site.btaБотев (Пловдив) е първият полуфиналист в турнира за Купата на България по футбол

Самуел Акере и Ивелин Попов донесоха успеха на "канарчетата" / Снимки: Боян Ботев, БТА

Турнир за Купата на България по футбол, първа четвъртфинална среща между отборите на Ботев (Пловдив) и Спартак (Варна):

Ботев (Пловдив) – Спартак (Варна) 2:1 (1:0)

голмайстори: 1:0 Самуел Акере 22, 2:0 Ивелин Попов 72, 2:1 Ахмед Ахмедов 87

стадион: „Христо Ботев“, Пловдив

главен съдия: Стоян Арсов, гр. София

жълти картони: Атанас Чернев (Ботев Пловдив); Виктор Митев, Радослав Терзиев (Спартак Варна)

състав на Ботев (Пловдив): Матвей Игонен, Ехидже Укаки (70 – Димитър Папазов), Атанас Чернев, Антоан Конте (78 – Ивайло Видев), Константинос Балоянис, Джеймс Ето‘о, Антонио Перера, Янис Карабельов (70 – Николай Минков), Самуел Акере, Ивелин Попов, Георги Николов (59 – Мартин Секулич)

състав на Спартак (Варна): Георги Георгиев, Дмитро Семенив (69 – Мехмед Мехмед), Радослав Терзиев, Александър Цветков, Велислав Боев, Георги Иванов (90 - Велислав Минков), Даниел Начев (59 – Джейми Емпие), Румен Руменов, Ивей Натаниел, Виктор Митев, Ахмед Ахмедов

Отборът на Ботев (Пловдив) се класира за полуфиналите в турнира за Купата на България по футбол, след като победи с 2:1 Спартак (Варна) като домакин в среща от четвъртфиналите на надпреварата. Самуел Акере и Ивелин Попов се разписаха за успеха за „канарчетата“, които се превърнаха в първия полуфиналист в турнира. За гостите от Варна точен бе Ахмед Ахмедов.

На стадион „Христо Ботев“ домакините стартираха по-активно двубоя и до седмата минута отправиха три неточни изстрела. Минута по-късно обаче гостите първи стигнаха до чиста възможност за гол. Играчите на Росен Кирилов организираха бърза контраатака отляво, при която Ахмед Ахмедов центрира прострелно към Ивей Натаниел на втора греда, но офанзивният играч не успя да засече в мрежата.

В 20-ата минута Натаниел отново можеше да се разпише, след като издебна грешка на Атанас Чернев, който върна слабо към Матвей Игонен, но естонският вратар на „канарчетата“ изби с крак удара на панамеца.

Веднага след това „жълто-черните“ поведоха в резултата. Самуел Акере се разписа със силен изстрел от границата на наказателното поле, който не остави шансове на Георги Георгиев.

В 31-ата минута Ехидже Укаки шутира неточно от около 20 метра. Пет минути след това капитанът на Спартак Виктор Митев опита красив удар от въздуха, преминал над напречната греда. Така почивката дойде при гол аванс за „канарчетата“.

Още в първата минута след подновяването на играта през втората част вратарят на Ботев Матвей Игонен спаси удар с глава на Ахмед Ахмедов.

В 64-ата минута играчите на Душан Керкез разгърнаха добра атака отдясно, Самуел Акере получи в наказателното поле и стреля по диагонала, но топката премина покрай гредата. Малко след това влезлият като резерва Мартин Секулич също не уцели вратата, засичайки с глава центриране от левия фланг.

В 72-ата минута „жълто-черните“ сложиха точка на спора с второ попадение. Акере получи отдясно в наказателното поле на Спартак, преодоля противников състезател и центрира към точката за изпълнение на дузпа, където Ивелин Попов имаше достатъчно време да овладее и да стреля неспасяемо в долния десен ъгъл на Георги Георгиев за 2:0.

Само четири минути след това Секулич можеше да реализира още едно попадение, но не съумя да засече точно прострелно подаване на Николай Минков. В 82-ата минута стражът на гостите от Варна спаси удар на хърватския нападател на домакините.

В 85-ата минута и вратарят на Ботев Матвей Игонен трябваше да се намесва решаващо при коварен изстрел на Румен Руменов от фаул.

Минута след това играчите на Росен Кирилов намалиха изоставането си. Варненският тим организира бърза атака отдясно, Мехмед Мехмед центрира към наказателното поле, където Ахмед Ахмедов бе изпуснат от защитата на "канарчетата" и реализира от близка дистанция за 1:2.

До края на двубоя Спартак опита да изравни, но не съумя да го стори и така Ботев продължава напред към полуфиналите.

В останалите четвъртфинални сблъсъци Хебър (Пазарджик) посреща Пирин (Благоевград), ЦСКА-София е домакин на Арда (Кърджали), а Лудогорец приема ЦСКА 1948.

Към 04:06 на 29.04.2024 Новините от днес