4:2 Тампа Бей. Джон Карлсон направи 3:2 при числено превъзходство 11:31 минути преди края на срещата, а шведският им вратар Чарли Линдгрен спаси 32 шута при поредния си солиден мач. Сони Милано вкара два пъти, а Ник Дауд наниза успокоителното четвърто попадение в срещата.

Кепитърс, които печелят едва за втори път в последните девет мача, имат нужда да вземат и последните си два мача до края, за да си гарантират участие като втори притежател на уайлд-кард от Изток.

С победа след продължение поддържат надеждите си и Червените криле от Детройт, които се справиха с 5:4 с Торонто. Дилън Ларкин беше точен в 41-ата секунда на допълнителното време за крайния резултат. Остън Матюс също вкара за Торонто и това беше неговия 69-и гол през сезона.

Два пъти се разписа за Детройт Алекс де Бринкат, а Дейвид Перон остана с гол3пас. Симон Едминсон също наниза един гол, а два решаващи паса направи Джей Ти Компфер. Детройт има 87 точки, колкото Вашингтон и Филаделфия.

Вратарят им Джеймс Риймер спаси 32 удара в своя мач номер 500 в Лигата, който се случи срещу негов бивш отбор. Матюс пък вкара 10 гола в последните си осем мача и е само един от това да се превърне в първия играч, забил 70 попадения от 30 години насам. 69 през сезон 1995/1996 е вкарал легендата Марио Лемьо.

Към 12:05 на 30.04.2024 Новините от днес