site.btaЛатвия спечели първия си медал на световни първенства по хокей на лед с победа срещу САЩ след продължение

Снимка: АП

Националният отбор на Латвия спечели първото си отличие на световни първенства по хокей на лед за мъже, след като победи САЩ с 4:3 след продължение в малкия финал в Тампере. По-късно днес пък Германия може да спечели първата си титла, но на пътя на европейците е колосът Канада.

Латвия е едва 12-ият отбор в историята, който печели отличие на световни първенства. 11-и във вечната класация с един бронз повече е националният отбор на Австрия, който е бил трети през 1931 и 1947.

Кристианс Рубинс се превърна в герой за латвийците, след като защитникът на Калгари Ранглърс от Американската хокейна лига (АХЛ) изравни резултата малко преди края на мача и вкара 1:22 минути след началото на продължението.

Латвия повеждаше на два пъти през първата третина чрез Робертс Букартс и Янис Якс, но американците изравняваха моментално с попадения на Роко Грималди. САЩ дори взе преднина в третата част с гол на крилото на Калгари Флеймс - Матю Коронато, но Рубинс изравни 5:39 минути преди финалната сирена.

Латвийският вратар Артурс Силовс спря 26 удара за победата, а стражът на американците Кейси Десмит отрази 21 шайби.