В квалификациите за Евробаскет 2025

site.btaИзключителна победа на националния тим на България над световния шампион Германия

Българският национален отбор по баскетбол записа изключително ценна победа над световния шампион Германия с 67:62 (7:19, 21:8, 11:18, 28:17) като домакин в „Арена Ботевград“ в мач от втория кръг в група D от квалификациите за Европейското първенство за мъже през 2025 година.

Успехът бе първи за националите в квалификациите, а Германия допусна първа загуба. Българският държавен тим оглави временното класиране в групата, докато германците вече заемат втора позиция.

В другата среща от групата по-късно днес Черна гора приема Швеция в Подгорица.

Националите отстъпиха в борбата под коша (38-53), но демонстрираха солидна енергия в защита, стреляха по-добре и направиха по-малко грешки (13:21).

Селекционерът Росен Барчовски избра в титулярния състав да започнат Павлин Иванов, натурализираният гард Коди Милър-Макинтайър, Христо Захариев, Йордан Минчев и Димитър Димитров.

Гостите започнаха по-стабилно и се откъснаха с 8 точки при 12:4 в средата на първата четвърт. Националите направиха няколко неуспешни атаки, а 7 поредни точки за действащия световен шампион Германия увеличиха пасива на България до 15 при 4:19. Със сериозни усилия в защита българите ограничаваха нападението на противника, но без да намалят съществено изоставането си и след 10 минути игра резултатът бе 7:19.

Последва отлично начало на втората четвърт за националите, които отбелязаха 8 поредни точки, скъсявайки дистанцията до 4 - 15:19 в рамките на две минути. Два точни наказателни удара и тройка на Христо Захариев донесоха преднина от 20:19 за България при оставащи шест минути и половина до почивката след серия общо от 16:0. Луис Олинде върна 2 точки в коша на домакините след като бе фаулиран и пак от наказателната линия германците поведоха с 23:20.

С кош на Константин Костадинов националите взеха аванс от 24:23, гостите бързо си върнаха водачеството, но 10 секунди преди края на първото полувреме Коди Милър-Макинтайър отбеляза от далечна дистанция за аванс от 28:27 за България и фиксира резултата на почивката.

По-ефективната защита през вторите 10 минути позволи на националите да вземат и предимство при борбите, като само по-слабата стрелба за 3 точки не позволи на България да води с по-голяма преднина. Христо Захариев натрупа 10 точки за първото полувреме, а за германския тим с 9 до момента бе Йонас Матисек. Павлин Иванов, който започна сред титулярите, игра само около 8 минути, явно не напълно възстановен от здравословния проблем, който имаше преди срещата.

Второто полувреме стартира с размяна на водачеството и нито един от двата тима не успяваше да се откъсне. България записа най-голямата си преднина от 4 точки при 37:33 шест минути след паузата след кош на Венцислав Петков, но Кристиан Зенгфелдер скоростно върна 2 точки за гостите. При оставащи две минути от периода имаше равенство при 38:38, но поредица от 8 точки осигури аванс от 45:38 за германските баскетболисти като третата част приключи при пасив за българите от 39:45.

В началото на четвъртата част националният отбор на България се доближи на точка при 44:45 и оставащи осем минути в мача след попадение на Милър-Макинтайър. Костадинов на два пъти от наказателната линия и Георги Боянов от тройката бяха точни за преднина от 49:45 седем минути преди края. Германия навакса бързо изоставането си и след серия от 5:0 обърна до 50:49, но с три поредни точки на Коди Милър-Макинтайър съставът на България пак поведе при 52:50, а две минути и половина преди финала на двубоя резултатът бе 54:54. Боянов донесе аванс от 56:54 за домакините от наказателната линия, а Христо Захариев вкара тройка за преднина от 5 точки 59:54 при оставащи 75 секунди. Дейвид Крамер реализира 2 точки за гостите, Милър-Макинтайър върна 2 за България и след нови 2 точки за противника авансът на националите бе 61:58 при оставащи 27.9 секунди. Милър-Макинтайър отбеляза един наказателен удар за 62:58. Крамер бе точен веднъж от фаул линията за световните шампиони, а Георги Боянов вкара за 65:58, подпечатвайки сензационния успех на Българи.

Коди Милър-Макинтайър бе най-резултатен за националния тим на България с 23 точки, 14 от които в последната част, плюс 5 борби и 4 асистенции. Христо Захариев завърши с 15 точки и 4 борби, а Георги Боянов добави 11 точки и 5 борби.

За Германия Оскар Да Силва оформи „дабъл-дабъл“ от 15 точки и 12 борби.

Вторият квалификационен прозорец, в който ще се изиграят мачовете от третия и четвъртия кръг на пресявките, предстои през ноември тази година. България ще гостува на Черна гора на 22 ноември, а на 25 ноември ще приеме черногорските национали.