site.btaДа си спомним за д-р Стамен Григоров и неговата противотуберколозна ваксина, призовават от едноименната фондация
BOBSTH 06:30:01 17-04-2020
DI1251BO.001 06:30
д-р Стамен Григоров - противотуберколозна ваксина
Да си спомним за д-р Стамен Григоров
и неговата противотуберколозна ваксина,
призовават от едноименната фондация
Трън, 17 април/Елка Робева,БТА/
Да си спомним за д-р Стамен Григоров и неговата противотуберколозна ваксина,призовават от едноименната фондация.
Във връзка с настоящото извънредно положение и борбата с коронавируса, фондация "Д-р Стамен Григоров" публикува на Фейсбук страницата си частта за противотуберкулозната ваксина от книгата за д-р Стамен Григоров. "Нека си дадем сметка за значението на науката в нашия живот. Нека подкрепяме българските учени в усилията им да опазят живота ни", призовават от фондацията.
ПРОТИВОТУБЕРКОЛОЗНАТА ВАКСИНА
На 29 декември 1906 г. статията на д-р Стамен Григоров "Противотуберколозната ваксина" е публикувана в
най-авторитетното медицинско списание "Ла прес медикал" в Париж. "Изхождайки от идеята, че обвивката от мазни и восъчни материали, които обикалят туберколозния бацил, са главната причина за неуспеха на опитите за имунизация на организма против туберколозата, аз положих старания да унищожа тази обвивка чрез диастази, които се предизвикват от микробите - сапрофитиЕ ", е посочил в научния си труд д-р Стамен Григоров.
След като авторът описал много подробно технологията на своите експерименти, той се спрял и на резултатите от тях: " Профилактично аз изпробвах по следния начин: взех 5 морски свинчета и на всяко от тях направих три инжекции от моята ваксина: първата с половин куб. см, втората - с 1 куб. см, и третата - с 2 куб. см. Същевременно заедно с третата инжекция аз инжектирах морското свинче на друго място с лека емулсия на туберкулозни бацили. Със същата емулсия заразих с туберкулоза 5 други морски свинчета. След три седмици жертвах десетте морски свинчета и констатирах, че петте ваксинирани профилактично не бяха туберкулозни, докато другите пет бяха. Следователно моята ваксина е предпазна и лечебнаЕ Е ", пише изследователят. Завършвайки своя труд, д-р Стамен Григоров изказал дълбока признателност и благодарност на санитарния директор д-р Русев, който се е заинтересувал от търсенията му и доставил всичко необходимо за опитите.
ПУБЛИКАЦИЯТА Е ФУНДАМЕНТАЛНА
Любопитна и много показателна е процедурата по приемането, утвърждаването и издаването на публикацията на д-р Стамен Григоров, посочват от фондацията. Допускането на публикации в авторитетното списание "Ла прес медикал" ставало след безпощаден научен филтър и само единодушното съгласие на цялото академично тяло на списанието. При това едва след като било преценено, че публикацията, или научното съобщение имат характер на фундаментално изследване. Академичното тяло било съставено изцяло от членове на Френската медицинска академия.
Декемврийското заседание на академичното тяло от 1906 г. било ръководено от академик Ж. Лафор, професор в Медицинския факултет на Сорбоната. Той навярно съвсем съзнателно оставил като последна точка от дневния ред разпространения предварително ръкопис "Противотуберкулозна ваксина" на българския изследовател д-р Стамен Григоров, предполагат от фондацията. Щатните работници на списанието се постарали да допълнят научния текст на ръкописа с кратка анотация: че авторът е бактериолог, виден български учен, откривател на "Бактериум булгарикум".
Д-р Стамен Григоров мълчаливо е продължил опитите си в собственоръчно направена лаборатория. По това време той е бил управител на градската болница в Трън и единствен лекар в нея, също и околийски лекар.
Д-р Стамен Григоров е роден на 27 октомври 1878г. в трънското село Студен извор.Следвал е естествени науки в град Монпелие, Франция, завършил е медицина в Женева. Получил е световна известност с изследвания на киселото мляко и откриването на млечнокиселата пръчица "Лактобацилус Булгарикус". През 1905г. се върнал в България, където започнал да работи върху създаването на противотуберколозна ваксина, която изпробвал през 1922-1924г. в Александровска болница. Работил е във Велико Търново, Горна Оряховица, Провадия и Варна. Продължил е изследванията си върху туберколозата в Италия от 1935 г. до 1944г. Починал е внезапно през 1945 г.
Днес болницата в Трън носи името на д-р Стамен Григоров.
/АМ/
/ДИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина