site.btaСтартира юбилейният детски Великденски фестивал в Босилеград


Началото на юбилейното издание на Международния детски Великденски фестивал в босилеград ще бъде дадено днес. Първото събитие в програмата ще бъде работилница за писани яйца под ръководството на Наталия Цветкова, Венета Мишева и Илинка Кръстева, гости от Историческия музей в Етрополе. Работилницата ще се проведе в столовата на Основното училище „Г. Димитров“ от 12:00 ч.
Босилеградчани ще могатда да видят различни методи, свързани с изработването на декоративни яйца (рисуване с восък, гравиране, ръчно бродиране върху различни видове яйца). Желаещите ще могат да се включат и сами в изработването и подготовката за предстоящия празник. Участниците в творческата работилница ще научат факти за Възкресение Христово, за символиката на цветовете при боядисването на яйцата, за подготовката на християнския празник.
От 18:00 часа във фоайето на Културния дом ще бъде открита изложбата „Кюстендилската акция за спасяването на българските евреи“. Събитието е първото, което представя експозицията зад граница. 20 табла показват в снимки събития, разиграли се в годините на Втората световна война и приноса на костендилските граждани Асен Суйчмезов, Владимир Куртев, Димитър Пешев, Иван Момчилов и Петър Михалев.
Фотодокументалната изложба е инициатива на Института за исторически изследвания при Българската академия на науките, Регионален исторически музей-Кюстендил и Община Кюстендил, с автори доц. Ангел Джонев и дизайнер Николай Везирски.
Експозицията е част от програмата на Националния инициативен комитет за отбелязване на 80 г. от спасяването на българските евреи, която се провежда под патронажа на президента Румен Радев и е финансирана от Министерството на културата на България.
/ЮХ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text