site.btaКак в България и по света е отбелязван Денят на Земята през 90-те години и какви са били посланията за опазване на природата, разказват архивите на БТА


Как в България и по света се е отбелязвал Денят на Земята в началото на 90-те и какви послания за опазване на природата са били отправяни, разкриват архивите на БТА. В информациите има любопитни инициативи, организирани у нас и в чужбина. Акцентира се върху нуждата от предприемане на по-решителни действия срещу замърсителите.
Проблемите на природата в България
София, 22 април 1990 г.
С този ден населението на 140 страни постави началото на десетилетието на екологията, на борбата за оцеляването на природната и цивилизацията, пише в новината, като се подчертава, че България е една от първите, която се е присъединила към идеята за отбелязването на Деня на Земята.
“Защото ако народите не действуват бързо и съгласувано, бъдещето на планетата е обречено на бавна екологична агония“, се подчертава от автора на новината.
В страната е имало акции за залесяване, за почистване на дворове и улици, както и на планините. В Студентски град е имало събор, с богата програма. Посочено е, че гражданите настояват да се спре „внасянето на двутактови автомобили, които много замърсяват въздуха“.
Русе, 22 април 1991 г.
Събитията в Русе са под знака на общочовешките теми – „Опазването на природата и грижата за децата“, се посочва в бюлетина. Разказва се, че по инициатива на Русенската митрополия, обединила организаторските усилия на различни политически и обществени формации в града, е имало концерт на детския ансамбъл „Русчуклийче“ и „Хора на момчетата“. Беседа на тема „Земята и децата в библейско-исторически аспект“ изнесъл тогавашният Смолянски викария епископ Нестор, който е бил член на Зелената партия.
Денят на планетата Земя е честван и в Средно общообразователно училище „Максим Горки“, където от няколко години има специализирана програма по екологично образование на учениците. Младите русенци са направили и тематични изложби на домашни животни, рисунки фотоснимки на тема „Природната среда“ и други.
София, 22 април, 1992 г.
Под заглавие „Изложба за Международния ден на Земята“ се разказва за празника следващата година. Тя се е състояла в Националния музей „Земята и хората“, където столичани са имали възможност да видят изложените български филателисти – сбирки „Полезни изкопаеми“, „Минерали“ и „Геодезия и картография“.
В изложбата участие взимат и представители на Съюза на нумизматиците. Със своите експонати те показват използването на различни метали при монетосеченето от най-древни времена, отбелязва също авторът на новината.
Шумен, 23 април 1992 г.
Над 70 на сто от промишлените и стопанските предприятия в шуменска община имат изградени пречиствателни съоръжения – така започва информацията, посветена на замърсяването на природата. Анализите показвали, че реките Поройна, Енчова и Камчия са силно замърсени и не отговарят на нужните категории за чистота, а в някои участници даже са вредни за напояване.
„Във водите им е регистрирано наличието на големи количества масла, нефтопродукти, фенол, неразтворими вещества“, отбелязва бюлетинът. Постоянни източници на замърсители и на отрови са държавният екарисаж, маслодобивната фабрика, химическия завод „П. Волов“, завод „Шуменско пиво“ и още около 30 предприятия.
„Опасността е надвиснала и над селскостопанските земи в района. Тя идва от неправилното третиране на посевите с минерални торове, нарушаване изискванията за тяхното съхраняване, товаренето и разтоварването им. Дори такъв важен резерв за плодородие, какъвто е оборският тор, гниейки около животновъдните ферми и комплекси също нанася непоправими щети на почвите“, обяснява авторът.
„Бащата на Деня на Земята“ и международните инициативи
Вашингтон, 22 април 1990 г.
Инициатор на Международния ден на Земята през 1970 г. е бившият сенатор-демократ от щата Уисконсин Гейлорд Нелсън, който сега е почетен председател на акциите по повод кръглата годишнина. Целта е била да се привлече вниманието към екологичните проблеми, пред които е изправена планетата.
В друга статия от следващата година се посочва, че замърсяването на околната среда от човека се оценява като един от най-острите проблемите, които трябва да бъдат разрешени. „В годината, изтекла от предишния празник на планетата досега, американските еколози постигнаха много: най-малко половината от американците предават битови отпадъци в пунктовете за вторична преработка, конгресът прие закон за опазване на чистотата на въздуха, ограничава се изсичането на горите“, разказва авторът. И добави, че за Ен Би Си изпълнителният директор на екологичната организация „Пъблик Интерест Рисърч Груп“ Джин Карпински е подчертал, че през 1990 г. е бил „рекорд по причиненото от „парниковия ефект“ затопляне на планетата.
Вашингтон, 22 април 1993 г.
В статия на „Асошиейтед Прес“ Гейлорд Нелсън разказва, че е прекарал дълго време в търсене на съмишленици за опазването на планетата.
„Околната среда вече излезе на преден план“, казва тогава 76-годишният Нелсън.
Нелсън си спомня, че през 1970 г. десетки конгресмени и сенатори поискали копия от речите му, за да знаят какво да кажат по този повод. „Деветдесет и пет процента от тях никога не бяха говорили за околната среда. Това време отмина“, смята той.
„Целта ми през 1970 г. бе цялата страна да демонстрира голямата си загриженост и да привлече вниманието на управляващите, които пренебрегваха този въпрос. Знаех, че обществеността далеч по-ясно създава проблема от политическа върхушка. И успяхме да привлечем вниманието ѝ “, посочва още Нелсън.
Мадрид 22 април, 1990 г.
В бюлетина на БТА се посочва, че испанската секция на „Грийнпийс“ е събрал стотици привърженици на Мадридския площад, носещ името на Колумб, за да пусне в „не съвсем чистото небе на града“ голям балон с надпис „Един ден за спасяването на Земята, 364 дни – за нейното унищожаване.“ Улични представления, плакати, брошури, листовки и концерти са били част от акциите в Барселона същия ден.
Природозащитниците от Кордова организирали състезание за бързо достигане до определена точка, използвайки три различни транспортни средства: автобус, велосипед и автомобил. „Победи велосипедът, следван от автобуса. Личният автомобил в големия град се оказа най-бавен“, се казва в новината. Целта на това своеобразно състезание е била да се убедят хората в предимствата на екологично чистия транспорт. Испанските еколози се стремят да докажат, че запазването на Земята е и личен въпрос на всеки, четем още в бюлетина от Мадрид.
Рим, 22 април 1990 г.
Манифестации, конференции, походи сред природата, раздаване на екоподаръци като горска почва, ручейна вода, дръвчета и цветя за разсаждане – това са част от инициативите за Деня на Земята в италианската столица
Италианците са инициатори на създаването на първата „зелена“ конституция на планетата. „Черновата“ ѝ бе изготвена в Университета на Сиена и бе подписана от представители на научните среди от 28 държави и на някои световни организации, се припомня в бюлетина. Обяснено е, че проектът ще бъде представен на ръководителите на седемте най-развити индустриални държави по време на срещата им през юли в Хюстън същата година.
Мексико, 22 април 1990 г.
За детско шествие, с поставянето на цветя пред статуята на Бог Тлакок, разположена на входа на Антропологическия музей в огромния пакт „Чупултепек“, се разказва в бюлетина тогава. Тлакок е почитан от ацтеките като божество на дъжда, а в по-общия смисъл на водата, без която няма живот, уточнява авторът. На празника има и парад на старинни каляски – символ на екологично чисти превозни средства. Обръща се внимание, че когато испанските колонизатори стъпват в Мексико, въздухът над долината, в която е разположена днешната столица, е бил „кристално чист“.
Още факти
Международният ден на Майката Земя е честван за първи път в САЩ на 22 април 1970 г. по инициатива на сенатора Гейлорд Нелсън като Ден на Земята, проведен в стотици градове на страната. Основен координатор и организатор на проявата е студентът Денис Хейс. Той създава екип от 85 души, за да популяризират събитието в цялата страна, сочи информация на отдел "Справочна". През 1990 г. Хейс организира международна кампания за защита на планетата, като на 22 април се включват близо 200 милиона души в 141 страни, поставяйки проблемите на околната среда в световен мащаб. Оттогава денят е международен и се отбелязва в много страни в света.
На 22 април 2009 г. Общото събрание на ООН приема резолюция A/RES/63/278, с която провъзгласява 22 април за Международен ден на Майката Земя, за да се напомни на международната общност, че майката Земя е общоприето название на планетата Земя, което отразява взаимовръзката между човека и другите живи същества на планетата.
През 2023 г. акцентът е преходът към по-устойчива икономика, която работи както за хората, така и за планетата.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text